Na jeden projekt ogólnomiejski i dwa osiedlowe mogą głosować białostoczanie w piątej już edycji budżetu obywatelskiego. W tym roku na ten cel wykrojono okrągłą kwotę 10 milionów złotych.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Głosowanie rozpocznie się już w środę (4 października). Potrwa do 18 października. Projekty wybierać będzie mógł każdy kto mieszka w Białymstoku i ukończył trzynaście lat (niepełnoletni potrzebują zgody opiekuna). Przebierać można w sumie spośród 44 projektów. Na ogólnomiejskie zarezerwowano kwotę 3 mln zł. Osiedlowe – 7 mln zł.

– Siedemnaście z projektów to projekty ogólnomiejskie, 27 to projekty osiedlowe – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. Dlaczego warto wybrać spośród nich najciekawsze? – Zależy nam na aktywizacji społeczeństwa. Chcemy, by białostoczanie decydowali o tym, co zmienia się w ich najbliższej okolicy.

A zmienia się – i zmienić się może – sporo. Wśród siedemnastu projektów ogólnomiejskich są np. pomysły na ustawienie rzeźb św. Floriana, Temidy i pręgierza na Rynku Kościuszki, zamontowanie figurek miśków przy białostockich atrakcjach, stworzenie parku militarnego w kompleksie przy Węglowej czy rodzinny piknik zdrowotny. W projektach osiedlowych są z kolei takie pomysły jak m.in. chrześcijański festyn rodzinny, oświetlenie na ulicy Brzoskwiniowej, ścieżka rowerowa na Żeromskiego, monitoring na Starosielcach czy bulodromy w parku przy ul. Fredry.

Jak głosować?

– Zasady głosowania są analogiczne jak przed rokiem – wyjaśnia Urszula Dmochowska, dyrektor biura konsultacji i partycypacji w magistracie.

Przypomina, że głosować można za pomocą kart papierowych bądź przez internet. W tradycyjny sposób projekty można wybierać w siedzibach magistratu przy Słonimskiej 1 i Branickiego 3/5 oraz w siedzibie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych przy Świętojańskiej 22/1. Dodatkowo w centrum pojawi się punkt mobilny – specjalny autobus BKM stanie na przystanku nad rzeką Białą oraz na Rynku Kościuszki.

Głosowanie internetowe odbędzie się za pośrednictwem strony www.bialystok.pl/obywatelski (ważne jest, by potwierdzić swój głos za pośrednictwem maila).

Jak wynika z podsumowania przygotowanego przez magistrat w ostatniej edycji budżetu obywatelskiego o projektach do realizacji zadecydowało 27 tys. osób. W czterech dotychczasowych edycjach budżetu obywatelskiego oddano łącznie 160 tys. głosów.

Jeżeli chodzi o realizację projektów to z pierwszej edycji zrealizowano siedem projektów na siedem wybranych. Z kolejnych edycji liczby wyglądają następująco: 13/15, 30/39 i 4/29. Do tej pory białostocznie podzielili 52 mln zł.

Jak będzie to wyglądało w roku przyszłym? Rudnicki mówi, że w projekcie budżetu wpisana ma być kwota 10 mln zł.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem