Ponadstuletnie gospodarstwo nad Czarną Hańczą, które kiedyś należało do staroobrzędowców, po raz trzeci wypełnią w sierpniu niezwykłe opowieści, rozmowy o książkach i podróżach, m.in. na Syberię i do Mongolii. Przyjadą reporterzy i pisarze, m.in. Wojciech Jagielski i Michał Książek, z którym będzie też można wybrać się na spacer po Suwalszczyźnie. W dniach 11-15 sierpnia w Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą odbędzie się Festiwal Literacki "Patrząc na Wschód".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Bazą festiwalu jest gospodarstwo agroturystyczne i galeria fotografii Piotra Malczewskiego, fotografa i podróżnika, który festiwal organizuje wspólnie z Piotrem Brysaczem, dziennikarzem i autorem m.in. wywiadów „Patrząc na Wschód. Przestrzeń, człowiek, mistycyzm”. Tytuł tej publikacji zbiega się z fascynacjami obu Piotrów – Wschodem. Obaj postanowili zorganizować kameralne spotkania na ten temat w miejscu niezwykłym.

Styk Wschodu i Zachodu

– Nasz festiwal wyróżnia się spośród innych magią atmosfery. Odbywa się on bowiem na terenie ponadstuletniego gospodarstwa, niegdyś należącego do staroobrzędowców, którzy przyjechali z Rosji na te tereny około 1778 roku i założyli Budę Ruską. Można więc powiedzieć, że to miejsce jest – dosłownie i w przenośni – przesiąknięte magią Wschodu – mówi Piotr Brysacz. – Buda Ruska nad Czarną Hańczą mieści się w pobliżu Wigierskiego Parku Narodowego, na styku Wschodu i Zachodu, w miejscu, w którym krzyżują się języki, religie, nacje i kultury, w dziewiczym zakątku północno-wschodniej Polski.

Festiwal w Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą
Festiwal w Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą  Fot. Materiały organizatorów

Co roku gośćmi festiwalu są ludzie – podróżnicy, dziennikarze, reporterzy, filmowcy – związani ze Wschodem (w latach ubiegłych gościli w Budzie Ruskiej m.in. Wacław Radziwinowicz, Wojciech Górecki czy Jacek Hugo-Bader).

Spotkanie bez braw

W tym roku na uczestników festiwalu czekają spotkania z reporterami, filmowcami, pokazy filmów oraz slajdów. W programie jest m.in. spotkanie z Wojciechem Jagielskim, wieloletnim reporterem Gazety Wyborczej, Anetą Prymaką-Oniszk, autorką książki „Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy”, rozmowy m.in. o staroobrzędowcach i sekcie wissarionowców, którzy w tajdze, w Kraju Krasnojarskim w Rosji buduje Nowe Jeruzalem.

Michał Książek, autor m.in. „Drogi 816”, w której opowiada o swojej podróży wzdłuż wschodniej granicy Polski (laureat Nagrody Literackiej Gdynia oraz Nagrody im. Kazaneckiego, finalista nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego) zaprosi na „chodzone spotkanie literackie – spacer po Suwalszczyźnie.

– Spotkanie zapowiada się niezwykle. Nie będzie siedzenia, bicia braw, zadawania pytań, po prostu ruszymy z podwórka w plener, a Michał Książek będzie opowiadał, o tym, co widać, a czego my nie widzimy po drodze... – mówi Brysacz.

Dodatkowe festiwalowe atrakcje: kąpiel w Czarnej Hańczy, która opływa brzeg siedliska i kąpiel w ruskiej bani.

Szczegóły festiwalu: www.piotrmalczewski.com.

Festiwal literacki 'Patrząc na Wschód'
Buda Ruska nad Czarną Hańczą
Festiwal literacki 'Patrząc na Wschód' Buda Ruska nad Czarną Hańczą  Fot. Materiały organizatorów

PROGRAM

11 sierpnia (piątek):

*godz. 18.00 – pokaz fotografii autorstwa Piotra Malczewskiego pt. Syberia. Tuwa.

(Autor – fotograf, podróżnik – wędrował śladami F. A. Ossendowskiego, fotografował, a zdjęcia zamieszczono w jednym z wydań książki Ossendowskiego Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów).

godz. 20.00 – spotkanie z Wojciechem Jagielskim

(To jeden z najwybitniejszych polskich dziennikarzy i reporterów, specjalizującym się w tematyce Afryki oraz Azji Środkowej i Kaukazu, autorem m.in. takich książek jak: Wszystkie wojny Lary, Modlitwa o deszcz, Wypalanie traw, Wieże z kamienia, Dobre miejsce do umierania, Nocni wędrowcy).

12 sierpnia (sobota):

*godz. 18.00 – pokaz fotografii autorstwa Piotra Malczewskiego pt. Bajkał zimą – wędrówka z sankami.

* godz. 20.00 – spotkanie z Anetą Prymaka-Oniszk

(Autorka debiutanckiego, znakomitego reportażu Bieżeństwo 1915, za który otrzymała nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej (tytuł książki listopada 2016) oraz Nagrodę Literacką Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego za najlepszą książkę 2016 roku. Została również nominowana do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii „proza” oraz do Nagrody Historycznej POLITYKI 2016, a także znalazła się w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. Podczas spotkania autorka będzie prezentowała również fotografie archiwalne związane z tematem książki).

13 sierpnia (niedziela):

*godz. 18.00 – spotkanie z Krzysztofem Snarskim, etnografem z Muzeum Okręgowego w Suwałkach; wykład z pokazem slajdów pt. Staroobrzędowcy na Suwalszczyźnie.

*godz. 20.00 – pokaz filmu dokumentalnego Syberyjski przewodnik o sekcie wissarionowców

(Sekta w tajdze, w Kraju Krasnojarskim w Rosji, buduje Nowe Jeruzalem, w reżyserii Macieja Migasa i Jędrzeja Morawieckiego. Po projekcji spotkanie z Jędrzejem Morawieckim, autorem scenariusza, reporterem, autorem m.in. takich książek jak Łuskanie światła. Reportaże rosyjskie, Krasnojarsk zero (wspólnie z Bartoszem Jastrzębskim), Cztery zachodnie staruchy. Reportaż o duchach i szamanach (wspólnie z Bartoszem Jastrzębskim), Ani żadnej wyspy. Rozmowy o Rosji i Ukrainie (wspólnie z Piotrem Brysaczem) i Maciejem Migasem, reżyserem i scenarzystą, m.in. takich filmów jak: Oda do radości, Królowie śródmieścia, 1920. Wojna i miłość, Prawo Agaty, Żyć nie umierać).

14 sierpnia (poniedziałek):

* godz. 18.00 – pokaz fotografii i fotokastów oraz spotkanie z Andrzejem Sidorem, autorem albumu Sidor. Z pogranicza.

(Andrzej Sidor, fotoreporter, mieszkaniec Sejneńszczyzny, współpracuje z Polską Agencją Fotografów FORUM. Publikuje w książkach i prasie. Zajmuje się reportażem o tematyce społecznej i etnograficznej oraz fotografią inspirowaną pejzażem).

* godz. 20.00 – pokaz filmu Proroczy żywot Eliasza w reżyserii Beaty Hyży-Czołpińskiej

(Film opowiada o proroku Ilji, uważającym siebie za ponowne wcielenie Jezusa Chrystusa, który we wsi Grzybowszczyzna na Podlasiu w latach 30. XX w. chciał zbudować Nowe Jeruzalem. Po projekcji spotkanie z autorką filmu, Beatą Hyży-Czołpińską, reżyserką wielu filmów dokumentalnych, m.in. Doktor z Hajnówki, Maszer, Rzeka, Dzwon przebaczenia, Cztery pory roku Wiktora Wołkowa, Ostatnia książka Ryszarda Kapuścińskiego).

15 sierpnia (wtorek):

* godz.16.00 – droga Michała Książka, nietypowe, bo „chodzone” spotkanie literackie – spacer po Suwalszczyźnie

(Oprowadza Michał Książek, autor m.in. Drogi 816, Jakuck. Słownik miejsca, laureat Nagrody Literackiej Gdynia, finalista Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki).

* godz. 20.00 – spotkanie z Andrzejem Strumiłło

(Artysta wszechstronny, malarz, grafik, rzeźbiarz, fotograf, pisarz, podróżnik, znakomity gawędziarz. Rozmowa będzie się toczyć wokół Wschodu, tego „bliskiego”, nad Czarną Hańczą, jak i tego dalszego – Syberii, Nepalu… Będziemy rozmawiać też o kilku ostatnich książkach A. Strumiłły, m.in. Summa, Tajga, Dom)

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem