Ponad 1600 wniosków, w związku z obniżeniem wieku emerytalnego, przyjął już w pierwszych dniach Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Od października wchodzą w życie nowe przepisy,
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Prawo do emerytury przysługuje po spełnieniu warunków, a najważniejszym jest wiek – dla kobiet To 60 lat, dla mężczyzn – 65. Wnioski można składać w ZUS, przesłać pocztą lub poprzez platformę usług elektronicznych PUE ZUS, o ile mamy podpis elektroniczny i ustalony kapitał początkowy. Poprzez PUE ZUS można też umówić się na konkretny dzień i godzinę w ZUS

– ZUS ze swojej strony zapewnił jak najlepszą i sprawną obsługę klientów. Pracownicy Sali Obsługi Klientów obsłużyli w białostockim ZUS -ie 636 osób, a w całym województwie 1625 klientów. Zaangażowana została dodatkowa pomoc i średni czas oczekiwania wyniósł ok. 5 minut, a nikt z naszych klientów nie czekał dłużej niż 15-20 minut – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Te osoby, które nie mają ustalonego kapitału początkowego, powinny razem z wnioskiem o emeryturę (druk EMP) złożyć komplet dokumentów potwierdzających okresy zatrudnienia przed 1 stycznia 1999 r. i dołączyć wysokość wynagrodzenia.

– Jeśli mamy ustalony kapitał, a nie wystąpiliśmy w ostatnich latach o jego przeliczenia po wprowadzonych zmianach do ustawy, to ZUS przy rozpatrywaniu wniosku emerytalne zrobi to z urzędu i uwzględni wszystkie zmiany – dodaje Krupicka.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem