Na rzece, w operze, w kinie, w klubie - w różnych punktach Białegostoku Wschód Kultury przenosi widzów w Inny Wymiar. Łączona nazwa festiwalu, który w czwartek (31.08) zaczął się w mieście, rzeczywiście mówi wiele. I choć festiwal zdaje się nie mieć wyrazistego klucza poza ogólnikowo pojętą wielokulturowością, zapowiada się jako ciekawy miks swojskości z egzotyką.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wystarczy zerknąć na program festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar, by w jednej chwili dostrzec, że festiwalowe cztery dni wróżą intensywność. I pięknie, wielka szkoda tylko, że grafik ułożono tak, że niektóre imprezy zazębiają się o siebie. Nie sposób zobaczyć wszystkiego, a ci, którzy jednak taką próbę podejmują, muszą wyjść w trakcie jednego wydarzenia, by zdążyć na drugie. Sami mają poczucie, że miotając się m.in. jedną imprezą a drugą, tematu dotykają tylko powierzchownie, przy okazji niechcący przeszkadzają w skupieniu innym.

A przecież chciałoby się zobaczyć jak najwięcej z ponad 40 zaplanowanych wydarzeń, w których prezentują się artyści z 10 krajów: Gruzji, Armenii, USA, Jemenu, Izraela, Słowenii, Białorusi, Ukrainy, Litwy, Rosji, Syrii i Polski (na wszystkie wydarzenia – dzięki wsparciu miasta i Narodowego Centrum Kultury – wstęp wolny, choć na niektóre, ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują bezpłatne wejściówki. Niektóre już się rozeszły, ale warto jeszcze o nie pytać (gdzie – patrz niżej), lub próbować przed wydarzeniami w miejscach prezentacji).

Gorycz ściska gardło

Pierwszy dzień festiwalu okazał się ciekawy: film, taniec, koncerty, promocja książki, a każde z wydarzeń fundowało inne doznania.

Przejmujący i efektowny wizualnie spektakl przywieźli tancerze Polskiego Teatru Tańca, którzy podjęli się trudnego wyzwania, jakim jest przedstawienie na scenie... goryczy.

Wschód Kultury/ Inny Wymiar. Przejmujący i efektowny wizualnie spektakl przywieźli tancerze Polskiego Teatru Tańca
Wschód Kultury/ Inny Wymiar. Przejmujący i efektowny wizualnie spektakl przywieźli tancerze Polskiego Teatru Tańca  AGNIESZKA SADOWSKA

Bo jak zatańczyć coś, co wkrada się nieoczekiwanie, ściska gardło, dławi, nie daje spokoju, zagarnia całe ciało, przeradza się we wściekłość, żal, osamotnienie?.... A jednak wszystko to właśnie niezwykle sugestywnie zatańczyli tancerze pod kierunkiem Kai Kołodziejczyk. W ich gestach krył się ból, cierpienie, ale też coś upajającego, bo przecież gorycz to nie tylko intensywny żal – jest też w smaku alkoholu, czy w słodko-gorzkim miłosnym uczuciu.

Tancerze zatańczyli gorycz na różnych poziomach jej doświadczania – zmysłowym, egzystencjalnym, metafizycznym. Powstał spektakl wypełniony sugestywną choreografią, pełen szeptów, jęków i białego śpiewu, bo tancerze też – co ciekawe – śpiewali (pod opieką podlaskiej ekspertki od tej techniki – Julity Charytoniuk).

Intrygującym i trudnym był też pomysł włączenia do spektaklu doświadczenia goryczy odnalezionego w tradycji literackiej i folklorystycznej – w poezji Mickiewicza i Berezina oraz ludowych obrzędach Dziadów i Zielonych Świątek. W końcu to wszak z „Dziadów” pochodzi słynna fraza: „Kto nie zaznał goryczy ni razu, ten nigdy nie zazna słodyczy w niebie”. Zabieg okazał się może nie do końca czytelny, ale piękny wizualnie.

AGNIESZKA SADOWSKA

Armenia sprzed stu lat

W kinie Forum widzowie mogli się przenieść blisko 100 lat wstecz – w ormiańskie stepy, surowe górskie plenery, świat pasterzy – za sprawą najsłynniejszego ormiańskiego filmu niemego „Zare” z 1926 roku. Film w reż. Hamo Beknazariana, pierwszego realisty orientalnego kina, thriller i melodramat zarazem – jest wyjątkowy pod tym względem, że to pierwszy obraz, który w realistyczny sposób pokazywał Kurdów, odchodząc od bajkowego wizerunku Orientu, stworzonego przez Hollywood. Film zobaczyć można w internecie, ale dopiero pokazany na dużym ekranie, z zagraną na żywo muzyką ormiańsko-amerykańskiego muzyka Bei Ru (Baruira Panossiana) – urodzonego w Los Angeles syna ormiańskich emigrantów z Libanu, zyskiwał niezwykłą muzyczną aurę. Bei Ru rytmy Bliskiego Wschodu przełamywał elektroniką, i co najciekawsze – wprowadzał przewrotny, nieco żartobliwy klimat.

Przed pokazem na scenę zaproszono ambasadora Armenii w Polsce – Edgara Ghazaryana. Przyjechał do Białegostoku, jako że w ramach festiwalu ormiańskich akcentów było więcej – m.in. prezentacja kuchni ormiańskiej (przygotowana przez Dianę Volokhovą, znaną z programu „MasterChef") i wystawa fotografii – Davita Hakobyana, osobistego fotografa prezydenta Armenii. Przed filmem o kinie ormiańskim opowiadał też Artur Vardikyan, dyrektor artystyczny Apricot Tree International Documentary Film Festival w Erewaniu.

AGNIESZKA SADOWSKA

Trzy Gruzinki i Biała w dźwiękach

W filharmonii serca publiczności podbiły trzy niezwykle utalentowane dziewczyny z Gruzji – Trio Mandili. Potężne, dźwięczne głosy, mnóstwo wdzięku, i tylko jedna niewielka mandolina. A właściwie dałyby radę bez niej.

Trio Mandili to fenomen internetowy. Któregoś razu trzy przyjaciółki, spacerując przez wieś, zaśpiewały piosenkę, nagrały się za pomocą aparatu komórkowego i wrzuciły do sieci. W ciągu dwóch tygodni obejrzało je kilka milionów osób. A dziś grupa ma około pół miliona polubień na Facebooku, wydała drugą płytę, jeździ po całym świecie, dotarła i do Białegostoku. Młodziutkie wokalistki zaśpiewały pięknym wielogłosem: lirycznie, czasem rzewnie i tęsknie, czasem dynamicznie i z energią.

Zupełnie inny klimat panował w tym czasie nad rzeką Białą, gdzie na scenie, znanej z działań w ramach projektu Biała Czysta Kulturalna, ze swoimi elektronicznymi ustrojstwami zainstalował się Adam Frankiewicz, producent muzyczny, sięgający po różne eksperymenty, grający również z kaset.

Zaświecił obowiązkowo neon z napisem „Biała”, na brzegu na leżakach zasiedli słuchacze, a nad spowitą w ciemnościach rzeką popłynęły dźwiękowe kolaże. Znane motywy przenikały się z brzmieniami z radia, starych płyt. Po nim scenę przejąć miał kwartet taneczny T’ien Lai założony w 2012 roku przez Kubę Ziołka i Łukasza Jędrzejczaka, którzy eksperymentują łącząc medytacyjną muzykę elektroniczną i elektro-akustyczną.

W czwartek w ramach festiwalu promowano też album „Białystok w migawce fotograficznej".

Uczniowie z aparatem. Przedwojenne fotografie Białegostoku

Przez kolejne dni w Białymstoku dziać się będzie wiele: koncerty, spektakle, pokazy mody, wernisaże, spacer edukacyjny, warsztaty i wisienka na torcie, uwielbiana przez białostoczan – potańcówka. Festiwal koordynuje Białostocki Ośrodek Kultury a bierze w nim udział kilkanaście instytucji kultury z Białegostoku (m.in. Teatr Dramatyczny, Białostocki Teatr Lalek, Galeria Arsenał, Galeria im. Sleńdzińskich, Muzeum Podlaskie) i liczne stowarzyszenia.

Co w pozostałe dni, od piątku do niedzieli? (program – niżej)

Pochodnie w ogrodzie

Na Rynku Kościuszki we wspólnym koncercie plenerowym zagrają zespoły z Izraela, Jemenu, Słowenii i Polski: A-WA (Izrael/Jemen) / Warsaw Afrobeat Orchestra (Polska) / The Ufoslavians (Słowenia) / Dzikie jabłka (Polska).

A-WA to trzy siostry o elektryzujących głosach: Tair, Liron i Tagel Haim – „obecnie jedno z najgorętszych i najoryginalniejszych zjawisk na izraelskiej scenie muzycznej”. Siostry łączą tradycyjne jemenickie brzmienie i klimat pustyni z elektroniką i transowymi, współczesnymi dźwiękami. Towarzyszyć im będzie szalony bałkański kolektyw w przebraniach kosmitów oraz polski afrobeatowy kolektyw. Wspólnie porwą wszystkich do tańca przy miksie muzyki bałkańskiej, cygańskiej, reggae, cumbia, ska, hip hopu i elektroniki.

Trudny logistycznie, ale efektowny ma być koncert w ogrodach Branickiego, który przeniesie słuchaczy do czasów Jana Klemensa Branickiego. W programie – dzieła H?ndla, które wykona blisko 50 muzyków grających na instrumentach dawnych, wchodzących w skład Zespołu Muzyki Dawnej DILETTO pod dyrekcją Anny Moniuszko. Podczas koncertu pojawią się też tancerze Zespołu Muzyki i Tańca Dawnego Capella Antiqua Bialostociensis. A wszystko to w odpowiedniej charakteryzacji przestrzeni ogrodu, który zostanie oświetlony m.in. przez 100 pochodni ogrodowych.

Noc Nigunów

W kameralnych wnętrzach Akademii Teatralnej odbędzie się koncert Pieśni Pięknych (w ich wykonaniu – pieśni z pogranicza wiejsko-miejskiego). W Centrum im. Ludwika Zamenhofa – w magiczną podróż do świata polsko-litewskiego folku zaprosi Ola Bilińska, która wraz z trzema Litwinkami, siostrami Krisciunaite (Lauksmina, Domakinja i Raminta) zaprezentuje nowy projekt „Studnia”. Znakomita artystka zgłębia w nim istotę miejsca – Suwalszczyzny, w której coraz bardziej zapuszcza korzenie; niezwykłego, kipiącego od tradycji polsko-litewskiego pogranicza.

Bardzo ciekawie zapowiada się też „Noc Nigunów”, czyli koncert Vocal Varshe i Adeb Chamoun. W synagodze w Tykocinie (tam zaprasza Muzeum Podlaskie) usłyszymy chasydzkie sylabiczne pieśni bez słów – niguny w wykonaniu znakomitego trio wokalnego (którego muzycznym żywiołem są liturgiczne i świeckie pieśni żydowskie) oraz wybitnego syryjskiego perkusjonalisty (sięgającego po bliskowschodnie połamane rytmy i chorał aramejskim kościołów chrześcijańskich).

Z kolei stadion miejski przez całą noc wypełni ambient, experimental i taneczna elektronika, czyli koncerty Taste The East. A w Famie zabrzmi miks rosyjskiego folku i mrocznej elektroniki („Oligarkh” Miss God).

Pudełko i baśnie

Szykuje się też sporo różnorodnych spektakli. W Białostockim Teatrze Lalek zaprezentuje się Mohylewski Teatr Lalek – pokaże polską premierę spektaklu w reż. Igora Kazakowa na podstawie opowiadania Uładzimira Karatkiewicza „Niebieska-Niebieska”. W BTL zobaczyć można będzie też spektakl „Puszczańskie Opowieści” Kooperacji Flug.

Teatr Dramatyczny zaprosi na dwa gościnne spektakle – „Pudełko” w reż. znakomitego reżysera Pawła Passiniego z neTTheatre (to historia niezwykłej duchowej łączności między Mironem Białoszewskim a niewidomą Jadwigą Stańczakówną, dla której nagrywał swoje utwory i spektakle) oraz spektakl Teatru Aurora z Puńska, który pokaże „Baśń o Ciurlonisie” – genialnym malarzu i kompozytorze litewskim.

Wystawy i moda

Przygotowano kilka wystaw – m.in. jednego z najciekawszych kolektywów ukraińskich Open Group oraz wystawę „Uwaga! Granica w której o różnym poziomie graniczności opowie kilkudziesięciu artystów, m.in. Mirosław Bałka i Anna Baumgart (w Galerii Arsenał). Premiera katalogu wystawy i panel dyskusyjny towarzyszyć będzie już otwartej wystawie „Sąsiedzi wyjechali do Treblinki”.

Spacer edukacyjny odwiedzi tym razem carskie koszary przy Bema. Na potańcówce miejskiej zagra Live Orkiestra.

Nie zabraknie mody. Swoje kolekcje zaprezentują Mykytyyuk & Yatsentyuk (Lwów, Ukraina), Vladislav Osipov (Odessa, Ukraina), Barbara Piekut (Białystok, Polska) i Wojciech Bokłago de Bof (Białystok, Polska). Na Rynku Stowarzyszenie Pocztówka znów zaprosi na familijny barwny zestaw imprez, które nie tylko bawią, ale i edukują.

W tym roku białostocka odsłona festiwalu świętuje dwa jubileusze: 5-lecie Wschodu Kultury oraz 10-lecie Innego Wymiaru, który zaistniał w 2007 roku jako lokalna impreza, nawiązująca do wielokulturowości miasta. I końcu przeformułowała się w nowy projekt – właśnie Wschód Kultury. Obecnie projekt Wschód Kultury, realizowany jest przez Narodowe Centrum Kultury i trzy miejskie samorządy: na współpracy kulturalnej krajów Partnerstwa Wschodniego z trzema miastami Polski Wschodniej – Białegostoku, Lublina i Rzeszowa.

PROGRAM

1 września (piątek)

10.00-17.00 Sąsiedzi wyjechali do Treblinki – wystawa

org. Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej WIDOK, Białostocki Ośrodek Kultury – Białostocki Ośrodek Kultury / Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19, wstęp wolny

17.00 Mohylewski Obwodowy Teatr Lalek Niebieska-Niebieska / Siniaja-Siniaja (BY) – spektakl i spotkanie z reżyserem

org. Białostocki Teatr Lalek – Białostocki Teatr Lalek, ul. Kalinowskiego 1, bezpłatne wejściówki

18.00 Pieśni Piękne W srebrze cały świat na opak – koncert

org. Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia – Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza, ul. Sienkiewicza 14, bezpłatne wejściówki

18.00 Ola Bilińska Šulinys / Studnia / The Well (PL/LT) – koncert

org. Towarzystwo Przyjaciół Kultury Żydowskiej w Białymstoku – Białostocki Ośrodek Kultury / Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19, bezpłatne wejściówki

19.00 A-WA (IL/YE), Warsaw Afrobeat Orchestra, The Ufoslavians (SI), Dzikie jabłka – koncerty

org. Białostocki Ośrodek Kultury – Rynek Kościuszki, wstęp wolny

20.00 Mohylewski Obwodowy Teatr Lalek Niebieska-Niebieska / Siniaja-Siniaja (BY) – spektakl

org. Białostocki Teatr Lalek – Białostocki Teatr Lalek, ul. Kalinowskiego 1, bezpłatne wejściówki

21.00 Pieśni Piękne W srebrze cały świat na opak – koncert

org. Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia – Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza, ul. Sienkiewicza 14, bezpłatne wejściówki

2 września (sobota)

10.00-17.00 Sąsiedzi wyjechali do Treblinki – wystawa

org. Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej WIDOK, Białostocki Ośrodek Kultury – Białostocki Ośrodek Kultury / Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19, wstęp wolny

10.00-15.00 Warsztaty rodzinne nad rzeką Białą

org. Fundacja Teatr Latarnia – Bulwar rzeki Białej, wstęp wolny

13.00-16.00 Znikające miejsca i ludzie – spacer edukacyjny

org. Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku / Dom Kultury „Śródmieście” w Białymstoku – początek spaceru: przy bramie 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, ul. Kawaleryjska 70, udział bezpłatny

14.00-19.00 Bliscy sąsiedzi – mozaika kultur – strefa wydarzeń familijnych

org. Stowarzyszenie Kulturalne „Pocztówka” – Rynek Kościuszki, wstęp wolny

15.00 Kooperacja Flug Puszczańskie opowieści – spektakl

org. Kooperacja Flug – Białostocki Teatr Lalek, ul. Kalinowskiego 1, bezpłatne wejściówki

17.00 Open Group Ze względu na okoliczności (UA) – wernisaż wystawy

org. Galeria Arsenał w Białymstoku – Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2, wstęp wolny

17.00 neTTheatre – Teatr w sieci powiązań, Centrum Kultury w Lublinie Pudełko – spektakl

org. Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku – Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki, ul. Elektryczna 2, bezpłatne wejściówki

18.00 Kooperacja Flug Puszczańskie opowieści – spektakl

org. Kooperacja Flug – Białostocki Teatr Lalek, ul. Kalinowskiego 1, bezpłatne wejściówki

18.30 Uwaga! Granica – wernisaż wystawy (wydarzenie towarzyszące)

org. Galeria Arsenał w Białymstoku – Galeria Arsenał elektrownia, ul. Elektryczna 13 (wejście od ul. Świętojańskiej), wstęp wolny

20.00 Muzyka w Ogrodach Branickiego – koncert plenerowy

org. Fundacja Pro Anima, we współpracy z Domem Kultury „Śródmieście” w Białymstoku – Ogrody w Parku przy Pałacu Branickich, wstęp wolny

20.00-7.00 Taste The East 2017: Patricia Kokett live & VJ su-y (LT), Illius (LT), Švencionis (LT), DOLBY aka Adam Frankiewicz live, Zitto (Bassiani – GE), Slava Lepsheev (UA), rookas & VJ su-y (LT), Kreep (BY), Dtekk – koncerty i DJ sety: ambient, experimental, techno

org. Pogotowie Kulturalno-Społeczne – Stadion Miejski w Białymstoku (wejście od ul. Ciołkowskiego), wstęp wolny

20.00 neTTheatre – Teatr w sieci powiązań, Centrum Kultury w Lublinie Pudełko – spektakl

org. Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku – Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki, ul. Elektryczna 2, bezpłatne wejściówki

20.00 Oligarkh (RU) / Miss God (support) – koncerty

org. Białostocki Ośrodek Kultury – Klub Fama, ul. Legionowa 5, bezpłatne wejściówki

3 września (niedziela)

10.00-17.00 Sąsiedzi wyjechali do Treblinki – wystawa

org. Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej WIDOK, Białostocki Ośrodek Kultury – Białostocki Ośrodek Kultury / Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19, wstęp wolny

10.00-18.00 Open Group Ze względu na okoliczności (UA) – wystawa

org. Galeria Arsenał w Białymstoku – Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2, wstęp wolny

10.00-15.00 Warsztaty rodzinne nad rzeką Białą

org. Fundacja Teatr Latarnia – Bulwar rzeki Białej, wstęp wolny

11.00 Open Group Ze względu na okoliczności (UA) – oprowadzanie autorsko-kuratorskie, tłum. na polski język migowy

org. Galeria Arsenał w Białymstoku – Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2, wstęp wolny

12.00 Uwaga! Granica – dyskusja z udziałem artystów (wydarzenie towarzyszące) org. Galeria Arsenał w Białymstoku – Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2, wstęp wolny

14.00-19.00 Bliscy sąsiedzi – mozaika kultur – strefa wydarzeń familijnych

org. Stowarzyszenie Kulturalne „Pocztówka” – Rynek Kościuszki, wstęp wolny

17.00 Teatr Aurora Baśń o Curlonisie – spektakl i spotkanie z artystami

org. Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku – Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki, ul. Elektryczna 2, bezpłatne wejściówki

17.00 Potańcówka miejska z Live Orkiestra

org. Białostocki Ośrodek Kultury – Park Zwierzyniecki, wstęp wolny

18.30 Sąsiedzi wyjechali do Treblinki – premiera katalogu wystawy i panel dyskusyjny

org. Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej WIDOK, Białostocki Ośrodek Kultury – Białostocki Ośrodek Kultury / Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19, wstęp wolny

19.00 Vocal Varshe i Adeb Chamoun (SY) Noc Nigunów – koncert

org. Muzeum Podlaskie w Białymstoku – Wielka Synagoga w Tykocinie, ul. Kozia 2, wstęp wolny, zapewniony przejazd w obie strony (ok. 50 miejsc) – bezpłatne wejściówki na przejazd dostępne w dniu koncertu w kasie kina Forum (ul. Legionowa 5), zbiórka o godz. 17.30 na placu przed Białostockim Ośrodkiem Kultury (ul. Legionowa 5).

20.00 Inny Wymiar Mody: Mykytyyuk & Yatsentyuk (UA), Vladislav Osipov (UA), Barbara Piekut, Wojciech Bokłago de Bof – pokazy mody

org. Stowarzyszenie na Rzecz Muzeum Mody i Tekstyliów ITE w Białymstoku – Hala Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej, ul. Oskara Sosnowskiego 11, wstęp wolny

WEJŚCIÓWKI

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny, ale z powodu ograniczonej liczby miejsc, w niektórych przypadkach obowiązują bezpłatne wejściówki. Uwaga! Jedna osoba może odebrać tylko dwie wejściówki!

Bezpłatne wejściówki obowiązują na:

* koncert Oligarkh / Miss God (2.09, godz. 20.00, klub Fama) – org. Białostocki Ośrodek Kultury – do odbioru od 18 sierpnia (I pula) i 25 sierpnia (II pula) – w kasie kina Forum, ul. Legionowa 5

* koncert Ola Bilińska „Šulinys / Studnia” (1.09, godz. 18.00, BOK/CLZ, ul. Warszawska 19) – org. Towarzystwo Przyjaciół Kultury Żydowskiej – do odbioru od 18 sierpnia w BOK/CLZ, ul. Warszawska 19

* koncert Pieśni Piękne „W srebrze cały świat na opak” (1.09, godz. 18.00 i 21.00, Akademia Teatralna, ul. Sienkiewicza 14) – org. Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia – do odbioru od 28 sierpnia w Akademii Teatralnej

* spektakl Mohylewski Obwodowy Teatr Lalek „Niebieska-Niebieska / Siniaja-Siniaja” (1.09, godz. 17.00 i 20.00, Białostocki Teatr Lalek, ul. Kalinowskiego 1) – org. Białostocki Teatr Lalek – do odbioru od 29 sierpnia w BTL

* spektakl „Puszczańskie Opowieści” (2.09, godz. 15.00 i 18.00, BTL, ul. Kalinowskiego 1) – org. Kooperacja Flug – do odbioru od 29 sierpnia w BTL

* spektakl neTTheatre – Teatr w sieci powiązań, Centrum Kultury w Lublinie „Pudełko” (2.09, godz. 20.00, Teatr Dramatyczny, ul. Elektryczna 2) – org. Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku – do odbioru od 29 sierpnia w Teatrze Dramatycznym

* spektakl Teatr Aurora „Baśń o Curlonisie” (3.09, godz. 17.00, Teatr Dramatyczny) – org. Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku – do odbioru od 29 sierpnia w Teatrze Dramatycznym

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem