Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Sędziowie Trybunału po dzisiejszym przesłuchaniu mają zdecydować czy nadal będzie obowiązywał środek tymczasowy dotyczący zakazu cięć w Puszczy Białowieskiej. Nie będzie to jednak ostateczne rozstrzygnięcie kwestii legalności prowadzonej w niej wycinki.

Jedenaste - nie wycinaj! Spacer nieposłuszeństwa po Puszczy Białowieskiej [ZDJĘCIA, WIDEO]

Z wniosku Komisji Europejskiej

Sprawa przed Trybunałem toczy się przeciwko Polsce z wniosku Komisji Europejskiej. Przedmiotem posiedzenia Trybunału jest kwestia zabezpieczającego środka tymczasowego wydanego 27 lipca dotyczącego wstrzymania cięć do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia (poza miejscami, gdzie konieczne są ze względów bezpieczeństwa publicznego). Niewykluczone, że po wysłuchaniu stron, Trybunał ten tymczasowy środek podtrzyma. Chodzi o zaprzestanie prac do ostatecznego postanowienia m.in. w borach i lasach bagiennych, łęgach wierzbowych, topolowych, olszowych i jesionowych oraz w drzewostanach ponadstuletnich na siedlisku grądu subkontynentalnego, a także na siedliskach konkretnych gatunków wskazanych w treści postanowienia Trybunału, jak również o zaprzestanie usuwania ponadstuletnich, martwych świerków oraz wycinki drzew w ramach trzykrotnie zwiększonego w marcu 2016 roku limitu cięć. Polska domaga się uchylenia postanowienia o zastosowaniu środków tymczasowych z uwagi na ich rzekomą bezzasadność.

Korniki na dowód

Trzeci dzień ciągłej blokady w Puszczy Białowieskiej [WIDEO]

Kiedy przed Trybunałem ruszało przesłuchanie, na miejscu jednej z wycinek w Puszczy Białowieskiej działacze Obozu dla Puszczy, Greenpeace i Lokalsi minutą ciszy – jak to określili – upamiętnili wycięte drzewa i istoty, które w wyniku cięć straciły życie. Z kolei nieco wcześniej – przed wejściem do siedziby Trybunału w Luksemburgu – kilkunastu zwolenników wycinki witało brawami wchodzącego ministra Szyszko, a ekolodzy apelowali do sędziów Trybunału o podtrzymanie decyzji o zakazie wycinki – trzymali plaster pnia 160-letniego świerka wyciętego przez służby leśne w Puszczy „jako symboliczny dowód na to co tu się wyprawia".

Ekolodzy apelują do sędziów Trybunału o podtrzymanie decyzji o zakazie wycinki. Na plastrze pnia 160-letniego świerka wyciętego przez służby leśne zaznaczone
są ważne daty dla Polski i Puszczy, których świadkiem był ten świerkEkolodzy apelują do sędziów Trybunału o podtrzymanie decyzji o zakazie wycinki. Na plastrze pnia 160-letniego świerka wyciętego przez służby leśne zaznaczone są ważne daty dla Polski i Puszczy, których świadkiem był ten świerk Grzegorz Broniatowski/Greenpeace Polska


Minister Szyszko oraz reprezentanci Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych przywieźli ze sobą jako „dowód w sprawie" szklany słoik wypełniony kornikami.

Przed godz. 15.30 przedstawicielka Komisji Europejskiej Katarzyna Hermann – jako strona postępowania – wniosła o podtrzymanie dotychczasowych środków i o doprecyzowanie przez Trybunał kryterium bezpieczeństwa, które zezwala na cięcia. Udowadniała, że do złamana zakazu dotyczącego wycinki w miejscach niedozwolonych unijnym prawem doszło w Puszczy ponad sto razy. Domagała się nałożenia na Polskę kar finansowych za niezastosowanie się do postępowania zabezpieczającego. Na dowód nielegalnie prowadzonej wycinki zaprezentowała zdjęcia satelitarne. 

Zgodnie z zapowiedzią, w tym czasie pod Ministerstwem Środowiska kilkudziesięciu aktywistów protestowało, skandując: „Ta wycinka jest nielegalna!". Trzymano transparenty w obronie Puszczy, w tym : „Jeszcze Puszcza nie zginęła!".

Agresywna pacyfikacja protestu w Puszczy Białowieskiej

Postanowienie niewykonane

Ireneusz Kolowca, attaché prasowy Trybunału poinformował „Wyborczą” na dwie godziny przed rozpoczęciem posiedzenia:

– Dzisiejsze wysłuchanie ma na celu umożliwienie stronom wypowiedzenia się w przedmiocie utrzymania bądź cofnięcia zakazu wycinki do czasu rozpoznania przez Trybunał skargi Komisji przeciwko Polsce o naruszenie dwu dyrektyw. Postanowienie Trybunału zostanie wydane w terminie późniejszym, w związku z czym żaden  komunikat prasowy nie jest dzisiaj przewidziany.

Polska wystawia Unii rachunek: 3 mld zł za wstrzymanie wycinki Puszczy Białowieskiej

– Postanowienie zabezpieczające musi być wykonane – twierdził w rozmowie z „Wyborczej” tuż po jego wydaniu prof. Marek Safjan, sędzia Trybunału Sprawiedliwości i były prezes Trybunału Konstytucyjnego. – Z wypowiedzi ministra Szyszki rozumiem, że przedstawi argumenty przemawiające za tym, że to zarządzenie Trybunału powinno być uchylone czy zmienione, ale ta możliwość w niczym nie zmienia faktu, że w momencie, w którym jesteśmy, wycinka w Puszczy powinna być zaprzestana.

Szyszko: Polska liderem bioróżnorodności

Przesłuchanie zakończyło się po dwóch godzinach. W holu siedziby Trybunału z transparentami stali popierający ministra Szyszko. Aktywistom nie pozwolono wnieść ich transparentów. Trybunał postanowił, że KE w ciągu czterech dni określi w jakiej wysokości miałyby być nałożone kary na Polskę (na wniosek wiceprzewodniczącego Trybunału). Również cztery dni Polska będzie miała na odpowiedź. Trybunał ma wydać ostateczną decyzję "w najbliższym możliwym terminie". Podczas krótkiego briefingu po posiedzeniu Trybunału, minister Szyszko podkreślał:
- Polska jest liderem w dziedzinie bioróżnorodności i zrównoważonego rozwoju.
Ponownie argumentował, że od 2011 r. postępuje degradacja Puszczy w wyniku działań kornika drukarza, a jego resort postanowił w końcu przeciwdziałać temu zjawisku. Kolejny raz przywoływał, że w Puszczy kształtowana jest bioróżnorodność poprzez nieaktywną gospodarkę leśną.
- Doszło do dziwnego nieporozumienia. Sama KE chciała doprecyzować co to jest bezpieczeństwo publiczne, a wiceprzewodniczący Trybunału zasugerował, aby poszerzyć wniosek o uzasadnienie o wymierzeniu kary za nierealizowanie przez Polskę postanowienie tymczasowe Trybunału. Jest to dla nas dziwne - mówił Szyszko.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.