Chcesz nauczyć się fotografować, dowiedzieć jak zabezpieczyć i wykorzystać domowe archiwa, czy budować zestawy zdjęć w składną opowieść? Zgłoś się na darmowe warsztaty i wykłady do Galerii im. Sleńdzińskich.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Na początku października tego roku w Białymstoku odbędą się trzy spotkania z fotografią. Cykl warsztatów i otwartych wykładów poprowadzi Rafał Siderski, fotograf, pedagog i jeden z twórców inicjatywy albom.pl Stowarzyszenia WIDOK. Bezpłatne zajęcia odbędą się w Galerii im. Sleńdzińskich przy Wiktorii.

Plan Warsztatów:

Niedziela (1 października). Warsztat z podstaw pracy z aparatem. Czym jest tryb manualny i jak go używać? Co to jest ekspozycja i czemu to nie takie trudne. Jak zrobić zdjęcie które będzie nie tylko poprawne technicznie, ale też zainteresuje odbiorcę od strony estetycznej? Na te i inne pytania poznamy odpowiedź w trakcie warsztatów. Do udziału wymagany jest własny aparat w którym można ustawić tryb manualny.

Poniedziałek (2 października) Warsztaty z pracy z fotografią archiwalną, zarówno tą rodzinną jak i galeryjną. Jak digitalizować i opisywać zdjęcia by miały one jak największą wartość zarówno historyczną jak i pamiątkową. Uczestników warsztatów zachęcamy do przyniesienia ze sobą zdjęć ze swojego archiwum rodzinnego.

Wtorek (3 października) Warsztat z podstaw tworzenia fotoreportaży. Dlaczego nie każda seria zdjęć jest fotoreportażem i od czego to zależy? Czemu czasem trzeba z reportażu odrzucić dobre i bardzo dobre zdjęcie? Co to jest klasyczna budowa fotoreportażu i jak za jej pomocą budować narrację? Na warsztaty wymagane są własne aparaty fotograficzne.

Wszystkie warsztaty zaczynają się o 15 i trwają do godziny 18. W każdej grupie warsztatowej jest 8 miejsc. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. Warsztaty są bezpłatne.

Zgłoszenia są przyjmowane pod adresem: rafalsiderski@gmail.com. W temacie proszę napisać „Warsztaty na Wiktorii 5”, a w treści podać temat warsztatów, których dotyczy zgłoszenie.

Z racji na ograniczoną liczbę miejsc na warsztatach, jedna osoba może zapisać się na jeden warsztat. Jeśli ktoś chciałby wziąć udział w większej liczbie warsztatów, prosimy o wskazanie w treści maila, które warsztaty go interesują. Jeżeli zostaną wolne miejsca w grupach warsztatowych będzie można wziąć udział w większej ilości warsztatów.

Zapisy trwają do zapełnienia wszystkich miejsc.

Plan Wykładów

Niedziela (1 października); Estetyka w fotografii, czyli czy zdjęcie musi być ładne? Wykład o zasadach w estetyce fotografii i czemu ona tak właściwie służy?

Poniedziałek (2 października); Zdjęcia rodzinne nie tylko w rodzinnym archiwum, czyli czy moja historia może kogoś zainteresować? Wykład o zastosowaniu archiwów fotograficznych przez artystów wizualnych i o tym, że fotograf nie zawsze musi robić zdjęcia.

Wtorek (3 października) Jedno zdjęcie to za mało, czyli jak budować historię opartą na serii zdjęć. Wykład o opowiadaniu historii za pomocą zdjęć, fotoreportażu i fotografii dokumentalnej.

Wszystkie wykłady zaczynają się o godzinie 18:15 i potrwają do około 19:15. Wstęp wolny i nie wymaga zapisów. Zapraszamy serdecznie wszystkich, a w szczególności tych, dla których nie starczy już miejsc na wartsztatach.

Zajęcia będą odbywać się przy ul. Wiktorii 5 w Białymstoku, w filii Galerii im. Sleńdzińskich.

Rafał Siderski – artysta fotograf urodzony w Białymstoku, pracujący w Warszawie; doktorant Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie; absolwent kulturoznawstwa Uniwersytetu w Białymstoku; swoje prace wystawiał, w ramach prezentacji indywidualnych i zbiorowych, m.in. w: Polsce, Czechach, Włoszech, Japonii, Niemczech; autor fotografii publikowanych w prestiżowych czasopismach polskich i europejskich; wykładowca w warszawskiej Akademii Fotografii.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem