Młodzi doceniają "kompaktowość" i niespieszne tempo, wysoki poziom nauczania i odwrotnie proporcjonalne koszty utrzymania. Wiadomo, że nie samą nauką student żyje, ale i alternatyw ma w Białymstoku całkiem sporo: kluby, puby, wielokulturowe festiwale, przeglądy niezależnego kina.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jeszcze przed rozpoczęciem roku akademickiego studenci wracają z wakacji do stolicy województwa podlaskiego. Co roku ściąga ich organizowany we wrześniu Up To Date Festival dla młodych – fanów electro, hip-hopu, techno, ambientu, który staje się wizytówką Białegostoku. Dzięki awangardowym pomysłom jego twórców impreza stara się łączyć pokolenia i doceniać ponadczasowe wartości – furorę robiły w tym roku pocztówki do bliskich, które można było wysłać za darmo. Taki zresztą jest Białystok – niby nowoczesne miasto akademickie, ale wygodne do życia, przytulne, przyjazne „słoikom”.

Nowoczesny slow

Jego „kompaktowość” i niespieszne tempo doceniają studenci z zagranicy, których przyjeżdża mnóstwo, skuszonych wysokim poziomem i niższymi kosztami nauczania.

Daniel Marques Bento z Portugalii chwalił Politechnikę Białostocką w rozmowie z miejskimi urzędnikami: – Studiuję budownictwo i jestem zaskoczony doskonale wyposażonymi laboratoriami na wydziale. Kampus Politechniki jest jednym z najpiękniejszych, jakie widziałem. Jest tu wszystko: od wyjątkowej biblioteki po nowoczesną siłownię i niesamowite tereny zielone.

Olga Paramonova z Litwy, studentka biologii na Uniwersytecie w Białymstoku, była zachwycona, że jej instytut ulokowany jest w... lesie: – Trudno sobie wymarzyć lepsze miejsce do studiowania.

Młodzi ludzie chwalą sprawnie działającą komunikację autobusową i system wypożyczalni roweru miejskiego, bezpłatne hot-spoty prawie wszędzie w centrum, niższe niż w innych dużych miastach opłaty za stancje i koszty życia.

Wiadomo, że nie samą nauką student żyje, a tych alternatyw ma w Białymstoku całkiem sporo: kluby, puby, wielokulturowe festiwale, przeglądy niezależnego kina, szkoły tańca (powszechna opinia o mieście jest taka, że tutaj wszyscy tańczą, co na pewno utrwalają tancerze z popularnej formacji Fair Play Crew). Artyści zresztą włączyli się w akcję samorządu promującą Białystok jako miasto akademickie.

Działa tu kilkanaście szkół wyższych – publicznych i niepublicznych. Najstarsze i największe to: Politechnika Białostocka, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku i Uniwersytet w Białymstoku.

Fashionable East. Kampus Uniwersytetu w Białymstoku
Fashionable East. Kampus Uniwersytetu w Białymstoku  AGNIESZKA SADOWSKA

Kampus marzeń Uniwersytetu

Uniwersytet w Białymstoku to największa uczelnia akademicka w północno-wschodniej Polsce, kształci około 13 tys. studentów na 32 kierunkach, rozwija współpracę naukową z największymi ośrodkami na świecie, prowadzimy międzynarodowe badania i projekty.

W 2014 roku pierwsi studenci kierunków matematyczno-przyrodniczych rozpoczęli naukę w nowoczesnym kampusie, tam też pracują badacze.

– Nowoczesna architektura przenikająca się z naturą oraz doskonałe wyposażenie laboratoriów dają ogromne możliwości rozwoju – fizycy UwB w tym roku odkryli nową ultraszybką metodę zapisu informacji, a wcześniej brali udział w międzynarodowym odkryciu fal grawitacyjnych w kosmosie. Działa też nowoczesne Centrum Obliczeniowe oraz Centrum Eksperckie, które zajmuje się komercjalizacją badań naukowych naszych naukowców – mówi Katarzyna Dziedzik, rzeczniczka prasowa Uniwersytetu w Białymstoku.

Z kolei uniwersytecki Wydział Prawa należy do najlepszych w kraju – co roku plasuje się na najwyższych miejscach ogólnopolskich rankingów. Rzeczniczka punktuje jeszcze inne atuty, którymi uczelnia przyciąga kandydatów: bogata oferta dydaktyczna (w ostatnich latach pojawiły się w niej m.in. kryminologia, kierunek ekonomiczno-prawny, logistyka, ekobiznes, studia wschodnie, kognitywistyka i komunikacja, kulturoznawstwo, praca socjalna czy chemia kryminalistyczna i sądowa); dobra infrastruktura sportowa (hala), od kilku lat piękna aula widowiskowo-konferencyjna WPiP wraz z pracowniami; dodatkowe możliwości rozwoju zainteresowań, pasji, postaw obywatelskich (chór, sekcje AZS, kilkadziesiąt kół naukowych i organizacji akademickich, Uniwersyteckie Centrum Kultury, wolontariat, np. Studenckie Pogotowie Lekcyjne); miejsca w akademiku bez problemu.

Uniwersytet Medyczny. Uroczystość nadania habilitacji
Uniwersytet Medyczny. Uroczystość nadania habilitacji  MARCIN ONUFRYJUK

Prestiż medyków

Z kolei Uniwersytet Medyczny w Białymstoku promuje się prestiżem – i rzeczywiście, rokrocznie jest najwyżej w rankingach. Jako jeden z pięciu polskich ośrodków naukowych przez ostatnie lata szczycił się statusem KNOW (Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego). Liczba blisko 130 profesorów tytularnych oraz ponad 140 doktorów habilitowanych na przeszło 800 nauczycieli akademickich daje mu jeden z najwyższych wskaźników w Polsce. UMB dysponuje bardzo nowoczesną infrastrukturą do prowadzenia badań naukowych: Centrum Badań Klinicznych, Centrum Medycyny Doświadczalnej z unikatowym europejskim certyfikatem GLP, Euroregionalnym Centrum Farmacji, Centrum Badań Innowacyjnych, oraz najnowszym – Centrum Symulacji Medycznych.

Studenci wiele robią dla miasta w ramach wolontariatu (akcje profilaktyczne, edukacyjne). Uczelnia we współpracy z miastem oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego organizuje unikalne w skali kraju badaniu dla 10 tysięcy białostoczan, by ocenić ich stan zdrowia oraz zbadać wpływ różnorodnych czynników na rozwój chorób przewlekłych.

– Uniwersytet Medyczny w Białymstoku może się także pochwalić ogromnym sukcesem na polu dydaktyki. W dwóch ostatnich edycjach Lekarskiego Egzaminu Końcowego absolwenci UMB wypadli najlepiej w Polsce, co świadczy o poziomie kształcenia na uczelni – dodaje Marcin Tomkiel, rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Prezentacja robota Photon
Prezentacja robota Photon  AGNIESZKA SADOWSKA

Kosmiczna politechnika

Politechnika Białostocka jest jedyną uczelnią techniczną w północno-wschodniej Polsce, kształci około 8,5 tysiąca studentów na 27 kierunkach. Oferuje podwójne dyplomowanie z uczelniami z Białorusi, Chin, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Ukrainy, Rosji; możliwość założenia własnej firmy w Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości i pomoc w znalezieniu pracy przez uczelniane Biuro Karier. Znakomita część jej programów kształcenia ma profil praktyczny i jest konsultowana z największymi pracodawcami w regionie.

– Dzięki środkom z funduszy unijnych wzbogacamy infrastrukturę naukowo-dydaktyczną. Wizytówką Politechniki Białostockiej jest Centrum Nowoczesnego Kształcenia – siedziba Biblioteki, Studium Języków Obcych oraz Centrum Kształcenia Zdalnego. Wyróżniający się architektonicznie budynek Centrum jest jednym z ulubionych miejsc studentów – mówi Dorota Sawicka, rzeczniczka Politechniki Białostockiej.

Dodaje, że uczelnia inwestuje w energię z natury i kształci specjalistów w tym zakresie. Na terenie kampusu znajdują się turbiny wiatrowe, baterie słoneczne i pompy ciepła wykorzystywane do zasilania pracowni oraz akademików. W nowo wybudowanym centrum INNO-EKO-TECH studenci kierunków biotechnologia, ekoinżynieria oraz ekoenergetyka zdobywają wiedzę w przyszłościowych dziedzinach gospodarki: OZE, budownictwa energooszczędnego, a także ochrony środowiska.

– Pozytywna energia udziela się też ludziom. Nasz kampus to tętniące życiem miasteczko akademickie. Warto tu przyjść na koncerty w czasie juwenaliów – święta wszystkich białostockich studentów, odwiedzić rozkręcający kulturę studencką Klub GWINT czy nastawić radio na najbardziej rockową falę w mieście – Akadera 87.7 FM – dodaje Dorota Sawicka.

Politechnika Białostocka najbardziej znana jest z łazików marsjańskich, które konstruują studenci Wydziału Mechanicznego i z którymi ekipy uczelni wygrywają prestiżowe zawody University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych. Równie skutecznie budują bolidy wyścigowe. To także tutaj powstał Photon – interaktywny robot, który rozwija się wraz z dzieckiem i poprzez zabawę uczy podstaw programowania. I to tę uczelnię wybrał – choć mógł wybierać spośród wszystkich na świecie – młody wynalazca Petros Psyllos. Studenta Wydziału Informatyki magazyn „Forbes” umieścił na liście najzdolniejszych młodych europejskich innowatorów.

Juwenalia 2017. Studenci w przerwie między koncertami postanowili przeprowadzić szybkie wybory Miss Studentek. Miss Studentek 2017 została Gabriela Jarzębińska (Uniwersytet w Białymstoku), I Vice Miss Studentek 2017 - Anna Ostaszewska (również z UwB), II Vice Miss zaś - Magdalena Wasiluk (Politechnika Białostocka)
Juwenalia 2017. Studenci w przerwie między koncertami postanowili przeprowadzić szybkie wybory Miss Studentek. Miss Studentek 2017 została Gabriela Jarzębińska (Uniwersytet w Białymstoku), I Vice Miss Studentek 2017 - Anna Ostaszewska (również z UwB), II Vice Miss zaś - Magdalena Wasiluk (Politechnika Białostocka)  AGNIESZKA SADOWSKA

Imprezowy październik w Białymstoku

* 1-7.10 – Festiwal Literacki „Zebrane”. Na spotkania autorskie przyjadą m.in. Marek Krajewski, Monika Sznajderman, Jarosław Mikołajewski, Dorota Masłowska, Wojciech Kuczok. W programie są też koncerty i panele dyskusyjne. Szczegóły: klimatuzmiana.pl

* 3.10 – godz. 20 – koncert Riverside w nowym składzie (Zmiana Klimatu, ul. Warszawska 6)

* 5-8.10 – Festiwal „Kierunek Wschód” – spektakle z Białorusi i Ukrainy: 5-6.10, godz. 19 – „Kartoteka” w wykonaniu Teatru Dramatycznego im. Tarasa Szewczenki w Charkowie; 7.10, godz. 19 – „Dziennik poety” w wykonaniu Republikańskiego Teatru Białoruskiej Dramaturgii z Mińska; dwie godziny później – benefis Sierhieja Kovalova; 8.10 – godz. 19 – „Białoruś. Dydaktyka” w wykonaniu Republikańskiego Teatru Białoruskiej Dramaturgii z Mińska; wszystkie spektakle z polskimi napisami (Teatr Dramatyczny, ul. Elektryczna 1)

*6-8.10 – Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus „W żółtych płomieniach liści”; w programie m.in. koncert Magdy Umer i Bogdana Hołowni (6.10, godz. 20, Spodki Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury, ul. św. Rocha 14); recital kabaretowy Artura Andrusa (8.10, godz. 19.30, kino Forum, ul. Legionowa 5)

* 8.10 – godz. 15 – premiera spektaklu „Nauka latania” (Białostocki Teatr Lalek, ul. Kalinowskiego 1)

* 12.10 – godz. 21 – koncert szantowy The Pioruners (Sześcian, ul. Warszawska 30)

* 12.10 – godz. 20 – koncert Natalii Przybysz (Zmiana Klimatu, ul. Warszawska 6)

* 13.10 – godz. 18 – wernisaż międzynarodowej wystawy fotografii „Centralna, Środkowo-Wschodnia” (Galeria Arsenał. ul. Mickiewicza 2)

* 16.10 – godz. 19 – Piotr Bałtroczyk na żywo. Stand-up pt. „Mężczyzna z kijowym peselem” (Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania, ul. Ciepła 40)

* 20.10 – godz. 20 – koncert Closterkeller (Gwint, ul. Zwierzyniecka 10)

* 20.10 – godz. 18 – wernisaż wystawy „Kino-oko. Wokół Wiertowa i konstruktywizmu”. Wystawa zorganizowana z okazji obchodów 100-lecia awangardy w Polsce (Galeria Arsenał – elektrownia, ul. Elektryczna 13)

* 20.10 – godz. 20 – koncert Kamp! (Zmiana Klimatu, ul. Warszawska 6)

* 21.10 – godz. 19 – premiera spektaklu „Popiełuszko” (Teatr Dramatyczny, ul. Elektryczna 1)

* 23.10 – godz. 20 – koncert Krystyny Stańko, jazz i bossa novy (kino Forum, ul. Legionowa 5)

* 23.10 – godz. 20 – Raz Dwa Trzy z koncertem poświęconym twórczości Wojciecha Młynarskiego (Zmiana Klimatu, Warszawska 6)

* 27.10 – godz. 19 – koncert Korteza; premiera nowej płyty (Opera i Filharmonia Podlaska, ul. Odeska 1)

* 28.10 – godz. 19 – koncert Kultu w ramach Pomarańczowej Trasy 2017 (Lodowisko BOSiR, ul. 11 Listopada 28)

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem