W niedzielę (10.09) od rana wiele się będzie w Białymstoku działo. Po mieście będzie kursował "ogórek" z arabskimi przysmakami, jazzową, bluesową i rockową muzyką oraz opowieściami, a wieczorem w Zmianie Klimatu zagra m.in. Polska B. Wstęp na koncerty jest bezpłatny. Dochód z kwest zostanie przeznaczony na pomoc ofiarom wojny w Syrii.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zebrane pieniądze trafią do Polskiej Akcji Humanitarnej, która pomaga w blisko 60 obozach w Syrii.

Na pomysł akcji wpadł Piotr Czaban, muzyk zespołu Roki, a jednocześnie reporter stacji TVN 24. Porozmawiał o nim z Tomaszem Zielikiem z pubu 6-Ścian i Jackiem Łasiewickim ze Zmiany Klimatu. Od razu włączyli się w organizowanie akcji.

– Są w Białymstoku ludzie, którzy mają empatię. Doświadczyliśmy jako Polska takich sytuacji, więc kiedy Piotrek się zgłosił, to trudno było powiedzieć „nie”, po prostu nie było takiej możliwości – mówi Jacek Łasiewicki.

– Bierzemy udział w akcji, bo ludziom trzeba pomagać. Zrobimy wszystko w tym kierunku, żeby zebrać jak najwięcej kasy. Zagrają fajne zespoły, będzie fajnie, warto tam być – dodaje Tomek Zielik.

Różnorodna muzyka

W niedzielę od godz. 17 w Zmianie Klimatu przy ul. Warszawskiej wystąpią składy i wykonawcy, grający różnorodną muzykę: akustyczną, rock czy pop-rock. Wstęp na koncerty będzie bezpłatny, ale rozprowadzane będą „cegiełki” z przeznaczeniem na wsparcie ofiar wojny w Syrii.

W niedzielę o godz. 10 z zatoczki pod Pałacem Branickich wyruszy autobus, popularnie zwany „ogórkiem”, do którego każdy może wsiąść i wyruszyć w podróż po Białymstoku. Autobus udostępnia Białostocka Komunikacja Miejska. W „ogórku”, oprócz uśmiechniętego kierowcy, pojawią się: Rysiek z gitarą i największymi szlagierami jazzowymi, bluesowymi, rockowymi, arabskie przysmaki z kuchni Zmiany Klimatu.

Wolontariusze z puszkami

Także od godz. 10 po mieście będą krążyć wolontariusze z puszkami i identyfikatorami z oznaczeniem Polskiej Akcji Humanitarnej. Kwesta jest organizowana we współpracy z PAH, która ma całoroczną zgodę na przeprowadzanie zbiórek. Kwestować będą uczniowie Zespołu Szkół w Czarnej Wsi Kościelnej oraz VII LO w Białymstoku, do zapełnienia mają w sumie 25 puszek. Koordynacją zbiórki zajęła się Aneta Jurek – jedna z „Czarnodziejek” (grupa aktywnych kobiet z gmin Czarna Białostocka i Wasilków).

– My możemy spać spokojnie, uczyć się, rozwijać swoje pasje i zdolności. Tam, niestety, ani dzieci, ani dorośli takiego spokoju nie mają, więc powinniśmy im pomóc – mówi Aneta Jurek. Prowadzi rodzinę zastępczą i dodaje, że dla niej to także ważne, by pokazać dzieciom, jak trzeba się zachować.

Jak pomaga PAH

Wojna w Syrii trwa już ponad sześć lat, konflikt przerodził się w największą katastrofę humanitarną naszych czasów. Według danych ONZ, pomocy humanitarnej potrzebuje 13,5 miliona Syryjczyków, wiele rodzin jest całkowicie zdanych na pomoc z zewnątrz. PAH dociera do nich z systematycznym wsparciem od ponad czterech lat. W tej stałą pomocą obejmuje ponad 300 tys. mieszkańców Syrii w blisko 60 obozach dla wewnętrznie przesiedlonych w prowincjach Idlib i Aleppo, zapewniając im wodę pitną, jedzenie i bezpieczne warunki sanitarno-higieniczne.

– Świadczymy podstawową pomoc dla ludzi, którzy przemieszczają się wewnątrz kraju: zapewniamy całą infrastrukturę wodno-sanitarną, budujemy toalety, wywozimy śmieci, dostarczamy wodę pitną, ale też wspieramy lokalne piekarnie, dostarczając im mąkę i drożdże, po to, by utrzymać ceny chleba na stałym, niskim poziomie – opowiada Katarzyna Prokopowicz, z pochodzenia białostoczanka, która pracuje dla PAH. Podkreśla, jak cenna jest każda, nawet najdrobniejsza akcja pomocy. Po doniesieniach medialnych o oblężeniu Aleppo w grudniu ubiegłego roku, otworzyły się serca Polaków. – Do końca lutego byliśmy w stanie dzięki wsparciu polskiego społeczeństwa zebrać 4,5 mln zł – przypomina Kasia.

Być przyzwoitym człowiekiem

Piotr Czaban podkreśla, że władze Białegostoku z przychylnością podchodzą do akcji. Pojawił się też pomysł, by miasto zorganizowało trzeci, podsumowujący ją koncert i wokół niego również jest dobry klimat.

– Zebranie jak największej sumy pieniędzy na potrzeby Syryjczyków jest sprawą podstawową. Ale ważny jest także jasny sygnał, że Białystok ma różne odcienie, nie tylko ten brunatny. Jeśli ktoś jest przyzwoitym człowiekiem, na pewno nie przejdzie obojętnie obok wolontariusza z puszką – dodaje Piotrek.

Program akcji charytatywnej „Białystok dl Syrii”:

10 września:

O godz. 10 z okolic Pałacu Branickich wyruszy autobus, popularnie zwany „ogórkiem”, do którego każdy może wsiąść i wyruszyć w podróż po Białymstoku. W autobusie, oprócz uśmiechniętego kierowcy, pojawią się: Rysiek z gitarą i największymi szlagierami jazzowymi, bluesowymi, rockowymi..., arabskie przysmaki z kuchni Zmiany Klimatu, Kasia z Polskiej Akcji Humanitarnej oraz Czarnodziejki.

O godz. 17 zacznie się koncert w Zmianie Klimatu. Wystąpią: Katarzyna Szkodzińska, Wiesław Miksz, Irmina i Leczsam, Pan Niszment, Polska B.

24 września

– również będzie kursował „ogórek".

O godz. 16 – koncert w Pubie 6 Ścian w Białymstoku. Zagają; Blue Mahoe, Roki, Mniej Więcej i Spejs Braders.

Wstęp na wszystkie koncerty – bezpłatny. W trakcie koncertów będą przeprowadzane kwesty. Oprócz tego na ulicach Białegostoku od godziny 10 (zarówno 10, jak i 24 września) pojawią się wolontariusze z puszkami PAH i identyfikatorami.

Organizatorami akcji są: Zmiana Klimatu, Pub 6 Ścian, Czarnodziejki, Polska Akcja Humanitarna, zespół Roki.

Wsparcie okazali: Urząd Miasta w Białymstoku, Białostocka Komunikacja Miejska.

Więcej na facebookowej stronie wydarzenia:

https://www.facebook.com/events/137764330151001/

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem