Na co dzień w kinie Forum widzowie nie nakładają okularów 3D. Ale w czwartek (4.10) będzie inaczej. Wszystko z okazji wspomnienia św. Franciszka i Światowego Dnia Zwierząt. Zobaczymy dwa niezwykłe filmy o sile natury, w którym oglądaniu technologia 3D pomaga niezwykle. To m.in. historia pewnej pasikoniszki i pręgowca oraz opowieść o Afryce kręcona w 13 krajach.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Podczas pokazu zaprezentujemy dwa wyjątkowe filmy zrealizowane przez BBC Earth w technologii 3D – „Dzika Afryka” i „Mali Giganci”. To produkcje zrealizowane z hollywoodzkim rozmachem, którym daleko do nudnych programów telewizyjnych. Filmy godne wielkiego ekranu, które przenoszą widzów w niezwykły świat, który zachwyca i wzrusza – zaprasza Krzysztof Sienkiewicz z kina Forum.

Efekty są imponujące – wystarczy choćby uświadomić sobie, że do filmu „Dzika Afryka” zdjęcia trwały 573 dni i były realizowane w 30 lokalizacjach, w ponad 13 krajach! Filmowcom towarzyszyły prawie 2 i pół tony sprzętu filmowego w 130 skrzyniach oraz ponad 400 metrów kabli, koniecznych podczas ujęć, gdy np. kamera prześlizgiwała się przez Wodospady Wiktorii.

Pokaz odbywa się w ramach Światowego Dnia Zwierząt, który wprowadzony został w 1931 roku we Florencji. Odbywała się tam konferencja ekologów, którzy postanowili zwrócić uwagę na problem gatunków zagrożonych wymarciem. Idealną datą wydał im się 4 października, dzień wspomnienia św. Franciszka z Asyżu, w religii chrześcijańskiej uznawanego za patrona zwierząt i środowiska. Dzień ustanowiony został w celu zmiany zachowania i stosunku ludzi do zwierząt i uświadomienia człowiekowi, że zwierzę to istota żywa, czująca, która także ma swoje prawa.

Pokaz rozpocznie się o godz. 18. Wstęp – 20 zł (zawiera bilet do kina 16 zł plus 4 zł – opłata za okulary). Jeśli ktoś jednak już ma okulary, może przynieść je ze sobą, wtedy płaci tylko za bilet.

Filmy

MALI GIGANCI 3D reżyseria: Mark Brownlow (Planeta Ziemia, South Pacific)

Mali giganci, to produkcja, która przeniesie widzów w zadziwiający świat miniaturowych bohaterów pokazując, że im ktoś jest mniejszy, tym większe są jego przygody. Ten fascynujący film ukazuje, jak wielką odwagą i „supermocami” muszą wykazać się małe stworzenia, by wygrać w tytanicznej walce o przetrwanie. Pręgowiec amerykański w dzikich lasach i pasikoniszka na spalonych słońcem pustyniach Arizony, pozostawione same sobie szybko zrozumieją, że mogą liczyć tylko na siebie. Mając do czynienia z doświadczonymi rywalami i ogromnymi drapieżnikami, nasi bohaterowie muszą wykazać się odwagą, by znaleźć bezpieczne schronienie i jedzenie, które pozwoli im przetrwać zimę. Tylko dzięki użyciu swoich genialnych zdolności te maleństwa potrafią nie tylko przetrwać, ale również zostać władcami ich niewielkiego świata. Film Mali giganci jest inspirowany serialem produkcji BBC Ukryte Królestwa. Pionierskie ujęcia kamery i najnowocześniejsze efekty 3D pozwoliły na uzyskanie efektu głębokiej intymności w obserwacji świata, która pozwala widzom naprawdę zobaczyć i poczuć, jak wygląda życie, kiedy ma się niecałe 30 cm wzrostu. Narratorem filmu jest aktor Stephen Fry (Sherlock Holmes: Gra Cieni, Hobbit: Pustkowie Smauga)

DZIKA AFRYKA 3D reżyseria: Patrick Morris (LIFE, Yellowstone), Neil Nightingale (Wędrówki z dinozaurami), Mike Slee (Among the Apes)

Dzika Afryka powstała przy użyciu najnowocześniejszej technologii 3D, by móc przenieść małych widzów prosto do dzikiego serca Afryki i pozwolić im przeżyć swoje własne spektakularne safari. Udajcie się z nami w niesamowitą podróż przez magiczne królestwo najbardziej fascynującego z kontynentów – Afryki. Naszym przewodnikiem przez to zaczarowane miejsce jest woda. To ona rzeźbi dziką Afrykę, dając życie, gdziekolwiek się pojawia. Podróżuje przez stepy wraz z sezonowymi wiatrami, spływa kaskadą wzburzonych rzek lub ochrania podwodne miasta raf koralowych. Podczas podróży przez magiczne królestwo Afryki zanurzymy się w świecie wspaniałych miejsc i niesamowitych zwierząt oraz odkryjemy ich fascynujące sekrety. Dowiemy się, jak jeziora wulkaniczne wpływają na to, że tysiące flamingów zmienia swój kolor na czerwony, dlaczego upał lejący się na suche wydmy pustyni Namib zmusza jaszczurki do tańca i dlaczego na równiku pada śnieg. To przygoda, podczas której uwierzycie, że prawdziwy świat jest o wiele bardziej nadzwyczajny i inspirujący niż fikcja. Zdjęcia do filmu trwały 573 dni i były realizowane w 30 lokalizacjach, w ponad 13 krajach. Filmowcom towarzyszyły prawie 2 i poł tony sprzętu filmowego w 130 skrzyniach oraz ponad 400 metrów kabli, koniecznych podczas ujęć, gdy np. kamera prześlizgiwała się przez Wodospady Wiktorii. Film powstawał, między innymi w delcie rzeki Okavango w Botswanie, nad Morzem Czerwonym w Sharm El Sheikh (Egipt), w Parku Narodowym Crystal Mountains w Gabonie, w Narodowym Rezerwacie jeziora Bogoria w Kenii, w Dolinie Suguta w Kenii.

Organizatorem jest Bestfilm i Białostocki Ośrodek Kultury – Kino FORUM

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem