W około stuosobowym komitecie organizującym tegoroczne obchody święta Wojska Polskiego w Suwałkach nie znalazł się prezydent tego miasta. To kara za krytykowanie rządu PiS, a nawet za - jak mówią członkowie komitetu - chęć jego obalenia. Na czele komitetu stoi Jarosław Zieliński.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Tradycyjnie w całym regionie podlaskim trwają przygotowania do obchodów święta Wojska Polskiego (15.08). Białostoczanie po oficjalnych uroczystościach na Rynku Kościuszki będą mogli obejrzeć sprzęt wojskowy. Tymczasem w Suwałkach, święto zawłaszcza wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.

Jarosław Zieliński zwyzywał miliony Polaków [KOMENTARZ]

Bo chce obalić rząd

Mieszkańcy Białegostoku będą mogli upamiętnić Bitwę Warszawską z 1920 roku, zwaną „Cudem nad Wisłą”, od godz. 12.30 pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Wcześniej w prawosławnej katedrze (godz. 9) i w katedrze katolickiej (godz. 11) odbędą się z tej okazji specjalne nabożeństwa. Między godz. 13.30 a 16 na Rynku Kościuszki będzie można obejrzeć pokaz sprzętu wojskowego. Na wspólne obchody zapraszają prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, dowódca 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego płk dypl. Marcin Frączek, wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski i marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński.

Z kolei Suwałkach Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk nie znalazł się na liście członków Społecznego Komitetu Organizacji Obchodów Święta Wojska Polskiego w tym mieście. Komitet liczy blisko sto osób. Na jego czele stoi wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński, suwalski poseł PiS. Jak podało suwalskie Radio 5, Grzegorz Mackiewicz – sekretarz rady powiatu suwalskiego – tłumaczy, że prezydent Renkiewicz nie znalazł się w komitecie Zielińskiego, bo przez wiele lat nie wychodził z inicjatywą uspołecznienia tego święta.

Pod hasłem 'Nic o nas bez nas' ukonstytuował się w Białymstoku Podlaski Samorządowy Komitet Protestacyjny
Pod hasłem 'Nic o nas bez nas' ukonstytuował się w Białymstoku Podlaski Samorządowy Komitet Protestacyjny  AGNIESZKA SADOWSKA

– Ponadto, chce obalić rząd, a to pod auspicjami Ministra Obrony Narodowej odbywa się święto. W ocenie przewodniczącego, zacne grono członków komitetu niekoniecznie byłoby zadowolone, gdyby Czesław Renkiewicz był w tym gronie – rozgłośnia przywołuje opinię sekretarza Mackiewicza.

Jarosław Zieliński: wierny, lojalny, człowiek demolka. Czy wiceminister MSWiA jest niezatapialny?

Kara za udział w forum

Stanowisko komitetu Grzegorz Mackiewicz przedstawił podczas konferencji prasowej poświęconej organizacji suwalskich obchodów święta Wojska Polskiego. Wzięli w niej udział przedstawiciele wojska i organizacji kombatanckich. W planie uroczystości jest defilada, pokazy musztry i sprawności żołnierskiej oraz kotły pełne grochówki dla wszystkich. W skład komitetu organizacyjnego wchodzą m.in. senator Maria Anders, wojskowi, duchowni, samorządowcy od Grajewa po Suwałki, dyrektorzy szkół i instytucji, komendanci jednostek służb mundurowych.

Manifest niezgody. Protestacyjne Forum Samorządowe Województwa Podlaskiego

Jak informuje Radio 5, sekretarz Mackiewicz wypomniał prezydentowi Renkiewiczowi udział w Podlaskim Forum Samorządowym, gdzie krytycznie wypowiadał się na temat rządu. Suwalski prezydent mówił wtedy o upartyjnieniu samorządów. Mackiewicz stwierdził, że kiedy rządziła Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe, upartyjnienie prezydentowi nie przeszkadzało. Jednocześnie wytknął prezydentowi, że ten przyjmuje rządowe dofinansowania na miejskie inwestycje, a z drugiej strony krytykuje rząd.

Prezydent Renkiewicz tej sytuacji nie chce komentować. Podczas ostatnich uroczystości zakończenia II wojny światowej w Suwałkach samorząd i wojsko świętowały osobno.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem