Wycinka w Puszczy Białowieskiej trwa. Minister środowiska twierdzi, że to działania ochronne, że żadnej wycinki nie ma - przyjedź i sprawdź to naocznie, bo niestety prawda jest inna. Niepokojąca i bulwersująca. Pozyskanie drewna odbywa się wbrew wszystkiemu.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Tak mieszkańcy puszczańskich gmin skupieni m.in. w nieformalnej grupie „Lokalsi przeciwko wycince Puszczy Białowieskiej” zapowiadają ogólnopolski spacer obywatelskiego nieposłuszeństwa w obronie Puszczy Białowieskiej. Rozpocznie się w samo południe w najbliższą niedzielę (13.08). Strat – Stara Białowieża.

Do udziału w spacerze zachęca m.in. na swojej facebookowej stronie Timothy Snyder, wybitny amerykański historyk, profesor Yale University.

Soyka w obronie Puszczy Białowieskiej [WIDEO]

Po nakazach UNESCO i Trybunału

Spacer-protest organizowany jest pod hasłem: „Nasza Puszcza-wspólne dziedzictwo. Jedenaste – nie wycinaj!”. Organizatorzy na facebookowej stronie wydarzenia zachęcają do udziału: „Wszyscy, którzy chcą wyrazić swój sprzeciw wobec obecnej sytuacji w Puszczy Białowieskiej wyruszają. Tę wycinkę musimy powstrzymać razem – my mieszkańcy Puszczy, wy – Polacy i wszyscy z Europy i świata, którym zależy na zachowaniu jedynego lasu naturalnego w tej części świata. Bo Puszcza to nasze wspólne dziedzictwo”. Przypominają: „UNESCO nakazało wstrzymać wycinkę, Europejski Trybunał Sprawiedliwości nakazał naszemu krajowi natychmiastowe, bezzwłoczne wstrzymanie wycinki, w Puszczy łamane są przepisy dyrektyw Natura 2000. Dlatego sprzeciwiamy się łamaniu prawa i niszczeniu Puszczy Białowieskiej – Światowego Dziedzictwa”.

Puszcza Białowieska. Wyręb drzew w okolicy Czerlonki
Puszcza Białowieska. Wyręb drzew w okolicy Czerlonki  Fot. Grzegorz Dąbrowski

Dni Kultury Pokoju w Puszczy Białowieskiej

Spacer będzie zwieńczeniem Białowieskich Dni Kultury Pokoju, które rozpoczną się w piątek (11.08). W planach koncerty, warsztaty, spotkania, wydarzenia teatralne, warsztaty dla dzieci.

„Dni” odbędą się w Skansenie w Białowieży i Obozie dla Puszczy. „Niech Białowieskie Dni Kultury Pokoju będą okazją do rozmów, inspirujących spotkań i podziękowania wszystkim tym, którzy poświęcają się walce o ochronę Puszczy. To szczególne wydarzenie dedykujemy pamięci Janusza Korbela, który ochronie dzikiej przyrody poświęcił swoje życie i którego pamięć wciąż żyje w naszych sercach. Wydarzenie jest otwarte, a wszelki dochód uzyskany ze sprzedaży koszulek, naklejek i innych puszczańskich gadżetów będzie przekazany na wspieranie działań Obozu dla Puszczy i organizacji samego wydarzenia” – zapowiadają organizatorzy.

Szczegółowy plan koncertów, warsztatów i spotkań będzie można znaleźć na Facebooku: Białowieskie Dni Kultury Pokoju 2017.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem