1500 przedsiębiorców, goście z Polski i zagranicy, 33 debaty tematyczne. W Białymstoku rozpoczął się dwudniowy IV Wschodni Kongres Gospodarczy. Jego hasło przewodnie to "Pomysł na Wschód". Dyskusje dotyczą przede wszystkim perspektyw rozwoju Polski wschodniej, w tym województwa podlaskiego.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Kolejna edycja tego bodaj najważniejszego wydarzenia dotyczącego gospodarki Polski wschodniej i relacji gospodarczych to okazja do wymiany pomysłów na rozwój województw Polski wschodniej oraz rozmów o kontaktach z krajami takimi jak Białoruś, Litwa czy Ukraina. Kongres odbywa się w budynku Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Odeskiej.

Prezydent Duda chwali Białystok

Wśród tematów podejmowanych w ramach paneli dyskusyjnych na kongresie są m.in. przyszłość branży rolno-spożywczej, problemy samorządu i dialogu społecznego, bezpieczeństwo energetyczne, kwestie związane z programem Mieszkanie Plus, Start-upami w Polsce wschodniej, finansowaniem rozwoju firm prywatnych i rodzinnych, funduszami europejskimi i finansowaniem inwestycji.

Paneliści dyskutują m.in. także o kierunkach rozwoju systemu ochrony zdrowia w Polsce, przyszłości Via Carpatii, rynku pracy w Polsce wschodniej, roli kobiet w gospodarce makroregionu, turystyce i sporcie. Tematykę międzynarodową wzbogacają polsko-litewskie i polsko-białoruskie spotkania gospodarcze.

AGNIESZKA SADOWSKA

Cezary Kochalski, doradca prezydenta Andrzeja Dudy, odczytał jego list przesłany uczestnikom Kongresu. Prezydent podkreślił w nim: „Zrównoważony rozwój naszego kraju wymaga nadrobienia dystansu przez wschodnie województwa Polski, co wiąże się z koniecznością inwestycji, zwłaszcza w sferze infrastruktury. Tutejsze projekty ekonomiczne powinny łączyć się w przemyślany, dalekosiężny system i tworzyć efekt synergii. Właśnie tak zostały ujęte te wyzwania w rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Cieszę się, że konsekwentnie podejmują je władze samorządowe, o czym świadczy przykład Białegostoku i Podlasia”.

Innowacyjna Polska Wschodnia. Dziesięć świetnych pomysłów na biznes

Prezydent zauważył, że Polska wschodnia „pragnie intensywnie modernizować się, ale nie w sposób imitacyjny”, i że na Kongresie „udaje się tworzyć swoistą wschodnią makroregionalną tożsamość gospodarczą”.

Dodał: „Słusznie akcentują państwo wspólne atuty: rozwijające się ośrodki akademickie, wzrastający potencjał naukowo-badawczy, wykształceni, utalentowani młodzi ludzie”. W ocenie prezydenta, o perspektywach budowania innowacyjnej gospodarki w Polsce Wschodniej świadczą m.in. sukcesy start-upów. A jej atutem – jak wyliczył – są zasoby przyrodnicze, atrakcyjność turystyczna, rosnąca dostępność komunikacyjna. Wspomniał także: „Nie sposób myśleć o przyszłości wschodnich obszarów Polski bez uwzględnienia szans jakie stworzą Via Carpatia, Via Baltica czy nowy Jedwabny Szlak”.

AGNIESZKA SADOWSKA

Po pierwsze: innowacyjność

Podczas debaty inauguracyjnej Jan Mikołuszko – przewodniczący rady nadzorczej Unibep S.A. z Bielska Podlaskiego, prezes zarządu Polskiego Klastra Eksporterów Budownictwa – zwracał uwagę:

– Trwa przebudowa polskiej przedsiębiorczości. Teraz mamy do czynienia ze zmianą modelu rozwoju. Skończył się oparty o tanią siłę roboczą. Musimy szukać innych rozwiązań, a nie o opartych o tanią siłę roboczą, nieprzyjazną dla pracowników, ale o system partnerski.

Snuł wizję w tym kontekście: – Czeka nas przenoszenie naszych przedsiębiorstw na Wschód, bo płace np. na Białorusi są o połowę niższe, a w Polsce prawie nie ma bezrobocia.

Dodawał (co wielokrotnie powtarzali inni uczestniczy Kongresu wywodzący się z wschodnich województw):

– Potrzebujemy bardzo dobrej infrastruktury, żebyśmy się rozwijali szerokim frontem.

Apelował do rządzących żeby konsekwentnie na świecie budowali markę Polski. A przy okazji wytknął, że w jego branży od pewnego czasu preferowane są państwowe firmy budowlane kosztem prywatnych.

Jak to się robi na Podlasiu? Białorusini podpatrzą jak wspierać start-upy

Z kolei marszałek podlaski Jerzy Leszczyński podkreślał, nawiązując do rozwoju Polski wschodniej, w tym Podlaskiego:

– Teraz opieramy się o eksport na zachód, sprzedajemy głównie do Niemiec, Wielkiej Brytanii, Czech, Skandynawii – 70 procent naszego eksportu tam jest kierowanych. To cieszy. Ale przyszłość też jest na Wschodzie. I ta przyszłość dotyczy też rozwoju handlu i inwestycji z sąsiadami najbliższymi, ale i dalszymi, czemu służyć mógłby rozwój Jedwabnego Szlaku.

AGNIESZKA SADOWSKA

Wolfgang Munch – zastępca dyrektora wydziału ds. Polski Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej – zwracał uwagę, że inwestowanie w infrastrukturę jest ważne jeśli chodzi o rozwój regionów, ale konieczne jest połączenie nauki (ośrodków akademickich) i biznesu. Zapewniał:

– Polska Wschodnia też może być innowacyjna, Na tym trzeba budować.

Nawiązując do głosów o tym, że wschodnie województwa mają kłopoty jeśli chodzi o współpracę transgraniczną (chodzi o pozyskiwanie pieniędzy m.in., na wspólne przedsięwzięcia inwestycyjne), twierdził z perspektywy instytucji unijnych: – Inicjatywa partnerska musi wyjść od was w ramach polityki spójności.

I nie krył: – Trudno dzisiaj powiedzieć, co będzie. Oczywiście Brexit wstrząsnął UE, nie ulega wątpliwości, że to będzie miało wpływ. Polecałbym szybsze realizowanie polityki spójności bez nadmiernej biurokracji. Wiem, że UE określana jest mianem mekki biurokracji, ale niech to nie przesłoni tego, co ważne – zwłaszcza, jeśli chodzi o wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw, bo tu Polska wydaje się być bardziej biurokratyczna.

Marszałek lubelski Sławomir Sosnowski natomiast przekonywał:

– Przede wszystkim musimy więc sobie uświadomić potrzebę dodatkowego wsparcia obszarów peryferyjnych UE, w tym Polski wschodniej. To nie chodzi o przepompowywanie pieniędzy bogatych do biednych. System wyrównywania szans musi funkcjonować, bo UE potrzebuje stabilizacji, solidarności, spójności.

AGNIESZKA SADOWSKA

Polityka spójności – konieczna

Podczas konferencji prasowej pierwszego dnia Kongresu marszałek Leszczyński – podobnie jak i podczas panelu otwierającego – przyznał: – Dalszy impuls rozwojowy jest potrzebny w postaci kontynuowania Programu Rozwoju Polski Wschodniej, ale też polityki spójności UE, bo w kontekście tego, co się dzieje w polityce europejskiej – Brexitu i innych działań – obawiamy się, że środki na politykę spójności w przyszłych latach mogą być mniejsze albo będzie ona prowadzona w ograniczonym zakresie. Jako samorządy patrzymy na to z niepokojem.

Misja gospodarcza w Kazachstanie i sukces Wschodniego Klastra Budowlanego

Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego zwracał uwagę:

– Musimy dbać, aby Program Polska Wschodnia funkcjonował dalej, funkcjonował w większym wymiarze niż dzisiaj. Jest to zadanie, które musimy skoordynować z różnymi instytucjami w naszym kraju i w UE. My, marszałkowie Polski wschodniej musimy być integralnie zespoleni w idei, że potrzebne są nam dodatkowe pieniądze jako peryferyjnym regionom UE, po to by likwidować dysproporcje i zaniedbania, które toczą się za tym regionem ze względów historycznych.

Zaznaczył: – Aby Program Polska Wschodnia funkcjonował dalej trzeba również rozmawiać z rządem, trzeba by rząd wspomagał nas w tych działaniach. Jako Związek Województw RP opracowaliśmy już stanowisko w tej sprawie. Powinniśmy przede wszystkim dopasować Strategię Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Polski Wschodniej do Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju i wszystkich innych dokumentów, które są procedowane na poziomie krajowym.

Podkreślił, że UE potrzebna jest dalsza integracja i spójne działanie, a nie Europa dwóch prędkości, – „budowanie silnej UE państw, które będą działały razem i które razem będą walczyły o swoje interesy w globalnym wymiarze politycznym”.

Z kolei Jan Maćkowiak, wicemarszałek świętokrzyski zauważył:

– Wielkopolska, czy Śląsk i mazowieckie nie będą na nas czekali, będą rozwijali się nadal. Mają olbrzymie potencjały i bez szczególnego wsparcia pewnie nie dogonimy ich nigdy. Wierzę, że poziomem demokracji i jakością życia politycznego Polska będzie w pierwszej prędkości i gotowi jesteśmy wspólnie starać się o to.

Top inwestycje i top pracodawcy

Po raz kolejny Kongresowi towarzyszy wydarzenie specjalne – TOP Start-up Polski Wschodniej. Twórcy najlepszych start-upów mają okazję pokazać się szerzej i nawiązać nowe kontakty.

Pierwszy dzień IV Wschodniego Kongresu Gospodarczego zakończyła gala wręczenia nagród w konkursach „Top inwestycje Polski wschodniej 2017” (nagrodzono inwestycje komunalne, które najbardziej przyczyniły się do rozwoju gospodarki, regionu i mieszkańców Polski Wschodniej) oraz „Top pracodawcy Polski wschodniej 2017” (grono dziesięciu wyróżniających się pracodawców – firm z pięciu wschodnich województw naszego kraju, które łączą wpływ na rozwój gospodarczy regionu z ważną rolą na rynku pracy).

W czwartek w godz. 11.30-13 w ramach Kongresu odbędzie wydarzenie „EEC Liderzy Przyszłości czyli Jak przekuć Pasję w Biznes?”. Skierowane jest do uczniów białostockich szkół ponadgimnazjalnych i ma na celu promocję wiedzy o gospodarce oraz przedsiębiorczości poprzez możliwość spotkania i dyskusji z praktykami biznesu i ludźmi, którzy ze swojej pasji uczynili sposób na życie. W spotkaniu tym weźmie udział ponad 500 uczniów białostockich szkół, z którymi mają rozmawiaćć: przedstawiciele Jagiellonii Białystok, Jarosław Kazberuk – kierowca i pilot rajdowy, trenerem judo; Mariusz Kędzierski – artysta i mówca motywacyjny, który urodził się bez rąk oraz Paweł Małaszyński z zespołem Cochise.

AGNIESZKA SADOWSKA

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem