Jeszcze wcześniej wyszli pątnicy z Sokółki i z Warszawy, ale to białostocka pielgrzymka jest najliczniejszą. Organizuje ją Bractwo Młodzieży Prawosławnej. Pielgrzymi muszą mieć odpowiedni strój: dziewczęta – długie spódnice, zakryte ramiona oraz chustki na głowach. Chłopcy – długie spodnie i również zakryte ramiona. W plecakach nie może zabraknąć modlitewnika i Bohohłaśnika (śpiewnika). Pielgrzymi zabierają ze sobą namioty, śpiwory, karimaty (bo mogą wystąpić problemy ze znalezieniem noclegu), postną żywność, sztućce, kubki, talerze, bandaże elastyczne, plastry. Ale przede wszystkim intencje, które niosą na Świętą Górę, w których się modlą.
Wierni niosą też drewniane krzyże, z wypisanymi na nich imionami najbliższych i tych, za zdrowie których się modlą. Krzyże ustawiają potem wokół cerkwi Przemienienia Pańskiego (stąd nazywanie Grabarki Górą Krzyży). Po przybyciu na miejsce pielgrzymi obchodzą na kolanach cerkiew, modlą się przed ikoną Matki Boskiej Iwierskiej (napisana na Świętej Górze Atos, podarowana trzynaście lat temu na pamiątkę 2000 lat chrześcijaństwa).
Św. Góra Grabarka to najważniejsze miejsce religijnego kultu wyznawców prawosławia, porównywane z tym, czym dla katolików jest Jasna Góra w Częstochowie. Na Grabarce mieści się żeński klasztor św. Marty i Marii. A u podnóża góry znajduje się cudowne źródełko, w którym odwiedzający przemywają się chusteczkami wierząc, że woda ma moc uzdrawiania. Według przekazów, ocaliła ludzi z epidemii cholery w 1710 r.
14.08. (poniedziałek): Białystok – Złotniki – Kożany
15.08. (wtorek): Kożany – Rajsk – Bielsk Podlaski
16.08 (środa): Bielsk Podlaski – Knorydy – Sasiny
17.08 (czwartek): Sasiny – Hornowo – Siemiatycze
18.08 (piątek): Siemiatycze – Święta Góra Grabarka
Materiał promocyjny partnera
Wszystkie komentarze