Każda Wasza pomoc będzie bezcenna, bo w Syrii ratujemy życie ludzkie. Liczę na Was, mieszkańcy Białegostoku - tak Janina Ochojska zwraca się do białostoczan, zachęcając do wzięcia udziału w akcji "Białystok dla Syrii".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Na specjalnie nagranym dla organizatorów akcji wideo szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej opowiada o tym, jak PAH od ponad 4 lat działa w Syrii na rzecz ofiar straszliwej wojny. W tej chwili pracuje w ponad 50 obozach dla uchodźców w prowincjach Idlib i Aleppo, zapewniając dostęp do wody i poprawiając warunki sanitarne.

– Każda Wasza pomoc będzie bezcenna, bo w Syrii ratujemy życie ludzkie. Liczę na Was, mieszkańcy Białegostoku – Janina Ochojska prosi o zaangażowanie się w akcję „Białystok dla Syrii”, która rozpocznie się już 10 września.

Apel Ochojskiej 

W ramach cyklu imprez organizatorzy zaplanowali koncerty, aukcje, zbiórki i bliskowschodnie gotowanie. Cały dochód z biletów i kwest zostanie przeznaczony na działania PAH.

Zagra Polska B

Na pomysł akcji wpadł Piotr Czaban, muzyk zespołu Roki, a jednocześnie reporter stacji TVN 24. Porozmawiał o nim z Tomaszem Zielikiem z pubu 6-Ścian i Jackiem Łasiewickim ze Zmiany Klimatu i tym sposobem zawiązała się grupa inicjatywna, która wciąż dopracowuje szczegóły imprez.

Białystok dla Syrii

Wiadomo już, że w Zmianie Klimatu dla Syrii 10 września zagrają: Polska B, Groovy Beats, Ignacy Andrukiewicz&Krzysztof Kumer, Katarzyna Szkodzińska, Wiesław Miksz.

Z kolei 24 września w pubie 6-Ścian wystąpi Blue Mahoe. Udział w rockandrollowym wspólnym graniu dla tych, których życie legło w gruzach, zadeklarowały jeszcze takie grupy jak Mniej Więcej, Ostrov i Roki.

Jak możemy pomóc syryjskim uchodźczyniom w Jordanii

Potrzebni wolontariusze

Będą też inne atrakcje. Prezydent miasta Tadeusz Truskolaski obiecał autobus „ogórek”, który w dniach koncertów będzie kursował od rana po mieście, zabierając pasażerów. W środku będzie muzyka na żywo, czytanie poezji, wykłady o Syrii, no i kwesta. Do tego w mieście pojawi się stoisko z kuchnią arabską. Przyrządzenie hummusu zadeklarował już dziennikarz, reżyser Dariusz Szada-Borzyszkowski.

Koordynacją kwest zajęła się Aneta Jurek – jedna z „Czarnodziejek” (grupa aktywnych kobiet z gmin Czarna Białostocka i Wasilków). Zbiórki będą przeprowadzane podczas każdego koncertu, także na ulicach miasta. W związku z tym wciąż potrzebni są wolontariusze, którzy chcieliby pomóc w zbieraniu pieniędzy do puszek.

Zdrowie i godność

Wojna w Syrii trwa już ponad sześć lat, konfliktu przerodził się w największą katastrofę humanitarną naszych czasów. Według danych ONZ, pomocy humanitarnej potrzebuje 13,5 miliona Syryjczyków, wiele rodzin jest całkowicie zdanych na pomoc z zewnątrz. PAH dociera do nich z systematycznym wsparciem od ponad czterech lat. Obecnie stałą pomocą obejmuje ponad 300 tys. mieszkańców Syrii, zapewniając im wodę pitną, jedzenie i bezpieczne warunki sanitarno-higieniczne. PAH w obozach dla osób wewnętrznie przemieszczonych buduje łazienki. Dostęp do toalet to nie tylko bezpieczeństwo, higiena i zdrowie, ale również godność.

Kryzys w Syrii trwa już tak długo, że wiele osób – jak mówi pracujący dla Polskiej Akcji Humanitarnej syryjski inżynier – przestało myśleć o przyszłości. Żyją w zawieszeniu, starając się, żeby wojna pozostawiła jak najmniej śladów – w nich samych, a przede wszystkim w ich dzieciach.

Jeżeli macie Państwo pomysły na działania, które w ramach akcji „Białystok dla Syrii” otworzą serca i portfele mieszkańców naszego miasta, możecie kontaktować się z organizatorami na facebookowej stronie wydarzenia

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem