Na początku bieżącego roku białostocki oddział IPN wydał na wniosek komendy wojewódzkiej opinię, w której jednoznacznie opowiedział się za usunięciem tablicy. Jest to w sumie trzydziesta pierwsza tablica, która została zdjęta z budynku policji.
Z tablicą był problem, wynikający z tego, że trudno ją było jednoznacznie ocenić. Nie zachowały się żadne informacje o fundatorach z lat 90-tych. Nie wiadomo w jakich okolicznościach pojawiła się na budynku komendy wojewódzkiej.
Największe kontrowersje budziło słowo „milicjanci”.
W czwartek po zdjęciu tablicy okazało się, że jej rewers też posiada inskrypcję. „Poległym w walce o utrwalanie władzy ludowej na białostocczyźnie funkcjonariuszom Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa – cześć ich pamięci w 25 rocznicę PRL. Społeczeństwo Białostocczyzny – Białystok 1969”.
– Zdjęcie tablicy, na której ujawniono również rewers, jest symbolem zerwania z przeszłością komunistyczną, zwłaszcza w tym szczególnym dniu, kiedy obchodzimy 37 rocznicę powstania Solidarności” – mówił dziś pod komendą wojewódzką policji wiceminister Jarosław Zieliński.
– Zdjęta tablica zostanie przekazana do białostockiego oddziału IPN – dodaje Tomasz Krupa, rzecznik podlaskiej policji.
Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera
Wszystkie komentarze