W ubiegłym tygodniu prezydent Andrzej Duda awansował do stopnia generała brygady pułkownika Władysława Liniarskiego, a dziś (24 sierpnia) w białostockim oddziale IPN odbędzie się poświęcona "Mścisławowi" okolicznościowa sesja naukowa.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Początek o godzinie 13 w sali konferencyjno-wystawienniczej oddziału IPN w Białymstoku (ul. Warsztatowa 1A).

W programie przewidziano m.in. wykłady dr. Waldemara Brenda o konspiracji niepodległościowej po II wojnie światowej; Pawła Niziołka nt. konspiracji w Okręgu Białystok ZWZ-AK; dr. Marcina Markiewicza o generale Liniarskim oraz wystąpienie Piotra Kardeli – dyrektora białostockiego oddziału IPN.

Głos zabierze również Janusz Sibilski przedstawiciel rodziny generała.

Sesję organizuje Instytut Pamięci Narodowej oddział w Białymstoku przy współpracy Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego, 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego oraz 1. Podlaskiej Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego.

Pułkownik Władysław Liniarski, pseudonim „Mścisław", „Jan", „Wuj”, urodził się 23 września 1897 w rodzinie chłopskiej (k. Włoszczowy). Od 1917 w Polskiej Organizacji Wojskowej. W wojnie bolszewickiej kapral w 24. pułku piechoty. Po wojnie w Wojsku Polskim. We wrześniu 1939 r. walczył na Pomorzu i w bitwie nad Bzurą. Ranny dostał się do niewoli, skąd uciekł. Od 1940 był komendantem Okręgu Białostockiego ZWZ-AK.

Po aresztowaniach sowieckich latem 1944 r. zakończył Akcję „Burza” w Okręgu. Pozostał w konspiracji, a po rozwiązaniu AK przekształcił podległe mu struktury w Armię Krajową Obywateli. Wzmocnił wywiad i propagandę, likwidował agentów, uwalniał więźniów, rejestrował sowieckie represje.

Aresztowany przez komunistów w lipcu 1945 r. 20 maja 1946 r. skazany na karę śmierci zamienioną – na mocy amnestii – na 7 lat więzienia. Na wolność wyszedł ze zniszczonym zdrowiem w 1954 r.

Dokumentował działania AK i włączył się w działalność środowisk kombatanckich oraz w latach 70-tych – niepodległościową.

Zmarł 11 kwietnia 1984 w Warszawie. Odznaczony Krzyżem Zasługi, Orderem Virtuti Militari i pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem