W ramach śledztwa w sprawie zabójstw i innych zbrodni popełnionych przez funkcjonariuszy Powiatowego i Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa w Białymstoku, w okolicach białostockiego cmentarza prawosławnego przy ul. Wysockiego zlokalizowano kolejne dwa groby.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jak informuje naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku, prokurator Janusz Romańczuk, w okolicach cmentarza prawosławnego przy ul. Wysockiego w Białymstoku od 12 – 22 września, prowadzone były prace poszukiwawczo-ekshumacyjne.

– Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku wraz z Biurem Poszukiwań i Identyfikacji IPN wykonywała je w ramach śledztwa w sprawie zabójstw i innych zbrodni popełnionych przez funkcjonariuszy Powiatowego i Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa w Białymstoku w latach 1944–1954 – informuje prokurator Romańczuk.

Prace rozpoczęto w 2016 r. i wówczas ujawniono pięć jam grobowych. Na obecnym etapie poszukiwań zlokalizowano kolejne dwa groby pojedyncze i dwa masowe, w których łącznie odnaleziono szczątki 21 osób i drobne kości, należące do jeszcze dwóch osób. Na części z nich stwierdzono ślady od postrzałów z broni palnej.

Przy ofiarach odnaleziono też artefakty: fragmenty odzieży, butów, guziki (w tym wojskowe) oraz pociski najprawdopodobniej pochodzące z broni typu TT lub PPSz. Ze szczątków pobrano materiał DNA do badań porównawczych, a po wstępnych oględzinach zostaną one przekazane do badań sądowo-medycznych.

– Wyniki prac potwierdziły informacje pochodzące ze źródeł archiwalnych oraz z przesłuchań świadków. Prace poszukiwawcze w tym rejonie będą kontynuowane w przyszłym roku – zapowiada prokurator Janusz Romańczuk.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem