W niedzielę (24.09) szykuje się druga odsłona akcji "Białystok dla Syrii", z charytatywnym rock'n'rollowym graniem i kwestą z puszkami Polskiej Akcji Humanitarnej. Cały dochód zostanie przekazany na rzecz pomocy ofiarom straszliwej wojny.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Podobnie jak przed dwoma tygodniami, będzie można pojeździć po mieście zabytkowym „ogórkiem”, a po południu – tym razem w pubie 6-Ścian na ul. Warszawskiej – zagrają m.in. Roki, Mniej Więcej i Blue Mahoe.

Młodzież otwiera serca

Na pomysł akcji wpadł Piotr Czaban, muzyk zespołu Roki, a jednocześnie reporter stacji TVN 24. Natychmiast przyłączyli się: Tomasz Zielik z pubu 6-Ścian i Jacek Łasiewicki ze Zmiany Klimatu. Mocno zaangażowała się młodzież z VII Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku, gdzie uczy się gitarzysta Rokiego Paweł Semik.

– Nie trzeba chyba tłumaczyć, dlaczego warto pomagać ludziom w potrzebie – mówi Paweł.

Uczniów zmotywowała nauczycielka wiedzy o kulturze Renata Kaczyńska-Łuba: – Niedziela jest dla licealistów czasem wolnym, ale stworzyliśmy takie zdanie, które otworzyło nasze serca: „Pomagam, współczuję, bo jestem człowiekiem”.

Ponad 40 osób z VII LO wyjdzie w niedzielę z puszkami na ulice Białegostoku. Będą z nimi również gimnazjaliści z Czarnej Wsi Kościelnej i panie z grupy Czarnodziejki. Po godz. 16 przeniosą się do „sztabu” w pubie 6-Ścian, dokąd zapraszają wszystkich na Rock’N’Roll dla Syrii.

Tak było przed dwoma tygodniami

10 września, podczas pierwszej odsłony akcji, po Białymstoku dzięki wsparciu władz miasta kursował „ogórek”, w którym ciasta serwowały Czarnodziejki, a reżyser Dariusz Szada-Borzyszkowski czytał syryjską poezję. Z kolei Rysiek, przyjaciel jednego ze współorganizatorów akcji, wygrywał na gitarze rockowe covery. Wolontariusze kwestowali przez cały dzień. Wieczorem w Zmianie Klimatu zagrali: Katarzyna Szkodzińska, Wiesław Miksz, Irmina i Leczsam, Pan Niszment, Polska B.

3,686,19 zł – tyle udało się zebrać.

Czy to mała, czy duża suma?

– Nie tak należy na to patrzeć – mówiła podczas piątkowej konferencji prasowej, łącząc się z Białymstokiem na Skype’ie Janina Ochojska, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej. – Gdybyście zebrali i 100 tysięcy, to i tak by było za mało, bo potrzeby są ogromne. Nie tak ważna jest kwota, jak wasze zaangażowanie, bo z niego wypłynie następne.

Mówiła też o regionach objętych konfliktami i klęskami, w który pomaga PAH, o wrażliwości na ludzką krzywdę, solidarności i o roli mediów w kształtowaniu odpowiedzialnego przekazu. To była dla młodzieży świetna lekcja.

Woda – to na nią zbieramy datki

Cała zebrana w dwóch odsłonach akcji kwota trafi najpierw do Polskiej Akcji Humanitarnej, która pomaga w prawie 60 obozach dla wewnętrznie przesiedlonych, w dwóch prowincjach: Idlib i Aleppo. Opieką objęte jest teraz około 300 tys. osób. PAH zapewnia im dostęp do wody i toalet, dba o bezpieczeństwo sanitarne w obozach, przekazuje paczki żywnościowe oraz dostarcza lokalnym piekarniom mąkę i drożdże, żeby produkowały chleb w stałych niskich cenach.

Janina Ochojska opowiadała o ofiarności Polaków – np. dzięki darowiźnie jednej pani spod Wałbrzycha udało się odbudować szkołę średnią dla dziewcząt. I o trudnościach, jakie napotykają pracownicy PAH – Damaszek odmówił im wiz, a za nielegalne przekraczanie granicy grozi więzienie, więc opierają się głównie na koordynatorach syryjskich. Zdradziła białostoczanom, że z zebranych przez nich pieniędzy PAH sfinansuje rzecz najważniejszą – dowóz wody.

Plan na niedzielę

Kwesta

godz. 10:00 – zbiórka wolontariuszy w 6-Ścianie

godz. 10:15 – 16:00 – kwesta na ulicach Białegostoku

godz. 12:00 – 17:00 – kursujący po Białymstoku i kwestujący „ogórek", przystanek przed Pałacem Branickich

Koncert w 6-Ścianie:

godz. 16:00 – Rysiek zwany Rico

godz. 16:30 – Piotrek Bogusz

godz. 17:00 – Roki

godz. 17:40 – Mniej Więcej

godz. 18:40 – Blue Mahoe.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem