Dokładnie przed rokiem na festiwalu Wschód Kultury /Inny Wymiar zaśpiewała żydowskie pieśni miłosne i kołysanki. W tym roku wraca z nowym projektem. Wraz z trzema niezwykłymi Litwinkami - siostrami Krisciunaite - Ola Bilińska zaprosi słuchaczy do świata polsko-litewskiego folku. Projekt "Studnia" artystka stworzyła specjalnie na festiwal, a białostocki koncert będzie jego oficjalną premierą.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Projekt „Studnia” jest jednym spośród ponad 40 wydarzeń zbliżającego się festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar. Ola Bilińska zaprezentuje go 1 września, o godz. 18, w Centrum im. Zamenhofa (ul. Warszawska 19). Intrygująca kompozytorka, multiinstrumentalistka, autorka tekstów i wokalistka zgłębia w nim istotę miejsca – Suwalszczyzny, w której coraz bardziej zapuszcza korzenie; niezwykłego, kipiącego od tradycji polsko-litewskiego pogranicza.

Wielogłos i akustyczne brzmienia

– Projekt narodził się z inspiracji i fascynacji Oli Bilińskiej ludową muzyką litewską, a w szczególności formą sutartines czyli wielogłosowych pieśni – kanonów. Ten wokalny, tradycyjny element będzie wpleciony w utwory o nowoczesnych, rozbudowanych formach muzycznych i bogatych rytmicznie. Użyte w projekcie instrumentarium znakomicie łączy akustyczne brzmienia tradycyjnych instrumentów z subtelną, smakowitą elektroniką. Elementem głównym i wiodącym pozostaje jednak ludzki głos / wielogłos – o nowym projekcie artystki mówi Miron Zajfert, dyrektor artystyczny festiwalu „Nowa Muzyka Żydowska”, który w ub.r. na swój warszawski festiwal zaprosił Olę Bilińskę, a ta przygotowała projekt pieśni w jidysz „Libelid” następnie prezentowany w ramach białostockiego festiwalu w Tykocinie.

Do udziału w najnowszym projekcie Ola Bilińska zaprosiła trzy znakomicie śpiewające tradycyjne pieśni Litwinki – siostry Lauksminę, Dominykę i Ramintę Krisciunaite. Usłyszymy piosenki w języku polskim i litewskim,a także po angielsku – to napisane przez Bilińską wiersze – baśnie, mity i legendy. Artystkom towarzyszyć będą Hubert Zemler i Igor Nikiforow (instrumenty perkusyjne) a także Sebastian Witkowski (bas).

Koncert jest bezpłatny, ale z powodu ograniczonej ilości miejsc obowiązują bezpłatne wejściówki. Odbierać je można w siedzibie CLZ przy Warszawskiej 19.

Prezent na koniec lata. Bogate cztery dni. Za chwilę Wschód Kultury [PROGRAM]

Schody do nieba

W ramach białostockiego festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar usłyszeć będziemy mogli jeszcze inny intrygujący projekt, promowany przez festiwal Nowa Muzyka Żydowska i Mirona Zajferta – „Noc Nigunów”. W ub.r. we wrześniu mógł go posłuchać ten, kto dotarł do Teatru w Teremiskach w środku Puszczy Białowieskiej. To właśnie tam odbyła się polska premiera tego projektu. A teraz, 3 września, o godz. 20, można go będzie posłuchać w ramach białostockiego festiwalu.

„Noc Nigunów” zaprezentują Vocal Varshe i Adeb Chamoun. W synagodze w Tykocinie (tam zaprasza Muzeum Podlaskie) usłyszymy chasydzkie sylabiczne pieśni bez słów – niguny w wykonaniu znakomitego trio wokalnego (którego muzycznym żywiołem są liturgiczne i świeckie pieśni żydowskie) oraz wybitnego syryjskiego perkusjonalisty (sięgającego po bliskowschodnie połamane rytmy i chorał aramejskim kościołów chrześcijańskich).

Jak zapowiada Miron Zajfert, współorganizator wydarzenia – to wypełniony gęstymi emocjami, zjawiskowy projekt.

– Twórców zafascynowała nieskrępowana, transowa energia i głęboki mistycyzm zawarty w pięknej, do bólu prawdziwej muzyce chasydów: sylabiczne pieśni bez słów- niguny oraz ich taneczna odmiana wypełniona częstymi synkopami – rikudy. To właśnie „schody do nieba", modlitwa chasydów – mówi Zajfert.

– Vocal Varshe i Adeb intuicyjnie łącząc swoje muzyczne światy, osadzone w różnych religiach, osiągnęli rzecz niezwykłą. Powstała barwna opowieść, głęboko zakorzeniona w tradycji, a zarazem wyśpiewana i zagrana niesłychanie współcześnie i nowatorsko. W pełni udało im się stworzyć uniwersalną, niemal pierwotną jedność w muzyce opartej na mistycznym religijnym uniesieniu wyznań, które choć różne rodziły się przecież tak blisko siebie – dodaje Zajfert.

Wystąpią: Anna Woźnicka – sopran Olga Wądołowska – mezzo-sopran Kuba Sitarski – tenor Adeb Chamoun – instrumenty perkusyjne i vocal.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem