W szczególnym miejscu - teatralnej stodole pośród lasu, szczególne spotkanie: trzecia sesja międzynarodowego projektu Biotopia. W piątek (29.09) w Siedlisku Kultury Solniki 44 pod Zabłudowem odbędzie się performatywny pokaz improwizacji czerpiących z zagadkowych historii i znalezisk okolicy. W programie też dyskusja w międzynarodowym gronie krytyków i artystów, a na koniec - ognisko. Wstęp wolny.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

To już trzecie spotkanie w ramach międzynarodowego projektu realizowanego przez Grupę Coincidentia wraz z niemieckim teatrem Lindefels Westflugel z Lipska.

– Prezentacja oparta o aktorskie, lalkarskie i muzyczne poszukiwania twórców jest efektem ich wspólnej pracy w ramach poprzednich odsłon BIOTOPII – mówi Anna Andraka z Siedliska Kultury Solniki 44. – Artyści inspiracje czerpali z zagadkowych opowieści z okolicy. Będzie więc trochę mrocznie, trochę w konwencji thrillera, z wykorzystaniem muzycznej, lalkowej i aktorskiej ekspresji oraz miksowaniem teatralnych gatunków. Wstęp na pokaz bezpłatny (bez konieczności rezerwowania wejściówek) a widzowie, jak zawsze w Solnikach, mogą liczyć nie tylko na spotkanie z teatrem, ale też niesamowity klimat podlaskich plenerów i wspólne ognisko.

Początek – godz. 20.30. Miejsce: urokliwe miejsce z adresem Solniki 44 (niedaleko Zabłudowa), w którym swoją teatralną miejscówkę – jako Siedlisko Kultury – zbudował artystyczny duet w życiu i na scenie – Dagmara Sowa i Paweł Chomczyk, czyli Grupa Coincidentia.

Solniki 44. Zapamiętajcie ten adres. Grupa Coincidentia i teatr w lesie

Grupa Coincidentia. Siedlisko Kultury Solniki 44. jego twórcy - Dagmara Sowa i Paweł Chomczyk
Grupa Coincidentia. Siedlisko Kultury Solniki 44. jego twórcy - Dagmara Sowa i Paweł Chomczyk  Michal Strokowski

Między utopią a laboratorium

BIOTOPIA to ich kolejny projekt, który – chcąc połączyć umiejętności artystyczne i organizatorskie dwóch niezależnych scen teatralnych – realizują wraz z niemiecką Lindenfels Westfluegel z Lipska. Jak mówią artyści: cel to wymiana doświadczeń, praktyk i rozwiązań.

– W założeniu pomysłodawców projektu, BIOTOPIA to przestrzeń między utopią a laboratorium, gdzie jak w „szklarni”, na gruncie wymiany i łączenia sił odbywa się burzliwy proces wzrostu kreatywności. Jej poszukiwanie, zarówno poprzez prace praktyczne i teoretyczne, rozpoczęto już w marcu, w Lipsku, gdzie artyści, krytycy i animatorzy kultury z Polski i Niemiec zainaugurowali przedsięwzięcie. W trakcie tygodniowej sesji odbyły się improwizacje, panele dyskusyjne, wspólny pokaz dla publiczności. Działania te kontynuowano w lipcu, w Solnikach, gdzie realizatorzy pogłębiali swoje artystyczne eksploracje. W Siedlisku nie zabrakło też widzów, którym zaprezentowano m.in. spektakle „The Monstrum Band”, „Krabat”, „Frankenstein or The modern Prometheus”. Odbyła się również debata przedstawicieli kilku niezależnych grup teatralnych, artystów, reprezentantów instytucji kultury – zaprasza w imieniu organizatorów Anna Andraka.

Marzenia nekromanty na niskim levelu. The Monstrum Band

Siedlisko Kultury Solniki 44
Siedlisko Kultury Solniki 44  Michal Strokowski

Wielogłos w sztuce

Podobne działania zaplanowano także na najbliższą, trzecią sesję BIOTOPII. Otwarty dla publiczności pokaz improwizacji poprzedzi dyskusja o pozainstytucjonalnej działalności artystycznej.

– W gronie zaproszonych gości (twórców, krytyków, naukowców) dociekać będziemy czy BIOTOPIA – idealna przestrzeń do nieskrępowanej i autonomicznej aktywności twórczej – jest w ogóle możliwa? Albo jakie strategie obierać, aby się do niej zbliżać? Dla własnego rozwoju artystycznego, wielogłosu w sztuce, propagowania kultury. Tej uprawianej niekoniecznie w ramach instytucji, czasem wbrew utartym formułom, często z dala od wielkich ośrodków miejskich, za to blisko nieoczywistych inspiracji, a zwłaszcza blisko ludzi – dodaje Anna Andraka.

Jak dojechać do Solnik 44? Mapka na: facebook. com/Solniki44

Więcej informacji o projekcie i artystach na stronach:

biotopia.blog; westfluegel.de; facebook.com/solniki44; figurentheater-wildevogel.de; grupacoincidentia.pl

Projekt realizowany w ramach programu „Szenenwechsel” Robert Bosch Stiftung, przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Kulturstiftung des Freistaates Sachsen, Kulturamt Stadt Leipzig oraz we współpracy partnerskiej z Białostockim Teatrem Lalek i Teatrem Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem