Ponad trzydziestu znakomitych artystów z Polski i zagranicy, m.in. Mirosław Bałka, opowie o doświadczeniu granicy. A ukraiński kolektyw pokaże retrospektywę swojej działalności. Jednocześnie poszukując kogoś, kto zgodziłby się wytatuować swoją biografię. W sobotę (2.09) w galerii Arsenał i elektrowni w odstępie niecałych dwóch godzin - wernisaże dwóch mocnych wystaw. W ramach festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

O godz. 17 do Galerii Arsenał przy ul. Mickiewicza w sobotę zaprasza Open Group – jeden z najciekawszych kolektywów artystycznych działających na terenie Ukrainy. Czterech artystów: Yuriy Biley, Anton Varga, Stanislav Turina i Pavlo Kovach pokaże wystawę „Ze względu na okoliczności”. To ich pierwsza ekspozycja w Polsce, w Białymstoku prezentowana w ramach festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar. Grupa po trzech latach działalności zdobyła Grand Prix konkursu PinchukArtCentre – najważniejszą nagrodę przyznawaną młodym artystom w Ukrainie. W tym samym roku – 2015 – Open Group została zaproszona do udziału w Międzynarodowym Biennale Sztuki w Wenecji.

Przynieś swoją biografię. Albo zrób z niej tatuaż

W Galerii Arsenał zobaczymy wybór prac grupy oraz nową realizację przygotowaną specjalnie na tę okazję. Częścią wystawy jest projekt „Biografia”, do którego może dołączyć każdy chętny, kto udostępni artystom swoje biografie. Wystarczy przesłać je mailem pod adres biography.openproje?t@gmail.com, w wiadomości na profilu na Facebooku, można też je przynosić do Galerii Arsenał (ul. Mickiewicza 2) w dniach do 2 września do 6 października.

Artyści podkreślają: „Biografie mogą być autorskie/anonimowe, krótkie/długie, prawdziwe/wymyślone itd. Twoja biografia będzie częścią projektu, a ty – częścią Open Group!”.

Ale to nie wszystko – Open Group poszukuje też osoby, która zgodziłaby się wytatuować sobie swoją biografię. W dowolnym języku, dowolną czcionką. Ta osoba automatycznie zostanie uczestnikiem Open Group i częścią projektu „Biografia”.

Warunki:

* na tatuażu powinna pojawić się wyłącznie autobiografia danej osoby,

*autobiografia może mieć dowolną kompozycję i rozmiar,

*tatuaż może być zrobiony na dowolnej części ciała,

*dokumentacja tego procesu (zdjęcia, wideo) będzie eksponowana podczas wystawy w osobnej ramce jako jeden z 12 gestów-rozważań, prób transformacji i nowego odczytania pojęcia i fenomenu biografii.

Aplikacje będą przyjmowane do 25 września włącznie na mail podany wyżej, albo na open.group@ukr.net

Ci, którzy nie zdążą przyjść na wystawę w sobotę (2.09), a chcieliby dowiedzieć się o niej czegoś więcej, mogą przyjść w niedzielę: o godz. 11 rozpocznie się oprowadzanie autorsko-kuratorskie po wystawie tłumaczone na polski język migowy.

Czuwali przy stole

Kuratorem wystawy Open Group jest Waldemar Tatarczuk. O pracach mówi:

– Wystawę Open Group w Galerii Arsenał flankują dwie prace stanowiące wyjątek od praktyki, z której twórcy dali się poznać w czasie swojej pięcioletniej działalności. To właśnie w „Dioramie” i „Wyłącznie do użytku wewnętrznego” artyści ukrywają się za pracami. Nie prezentują one tak charakterystycznych w działalności grupy akcyjności i procesualności, które – jak na obecne standardy – są niekiedy posunięte do ekstremum. Do prac typowych dla Open Group należy „Synonim dla słowa”, zrealizowana w ramach wystawy „Hope!” w Pawilonie Ukraińskim, podczas 56. Biennale w Wenecji. Członkowie grupy przez trzy tygodnie „czuwali” przy stole ustawionym przed instalacją monitorującą dziewięć mieszkań. Był to sposób oczekiwania na powrót żołnierzy, którzy poszli na front – mówi kurator.

Wystawa otwarta będzie do 6 października.

Uwaga! Granica

W sobotę, półtorej godziny po wernisażu ukraińskiego kolektywu, o godz. 18.30, otwarta zostanie druga wystawa Galerii Arsenał, towarzysząca festiwalowi Wschód Kultury /Inny Wymiar. To „Uwaga! Granica”. W starej elektrowni (ul. Elektryczna 13, wejście od ul. Świętojańskiej) swoje prace zaprezentuje ponad 30 artystów m.in. z Polski, Ukrainy, Turcji, Węgier, Rumunii, Rosji, Białorusi: Ovidiu Anton (AT), Babi Badalov (AZ), Janusz Bałdyga (PL), Mirosław Bałka (PL), Anna Baumgart (PL), Anatoly Belov (UA), Yevgenia Belorusets (UA), Pavel Braila (MD), Fatma Bucak (TR), David Chichkan (UA), Hubert Czerepok (PL), Yaroslav Futymskyi (UA), Ferenc Gróf (HU), Barbara Gryka (PL), Elżbieta Jabłońska (PL), Maciej Kwietnicki (PL), Victoria Lomasko (RU), Marina Naprushkina (BY), Tymon Nogalski (PL), Open Group (UA), Petr Pavlensky (RU), Dan Perjovschi (RO), Ghenadie Popescu (MD), R.E.P. (UA), Mykola Ridnyi (UA), Jadwiga Sawicka (PL), Sabina Shikhlinskaya (AZ), Jana Shostak (BY), Société Réaliste (HU-FR), TanzLaboratorium (UA), Lubomyr Tymkiv (UA), Vova Vorotniov (UA), Piotr Wysocki (PL), Anna Zvyagintseva (UA).

Podczas otwarcia odbędzie się koncert: Anatoly Belov (UA). 

Na wystawie zobaczymy jak obecny w twórczości artystów jest temat granic – traktowanych bardzo szeroko, nie tylko zawężonych do geografii. Na wystawie zostaną pokazane zarówno prace znane, już istniejące, jak i nowe, zrealizowane specjalnie na nią.

Kuratorzy o wystawie

– Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej i niedługo później do strefy Schengen otworzyło nasz kraj na Europę Zachodnią, zamykając jednocześnie na Wschodnią. Nasza wschodnia granica stała się zewnętrzną granicą Wspólnoty, czego konsekwencją stała się narzucona z Brukseli konieczność jej wzmocnienia, wprowadzenie wielu obostrzeń w jej przekraczaniu. Ale co najistotniejsze, powstała nowa żelazna kurtyna, nowy mur dzielący Europę na dwie części. Podział ten jest równie sztuczny jak tamten sprzed 1991 roku. Ale granica jak najbardziej realna – piszą w materiale do wystawy kuratorzy: Monika Szewczyk i Waldemar Tatarczuk. – Zatem wschodnia granica strefy Schengen stanowi główny, lecz niejedyny punkt odniesienia dla wystawy. Niejedyny, gdyż rzeczywistość okazuje się dynamiczna i w ostatnich latach pojawiają się w Europie kolejne miejsca, gdzie istniejąca granica znacząco zmienia swój charakter. Na granicach tych powstały mury i zapory blokujące przepływ uchodźców, wewnątrz strefy Schengen wprowadza się miejscowo kontrole graniczne, polska straż graniczna nie wpuszcza uciekinierów czeczeńskich, w państwach europejskich rosną tendencje nacjonalistyczne i w otwarty sposób manipuluje się faktami, budząc nastroje ksenofobiczne. Nie możemy zapominać o niewypowiedzianej wojnie, która wciąż toczy się na wschodzie Ukrainy. Napięta sytuacja panuje na granicy pomiędzy Gruzją a Rosją. Konflikt Armenii i Azerbejdżanu o Górski Karabach wciąż nie daje o sobie zapomnieć.

Wystawa powstała we współpracy Galerii Labirynt w Lublinie oraz Galerii Arsenał w Białymstoku i składa się z dwóch części prezentowanych jednocześnie w obu miastach. Większość artystów pokazuje dwie różne prace, niektórzy natomiast prace złożone z dwóch części eksponowanych jednocześnie w obu galeriach, stąd aby móc poznać całość projektu, trzeba odwiedzić zarówno Arsenał, jak i Labirynt.

W Białymstoku wystawę oglądać można do 13 października.

Otwarta dyskusja w niedzielę

W niedzielę (3.09) w Galerii Arsenał (przy ul. Mickiewicza 2) o godz. 12 odbędzie się otwarta dyskusja wokół wystawy „ Uwaga! Granica”, w której wezmą udzial artyści: Janusz Bałdyga, Mirosław Bałka, Anna Baumgart, Anatoly Belov, David Chichkan, Yaroslav Futymskyi, Barbara Gryka, Elżbieta Jabłońska, Victoria Lomasko, Maciej Kwietnicki, Open Group, Ghenadie Popescu, R.E.P., Mykola Ridnyi, Sabina Shikhlinskaya, TanzLaboratorium, Anna Zvyagintseva. Dyskusję poprowadzi dr hab. Iwona Kurz, wstęp wolny.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem