Jak co roku "Wspólnota" opublikowała ranking dochodów samorządów. Miasto Wysokie Mazowieckie spośród 267 miast zajęło, 13 miejsce w Polsce. - Jest to bardzo wysoka lokata, tym bardziej, że w pierwszej dziewięćdziesiątce jesteśmy jedynymi z województwa podlaskiego - podkreślają samorządowcy wysokomazowieccy
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Ranking najzamożniejszych samorządów to jedno z najstabilniejszych zestawień przygotowywanych przez wydawnictwo samorządu terytorialnego. Wysokie Mazowieckie z roku na rok zajmuje w rankingu coraz wyższe miejsce. Dla porównania, w roku 2015 było to 24 miejsce, natomiast w roku 2014 było to 42 miejsce.

Do obliczania wskaźnika użytego w rankingu, pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. W okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych dotacje takie mają jedynie chwilowy, ale bardzo silny wpływ na dochody. Uwzględniono natomiast dochody własne i otrzymane subwencje, które następnie podzielone zostały przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej.

– Obliczona w powyższy sposób zamożność naszego miasta w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyniosła 3 568,65 zł, dając nam 13 pozycję wśród najzamożniejszych Miast Powiatowych w Polsce – cieszą się samorządowcy.

Na tak dobrą sytuację miasta na pewno ma wpływ posiadanie aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego, przez co skrócone są procedury dla inwestorów, uzbrajanie terenów oraz wsparcie pracowników urzędu miasta w załatwianiu formalności urzędowych. Ważna jest też stabilizacja prawna w zakresie prawa miejscowego i podatków lokalnych. Od wielu lat nie podnoszono też wysokości stawek podatków lokalnych obowiązujących na terenie miasta Wysokie Mazowieckie, a miejsce w rankingu kształtuje się jednak na coraz wyższej pozycji.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Szkoda, że z białostockiej redakcji Wyborczej zwolniono wszystkich korektorów. W takiej jednak sytuacji jako dziennikarzy powinno się zatrudniać osoby ze zdaną maturą z języka polskiego.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0