XXXII Piesza Pielgrzymka Białystok - Św. Góra Grabarka wyrusza w poniedziałek (14.08) rano z parafii św. Proroka Eliasza w Dojlidach. Pielgrzymi mają do pokonania 150 km i dotrą do celu w przeddzień święta Przemienienia Pańskiego.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jeszcze wcześniej wyszli pątnicy z Sokółki i z Warszawy, ale to białostocka pielgrzymka jest najliczniejszą. Organizuje ją Bractwo Młodzieży Prawosławnej. Pielgrzymi muszą mieć odpowiedni strój: dziewczęta – długie spódnice, zakryte ramiona oraz chustki na głowach. Chłopcy – długie spodnie i również zakryte ramiona. W plecakach nie może zabraknąć modlitewnika i Bohohłaśnika (śpiewnika). Pielgrzymi zabierają ze sobą namioty, śpiwory, karimaty (bo mogą wystąpić problemy ze znalezieniem noclegu), postną żywność, sztućce, kubki, talerze, bandaże elastyczne, plastry. Ale przede wszystkim intencje, które niosą na Świętą Górę, w których się modlą.

Góra Krzyży

Wierni niosą też drewniane krzyże, z wypisanymi na nich imionami najbliższych i tych, za zdrowie których się modlą. Krzyże ustawiają potem wokół cerkwi Przemienienia Pańskiego (stąd nazywanie Grabarki Górą Krzyży). Po przybyciu na miejsce pielgrzymi obchodzą na kolanach cerkiew, modlą się przed ikoną Matki Boskiej Iwierskiej (napisana na Świętej Górze Atos, podarowana trzynaście lat temu na pamiątkę 2000 lat chrześcijaństwa).

Św. Góra Grabarka to najważniejsze miejsce religijnego kultu wyznawców prawosławia, porównywane z tym, czym dla katolików jest Jasna Góra w Częstochowie. Na Grabarce mieści się żeński klasztor św. Marty i Marii. A u podnóża góry znajduje się cudowne źródełko, w którym odwiedzający przemywają się chusteczkami wierząc, że woda ma moc uzdrawiania. Według przekazów, ocaliła ludzi z epidemii cholery w 1710 r.

Trasa pielgrzymki:

14.08. (poniedziałek): Białystok – Złotniki – Kożany

15.08. (wtorek): Kożany – Rajsk – Bielsk Podlaski

16.08 (środa): Bielsk Podlaski – Knorydy – Sasiny

17.08 (czwartek): Sasiny – Hornowo – Siemiatycze

18.08 (piątek): Siemiatycze – Święta Góra Grabarka

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem