Urząd Miejski ogłosił: tylko osiem projektów - spośród 44 zakwalifikowanych do głosowania - nie załapie się w przyszłym roku do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego. Rozstrzał pomysłów jest ogromny.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Z grupy 17 projektów ogólnomiejskich zakwalifikowanych do głosowania wybrano 11 propozycji. Natomiast z 27 projektów osiedlowych, na które można było oddawać głosy, do realizacji zarekomendowano 25 propozycji.

– Liczba osób, która oddała głosy, była podobna do liczby z ubiegłego roku – mówił we wtorek (31.10) prezydent Tadeusz Truskolaski. A jednocześnie dziękował mieszkańcom za zaangażowanie i włączenie się w tegoroczną edycję Budżetu Obywatelskiego w naszym mieście.

Oświetlą dwie ulice z budżetu obywatelskiego

Budżet Obywatelski 2018 to 10 milionów złotych przeznaczonych na realizację pomysłów i potrzeb białostoczan. Łączny szacunkowy koszt projektów rekomendowanych do realizacji głosami mieszkańców wynosi 9 984 015 zł. Zsumowany szacunkowy koszt projektów ogólnomiejskich wybranych w głosowaniu to 6 021 975 zł, natomiast osiedlowych – 3 962 040 zł.

Co przeszło z projektów ogólnomiejskich?

Wiadomo, że Leśna Dolina dostanie wielki plac zabaw. Przy Bułgarskiej utwardzony zostanie z kolei teren, powstaną też nowe elementy na Rynku Kościuszki: będą to figura św. Floriana, figura Temidy i... pręgierz.

W planie jest informator dla niepełnosprawnych, budowa ulicy na os. Zawady, rewitalizacja stawu przy Mickiewicza i Podleśnej, a także projekty „Lekkie tornistry – książki w szkole” czy „Kultura nad rzeką Biała”. Do realizacji załapały się też „WidziMisie”, czyli figurki niedźwiadków, które będą promować Białystok, park militarny na Węglowej oraz trzeci etap Bulwarów św. Jana Teologa na TBS-ach.

Mamy ławki solarne, będziemy mieć pręgierz? Białostocki budżet obywatelski

Na osiedlach też będzie się działo. Na osiedlu Bema np. powstanie boisko. Na Dojlidach zorganizowany zostanie festiwal dla młodzieży, na Nowym Mieście – ścieżka rowerowa na ulicy Żeromskiego. W Starosielcach zaś rozbudowany ma być monitoring.

W czasie głosowania, odbywającego się między 4 a 18 października, mieszkańcy Białegostoku wypełnili 23134 kart – 8516 w formie elektronicznej oraz 14618 papierowych formularzy. Kart ważnych było 21128.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem