42 organizacje pozarządowe z całego regionu wystartowały w tegorocznej edycji konkursu Inicjatywa Społeczna Roku. Kapituła na czele z białostockim radnym PiS uhonorowała m.in. fundację innego białostockiego radnego PiS, choć kategorii jej inicjatywy nie było.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

42 organizacje pozarządowe z całego regionu wystartowały w tegorocznej edycji konkursu Inicjatywa Społeczna Roku. Kapituła na czele z białostockim radnym PiS uhonorowała m.in. fundację innego białostockiego radnego PiS, choć kategorii jej inicjatywy nie było.

Statuetki i dyplomy laureatom wręczali w poniedziałek (2.10) wojewoda Bohdan Paszkowski z PiS i łomżyńska posłanka tego ugrupowania Bernadeta Krynicka. Na czele kapituły stał pełnomocnik wojewody podlaskiego do spraw społeczeństwa obywatelskiego, białostocki radny PiS Tomasz Madras. Kapituła była złożona z reprezentantów organizacji pozarządowych i przedstawicieli wojewody.

Pozarządówki pod kontrolą. Opozycja: PiS rujnuje państwo obywatelskie

Wciśnięta fundacja radnego PiS

– Chcieliśmy docenić zwłaszcza to, co się dzieje w mniejszych miejscowościach. Chodziło też o to, by szerzej takie inicjatywy przedstawić, by i inni mieli impuls do podobnych działań – zwracał się do laureatów przewodniczący kapituły.

AGNIESZKA SADOWSKA

Ubiegłoroczne inicjatywy społeczne doceniono w czterech kategoriach: edukacja i sport, kultura i dziedzictwo narodowe (nie doceniona została w tej kategorii tym razem żadna inicjatywa mniejszości narodowych regionu), budowanie wspólnoty lokalnej oraz polityka społeczna. Kapituła przyznała także dwa wyróżnienia specjalne za całokształt działalności. Otrzymali je: Caritas Diecezji Drohiczyńskiej oraz Bogusława Wencław ze Stowarzyszenia Katolickiego „Civitas Christiana”, która dziękowała za uhonorowanie, wspominając o swoim stowarzyszeniu:

– Działamy, aby zachować nasze dziedzictwo narodowe, kulturowe i religijne.

W kategorii edukacja i sport głównym laureatem zostało Stowarzyszenie Historyczne im. Bohaterów Ziemi Sokólskiej w Sokółce, za inicjatywę „Sztafeta Niepodległości na Podlasiu”, upamiętniającą Bitwę Niemeńską.

– Najważniejsze było propagowanie postawy patriotycznej wśród młodzieży – mówił w kuluarach dziennikarzom Krzysztof Oszer z tego Stowarzyszenia.

Mimo, że nie było kategorii związanej z działalnością ekologiczną, za taką właśnie uhonorowano (w kategorii: polityka społeczna) białostocką Fundację Ośrodek Wspierania Ekologii. Doceniono ją za inicjatywę EKO FORUM 2016, czyli konferencję „Ekologia oraz OZE szansą na rozwój Polski Wschodniej’". Na czele Fundacji stoi kolega klubowy pełnomocnika Madrasa z białostockiej rady miejskiej – radny Krzysztof Stawnicki, który przyznał, nie kryjąc zadowolenia z wyróżnienia:

– Nie mieściliśmy się w żadnej kategorii i miałem wątpliwości czy składać aplikację w tym konkursie.

AGNIESZKA SADOWSKA

Posłanka Krynicka: zmniejszyć grantozę

Posłanka Krynicka – jako wiceprzewodnicząca parlamentarnego zespołu ds. wolontariatu i organizacji pozarządowych – po wręczeniu statuetek i dyplomów omówiła założenia niedawno przyjętej przez Sejm i Senat ustawy o Narodowym Instytucie Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, który budzi wiele zastrzeżeń pozarządowych organizacji. Podkreślała, że jego celem będzie pomoc takim organizacjom szczególnie z małych i średnich miast. Przekonywała: – Chcemy by równomiernie finanse docierały do wszystkich organizacji. Stąd konieczność wzmocnienia roli państwa w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. Narodowy Instytut Wolności zapewni efektywne wydawanie środków publicznych przeznaczonych na rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Chodzi tutaj o wyrównanie szans w dostępie do środków publicznych.

Szeroko omawiała cele Instytutu (szeroko cytując zapisy przyjętej głosami PiS ustawy), w tym potrzebę – jak to określiła – zmniejszenia grantozy (chodzi o zmiany w systemie przyznawania grantów). Kiedy zapytała zgromadzonych na sali laureatów konkursu, czy ma opowiadać o strukturze Instytutu, ci odparli gromkim:

– Nie!

AGNIESZKA SADOWSKA

Laureaci konkursu Inicjatywa Społeczna Roku

Kategoria I – edukacja i sport

*Stowarzyszenie Historyczne im. Bohaterów Ziemi Sokólskiej w Sokółce, za inicjatywę „Sztafeta Niepodległości na Podlasiu”;

*Fundacja Instytut Rozwoju Technologii, za inicjatywę: „Konferencja Programistok”.

Wyróżnienie:

*Klub Wolontariuszy „W jedną stronę” w Gimnazjum nr 1 im. Niepodległości Polski w Bielsku Podlaskim, za inicjatywę „Klub Wolontariuszy „W jedną stronę”;

*Stowarzyszenie Sportowo-Rekreacyjne „SPORTEAM”, za inicjatywę „II Maraton szosowy”.

Kategoria II – kultura i dziedzictwo narodowe:

*Fundacja „Pro Anima”, za inicjatywę: „Festiwal Sztuk Dawnych Imieniny Izabeli Branickiej”;

*Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Czemu By Nie”, za inicjatywę: „Podlaski Piknik Militarny MISJA WSCHÓD.

Wyróżnienie:

*Grupa Nieformalna- Mobilna Wioska Tematyczna „Kurpiowskie rozmaitości”, za inicjatywę: „Mobilna Wioska Tematyczna „Kurpiowskie rozmaitości’”;

*Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sztabińskiej im. Karola Brzostowskiego, za inicjatywę „Wokół Brzostowskiego”;

*Stowarzyszenie Kulturalne Ziemi Czyżewskiej, za inicjatywę: „nienaDĘTA MŁODZIEŻ”.

Kategoria III – budowanie wspólnoty lokalnej:

*Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Ziemi Sokólskiej „Barka”, za inicjatywę pn. Sokólska Sieć Wolontariatu.

Wyróżnienie:

*Stowarzyszenie Aktywności Społeczno-Artystycznej „Nie Po Drodze", za inicjatywę „Ogród osiedlowy”;

*Stowarzyszenie na rzecz osób niepełnosprawnych „Nadzieja” w Rajgrodzie, za inicjatywę „Powołanie stowarzyszenia na rzecz osób niepełnosprawnych „Nadzieja” w Rajgrodzie”.

Kategoria IV – polityka społeczna:

* Podlaskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA, za inicjatywę „Centrum Ochrony Dziecka i Rodziny – placówka pomocy terapeutycznej”.

Wyróżnienie:

*Stowarzyszenie Aktywności Społeczno-Artystycznej „Nie Po Drodze", za inicjatywę „Na moim podwórku jest zawsze ciepło”;

*Fundacja Ośrodek Wspierania Ekologii, za inicjatywę: „EKO FORUM 2016 – konferencja „Ekologia oraz OZE szansą na rozwój Polski Wschodniej’".

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Bartosz T. Wieliński poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem