Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Ranking najzamożniejszych samorządów to jedno z najstabilniejszych zestawień przygotowywanych przez wydawnictwo samorządu terytorialnego. Wysokie Mazowieckie z roku na rok zajmuje w rankingu coraz wyższe miejsce. Dla porównania, w roku 2015 było to 24 miejsce, natomiast w roku 2014 było to 42 miejsce.

Do obliczania wskaźnika użytego w rankingu, pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. W okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych dotacje takie mają jedynie chwilowy, ale bardzo silny wpływ na dochody. Uwzględniono natomiast dochody własne i otrzymane subwencje, które następnie podzielone zostały przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej.

– Obliczona w powyższy sposób zamożność naszego miasta w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyniosła 3 568,65 zł, dając nam 13 pozycję wśród najzamożniejszych Miast Powiatowych w Polsce – cieszą się samorządowcy.

Na tak dobrą sytuację miasta na pewno ma wpływ posiadanie aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego, przez co skrócone są procedury dla inwestorów, uzbrajanie terenów oraz wsparcie pracowników urzędu miasta w załatwianiu formalności urzędowych. Ważna jest też stabilizacja prawna w zakresie prawa miejscowego i podatków lokalnych. Od wielu lat nie podnoszono też wysokości stawek podatków lokalnych obowiązujących na terenie miasta Wysokie Mazowieckie, a miejsce w rankingu kształtuje się jednak na coraz wyższej pozycji.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.