W czwartek (21.09) i w piątek (22.09) wierni Kościoła prawosławnego czcić będą XXV rocznicą przeniesienia relikwii świętego męczennika Gabriela z Grodna do Białegostoku.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Uroczystości – jak co roku – odbędą się w soborze św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku. Rozpoczną się od procesjonalnego wniesienia do katedry relikwii męczennika.

Koncert i zmiany w ruchu

Uroczystościom towarzyszyć będzie koncert muzyki cerkiewnej, który odbędzie się 22 września o godz. 17 w cerkwi św. Ducha na Antoniuku. Wystąpią chóry m.in. z Białorusi, Supraśla i Hajnówki. W jego trakcie zostaną wręczone nagrody laureatom konkursu plastycznego poświęconego św. Gabrielowi. Koncert mają zakończyć występy folkowe na zewnątrz cerkwi.

W związku z przejściem procesji z relikwiami św. męczennika Gabriela w czwartek (21.09) w godz. od godz. 17 do godz. 17.45 wystąpią ograniczenia w ruchu drogowym na ulicy Lipowej (wyjście z katedry św. Mikołaja – godz. 17) oraz na Rynku Kościuszki (okolice fontanny miejskiej). O godz. 17.30 nastąpi powrót do katedry św. Mikołaja – Rynkiem Kościuszki i Lipową.

Męczennik ze Zwierek

Męczennik Gabriel pochodził ze Zwierek. Urodził się w 1684 r. w pobożnej, prawosławnej rodzinie chłopskiej. Gdy miał sześć lat, został w nieznanych okolicznościach uprowadzony z domu i zamordowany. Jego ciało pochowano na cmentarzu w rodzinnej miejscowości. Chowano tu również dzieci, które zmarły podczas zarazy w 1720 r. W trakcie jednego z pogrzebów przypadkiem odkopano ciało Gabriela. Okazało się, że jest ono w nienaruszonym stanie. Cudownie ocalałe szczątki męczennika przeniesiono do krypty w cerkwi w Zwierkach. Uważa się, że wydarzenie to przyczyniło się do ustania epidemii. Kult Gabriela rósł z biegiem lat, głównie za sprawą uzdrowień przy jego grobie. W 1746 r. relikwie przeniesiono do Zabłudowa, a potem przez wiele lat wędrowały. Trafiały do Słucka, Mińska, a potem do Grodna. W 1992 r. – z inicjatywy ówczesnego ordynariusza diecezji białostocko-gdańskiej, a obecnego metropolity warszawskiego i całej Polski abp Sawy – uroczyście przeniesiono je do białostockiej katedry św. Mikołaja. Witane były przez ponad 120-tysięczną rzeszę wiernych.

Arcybiskup Sawa mówił wówczas:

– Poczynając od tego wieczoru, drzwi tej świątyni [katedry św. Mikołaja red.] będą otwarte dla wszystkich szukających Boga poprzez wybrańca Bożego św. Gabriela, bez różnicy kto jakiej jest wiary, i skąd pochodzi.

Od początku relikwiami opiekują się siostry zakonne. Początkowo mieszkały w białostockich Dojlidach, obecnie – w Zwierkach. W październiku 2012 roku wyświęcona została tam cerkiew pw. Męczennika Gabriela – główna świątynia żeńskiego klasztoru Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Cerkiewne święto ku czci Męczennika Gabriela przypada rokrocznie 3 maja.

Relikwie św. Gabriela, Białystok, cerkiew św. Mikołaja
Relikwie św. Gabriela, Białystok, cerkiew św. Mikołaja  Fot. Marcin Onufryjuk / Agencja

Program uroczystości

21 wrzesień:

Godz. 17. 10 – wyjście duchowieństwa z katedry św. Mikołaja na spotkanie relikwii.

Godz. 17:30 – powitanie relikwii (fontanna na placu – Rynek Kościuszki) i przemarsz do soboru – wejście bramą główną od strony ul. Lipowej.

Godz. 18 – całonocne czuwanie.

Godz. 22 – śpiewany akatyst do świętego męczennika Gabriela.

22 wrzesień:

Godz. 5:30 – Święta Boska Liturgia (od godz. 5 przyjmowane będą zapiski z imionami).

Godz. 8:30 – molebien i poświęcenie wody.

Godz. 10 – Święta Boska Liturgia – bezpośrednio po nabożeństwie procesja z relikwiami wokół soboru.

Godz. 18 – śpiewany akatyst do św. mecz. Gabriela.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem