Znamy listę 43 projektów, na które można głosować w ramach kolejnej edycji budżetu obywatelskiego. Białostoczanie podzielą 10 milionów złotych. W niedzielę na Plantach, w trakcie Festynu Obywatelskiego można było dokładnie zapoznać się z pomysłami projektodawców.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Uczestnictwo mieszkańców w życiu publicznym, to nie tylko udział w wyborach. Mogą oni także angażować się w życie swojej miejscowości współuczestnicząc w zarządzaniu tą miejscowością. Budżet Obywatelski daje taką możliwość, pozwala bezpośrednio decydować o tym, na co ma być wydana część pieniędzy z miejskiego budżetu. Mieszkańcy Białegostoku doskonale to rozumieją i z tego korzystają. Wystarczy, jeśli uświadomimy sobie, że w dotychczasowych edycjach, łącznie z tegoroczną, mieszkańcy złożyli w sumie aż 619 projektów – mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

W niedzielę na Plantach, tuż obok fontanny, przygotowano stoiska, na których przedstawiciele organizacji pozarządowych opowiadali o swoich propozycjach i zachęcali do głosowania na nie w październiku. Mieszkańcy mogli też skorzystać z pomocy specjalistów w punktach informacyjnych Budżetu Obywatelskiego 2018.

W trakcie festynu miasto przygotowało liczne atrakcje. Wystąpił Maciej „Dziemian” Dziemiańczuk oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta, odbyły się pokazy judo, tenisa stołowego, czy gry w bule. W trakcie imprezy można był spotkać zawodników drużyny futbolu amerykańskiego Lowlanders Białystok, a także zrobić sobie zdjęcie w fotobudce.

Budżet Obywatelski 2018
Budżet Obywatelski 2018  fot. Ag

Białystok. Spotkania z mieszkańcami

Na wrzesień zaplanowano kilka spotkań z mieszkańcami Białegostoku dotyczących Budżetu Obywatelskiego 2018. Tegoroczną kampanię organizuje Urząd Miejski w Białymstoku we współpracy z Fundacją Spe Salvi. Najbliższe spotkanie odbędzie się w sobotę (16 września) o godz. 13 w trakcie imprezy Top Auto Białystok Biega (bieg Homeschool Run) w Atrium Biała przy ul. Czesława Miłosza 2. Kolejne dzień później, także w trakcie tej biegowej imprezy – godz. 8.

– W tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego do dyspozycji mieszkańców jest dziesięć milionów złotych, które posłużą do realizacji tych projektów, które otrzymają największe poparcie mieszkańców – mówi zastępca prezydenta Przemysław Tuchliński. – Warto poznać tegoroczne zasady i projekty, aby w trakcie głosowania wybrać te, które są najbardziej potrzebne naszemu społeczeństwu. Zapraszam do udziału w spotkaniach.

Następną okazję do rozmowy o Budżecie Obywatelskim białostoczanie zyskają w weekend 23-24 września. Cztery spotkania zostaną zorganizowane w centrum handlowym Auchan przy ul. Hetmańskiej 16 (godz. 10, 11, 12, 13). Ostatnie – w niedzielę (24 września) o godz. 13 – odbędzie się w trakcie festynu przy Parafii św. Ojca Pio – przy ul. A. Mickiewicza 54a.

W trakcie spotkań promocyjnych oraz Białostockiego Festynu Obywatelskiego mieszkańcy otrzymają fachową wiedzę na temat Budżetu Obywatelskiego 2018.

Na małych i dużych białostoczan czeka też festyn organizowany w najbliższą niedzielę (10 września) w godz. 12-16 na Plantach. Będą muzyczne występy, pokaz magii i iluzji, sportowe rywalizacje.

Budżet Obywatelski 2018 to piąta edycja bezpośrednich konsultacji z mieszkańcami części wydatków z budżetu Miasta. Tegoroczne głosowanie rozpocznie się 4 października.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem