Wyjątkową brutalnością wykazali się strażnicy leśni pacyfikując czwartkowy protest blisko dwudziestu aktywistów Obozu dla Puszczy. Jeden ze strażników pozwolił sobie na seksistowskie teksty.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W czwartek (24.08) minęły dokładnie trzy miesiące od pierwszego zaostrzonego protestu, jaki w masowo wycinanej Puszczy Białowieskiej przeprowadzili aktywiści broniący Puszczy przed dokonywaną tu rzezią. Przez około dwie godziny po południu okupowali po raz kolejny ciężki sprzęt do wycinki drzew. Tym razem (ponownie) nieopodal miejscowości Świnoroje w Nadleśnictwie Browsk.

W Puszczy Białowieskiej tną ponad zapowiedzi. Aktywiści protestują

Głaskał, bo szukał gałązek?

Wyjątkową brutalnością wykazali się strażnicy leśni pacyfikując czwartkowy (24.08) protest blisko dwudziestu aktywistów Obozu dla Puszczy
Wyjątkową brutalnością wykazali się strażnicy leśni pacyfikując czwartkowy (24.08) protest blisko dwudziestu aktywistów Obozu dla Puszczy  Obóz dla Puszczy

Aktywiści z Obozu dla Puszczy (stacjonującego tu od maja) przedarli się do miejsca wycinki w pobliżu miejscowości Świnoroje i przykuli się do harwestera. Zostali otoczeni przez około trzydziestu strażników leśnych (wielu jest tu ściągniętych do pilnowania wycinki z całej Polski).

– Strażnicy byli wyjątkowo brutalni. Rozkuwali nas używając całej siły. Wykręcali mi ręce. Mam je całe posiniaczone – opowiada Adam Bohdan z Fundacji Dzika Polska.

Protestująca aktywistka z Obozu dla Puszczy Joanna Pawluśkiewicz została przez jednego ze strażników rzucona z całej siły na ziemię i przyparta do niej kolanami. Relacjonuje:

– Naruszono moją prywatną przestrzeń. Strażnik trzymał mnie przyciśniętą do ziemi i głaskał po głowie. Kiedy zapytałam co robi, odparł, że wyciąga mi z włosów gałązki. W seksistowskim tonie wypytywał, czy mam rodzinę, dzieci.

Wyjątkową brutalnością wykazali się strażnicy leśni pacyfikując czwartkowy (24.08) protest blisko dwudziestu aktywistów Obozu dla Puszczy
Wyjątkową brutalnością wykazali się strażnicy leśni pacyfikując czwartkowy (24.08) protest blisko dwudziestu aktywistów Obozu dla Puszczy  Obóz dla Puszczy

– Mimo naszych próśb część strażników odmówiła wylegitymowania się – dodaje Adam Bohdan.

Po brutalnej akcji Straży Leśnej, po odgrodzeniu aktywistów od miejsca wycinki, aktywiści wrócili do Obozu.

Puszcza Białowieska. Policja weszła do Obozu dla Puszczy [AKTUALIZACJA]

Trzecia miesięcznica protestów

Po raz pierwszy aktywiści Greenpeace Polska i Fundacji Dzika Polska zaostrzyli protest w obronie Puszczy Białowieskiej 24 maja. Wówczas kilkanaście osób z organizacji ekologicznych otoczyło taśmą maszyny do wycinki w okolicach Czerlonki (nieopodal Białowieży). Dwaj aktywiści za pomocą alpinistycznego sprzętu przykuli się do drzew na wysokości kilku metrów. Reszta rozwinęła transparenty z hasłami: „Puszcza to nie plantacja!”, „Cała puszcza parkiem narodowym!”,„Stop wycince!”. Straż Leśna spisała aktywistów, policja nie interweniowała, a sprzęt nie wyruszył do pracy do końca dnia. Kolejną próbę zatrzymania wycinki drzew obrońcy przyrody podjęli rano 30 maja. Kilkanaście osób zablokowało maszyny na terenie nadleśnictwa Browsk. Ciężkie maszyny do wyrębu i załadunku drzew zostały przez aktywistów otoczone. Osiem osób przypięło się do harwestera. Po południu maszyny ostatecznie poddały się i zjechały z miejsca wyrębu. Potem jeszcze kilkakrotnie blokowano ciężki oraz skutecznie zablokowano drogę wyjeżdżającemu TIR-owi z drewnem.

Obóz dla Puszczy. Żeby harwestery nie hulały jak młode żubry

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Polska nie jest już Państwem Prawa. Dlaczego policja staje po stronie łamiących prawo leśników i straży leśnej? Dlaczego policja nie interweniuje, kiedy strażnicy leśni odmawiają wylegitymowania się i są brutalni? Dlaczego policja nie chroni protestujących przed ewidentnie brutalnymi pracownikami straży leśnej. Czy policja we, że społeczeństwo jest przeciwne łamaniu przez rząd i LP prawa w Puszczy Białowieskiej?
@oldnika, tu nie chodzi o zdanie społeczeństwa, ale o łamanie prawa. Policja pomaga w niewykonywaniu postanowienia sądu, bierze czynny udział.
już oceniałe(a)ś
1
0
Wystarczy spojrzeć na te nieskażone inteligencją gęby, aby wyobrazić sobie, co się tam dzieje. I to Polak Polakowi......................
już oceniałe(a)ś
5
0
a czego się spodziewać po wałkach, którzy tylko siekiery i piły w rękach trzymają..
już oceniałe(a)ś
6
1
Kochani aktywisci podziwiam was caly czas, jestescie swietni. Nie tylko zyczeniowo, ale co do tego nie ma watpliwosci, ze z ruchu aktywistow powstanie nowa partia programowa, bo tematy raz podjete nie znikna. Takie nowe partie trzeba wspomagac, bo tylko one przyczyniaja sie do rozwoju spoleczenstwa, wspomagac nie tylko glosujac, ale wspomagac rowniez finansowo wplacajac nawet najdrobniejsze kwoty. A z tymi kryminalnymi w lesie, kryminalni jak najbardziej, bo nie przestrzegaja postanowienia najwyzszego sadu europejskiego ETS, co stanowi jak najbardziej czyn karalny, tez sobie mozna poradzic. Nagrywajcie, fotografujcie wszystko, a po rekoczynach zostawiajacych cielesne slady do lekarza z zadaniem wydania obdukcji. Zwyciezymy.
już oceniałe(a)ś
4
0
Po wyborach w pierwszej kolejności trzeba wziąć się za tych leśnych dziadów. Odebrać im przywileje, sprawdzić skąd mają na tak drogie samochody, luksusowe wille i ośrodki wczasowe, prześwietlić im dochody. Po prostu przywrócić normalność. Przez lata tolerowano przewały w leśnictwie i oto efekty. Mała zdegenerowana grupa ludzi uwłaszczyła się na 1/3 obszaru powierzchni Polski. Przecież to patologia!
już oceniałe(a)ś
4
0
Kto im kupuje te śliczne mundurki i za czyje pieniądze. Przypominam,że lasy są nasze.
już oceniałe(a)ś
3
0
To w Puszczy, a w tym czasie opozycja................................................................................. No, właśnie co robi opozycja w tej sprawie? Jesteśmy na wczasach... P.S Zróbcie wreszcie coś z brakiem akapitów.
już oceniałe(a)ś
1
0
Glupia broszka nie pojmie zanim nie zawisnie obok zbrodniarza szyszki.
już oceniałe(a)ś
1
0