Prawie osiemnaście tysięcy osób należy już do Białostockiej Karty Dużej Rodziny. Program działa w Białymstoku od czterech lat. Oferuje szereg ulg i zniżek - w miejskich jednostkach kultury i sportu, żłobkach i przedszkolach, komunikacji zbiorowej oraz u blisko stu partnerów prywatnych.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pierwsze duże rodziny z Białegostoku przystąpiły do programu BKDR w 2013 roku, ulgi zaczęły obowiązywać od 1 września. W pierwszym roku funkcjonowania do programu przystąpiło ponad 1,8 tys. rodzin (ok. 9,2 tys. osób). W następnych latach przyłączały się kolejne rodziny. Obecnie do BKDR należy 3 tys. 600 rodzin, czyli 17 tys. 910 osób.

Miejska karta skierowana do dużych rodzin oferuje m.in. ulgi na zakup biletów okresowych Białostockiej Komunikacji Miejskiej oraz w opłatach za miejskie przedszkola i żłobki. Uczestnicy programu zyskują również ulgi przy zakupie biletów wstępu do miejskich instytucji kultury i sportu. Dzięki temu duże rodziny mogą uczestniczyć w interesujących wydarzeniach kulturalnych i sportowych, wspólnie spędzając czas.

– Z każdym kolejnym rokiem z uprawień programu korzysta coraz więcej białostoczan, a to cieszy – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. I dodaje: – Białostocka Karta Dużej Rodziny to ważne narzędzie samorządowej polityki prorodzinnej. Inwestycję w rodziny traktujemy jako inwestycję w przyszłość i rozwój Białegostoku.

Duże rodziny z Białegostoku, od momentu wprowadzenia BKDR, przy zakupie biletów Białostockiej Komunikacji Miejskiej zaoszczędziły blisko 3 mln złotych. Oszczędności w latach 2013–2016 wyniosły ok. 2,5 mln zł, w tym roku (do lipca) – ok. 480 tys. zł. Każdy kolejny rok funkcjonowania BKDR przynosi białostoczanom kolejne oszczędności, nie tylko w BKM. Chętnie korzystają też oni ze zniżek w miejskich przedszkolach czy z oferty sportowej i kulturalnej.

Białostocka Karta Dużej Rodziny
Białostocka Karta Dużej Rodziny 

– BKDR zapewnia nie tylko ulgi w miejskich jednostkach, ale również u podmiotów prywatnych – zauważa Kamila Busłowska z białostockiego magistratu.

Do programu przystąpiło już 98 partnerów, wśród nich można wymienić m.in. sklepy i firmy oferujące różnego rodzaju usługi. Branże tematyczne to np. edukacja, zajęcia artystyczne, opieka zdrowotna, wyposażenie domów, nauka jazdy. Pełna lista partnerów wraz z oferowanymi zniżkami dostępna jest na stronie BKDR. Do programu w dalszym ciągu mogą przyłączać się kolejni zainteresowani przedsiębiorcy.

BKDR skierowana jest do rodzin wychowujących co najmniej troje dzieci w wieku do 18 lat (lub 26 jeżeli dziecko uczy się lub studiuje) mieszkających w Białymstoku i prowadzących wspólne gospodarstwo domowe. Nośnikiem uprawnień jest Białostocka Karta Miejska. Każdej osobie, która ma przystąpić do programu, należy wcześniej wyrobić tę kartę w Punkcie Obsługi Klienta BKM przy ul. Składowej 11 lub Lipowej 16.

Szczegółowe informacje o BKDR można znaleźć na stronie www.duzarodzina.bialystok.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem