Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Piąty już festiwal organizuje Związek Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej razem z Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. W tym roku wydarzeniu nie towarzyszą międzynarodowe mistrzostwa łuczników konnych, ale odwiedzający skansen mogą liczyć na pokazy w wykonaniu najlepszych, światowej klasy zawodników.

Pierogi, kawaleria, tańce tatarskie i czeczeńskie

W sobotę nie brakowało atrakcji związanych z tatarską historią wojskowości. Pod okiem wykwalifikowanych instruktorów każdy mógł sprawdzić swoją celność i siłę, strzelając z łuku.

.. Fot. Grzegorz Dąbrowski

Zaplanowano widowiskowy pokaz łucznictwa konnego. Grupa AMM Archery w składzie Anna Sokólska i Michał Piasek, prezentuje tę niezwykłą sztukę, strzelając do celów statycznych, ruchomych, latających.

W sobotę na warsztatach chętni mogli nauczyć się jak wykonać pierogi ałmałyki, w niedzielę gospodynie tatarskie nauczą robienia duczmaków (kartoflaników). W sobotę pokaz wyszkolenia kawaleryjskiego dał Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego, w niedzielę przed widzami zaprezentuje się Szwadron Kawalerii im. X Pułku Ułanów Litewskich.

Podlaskie Muzeum Wsi. Festiwal Kultury TatarskiejPodlaskie Muzeum Wsi. Festiwal Kultury Tatarskiej Fot. Grzegorz Dąbrowski

Ze sceny niosły się tęskne pieśni tatarskie w wykonaniu Karoliny Cichej i Barta Pałygi, można było zobaczyć też pokaz sów i ptaków drapieżnych z sokolarni Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.

W niedzielę program się nieco zmieni, ale, podobnie jak w sobotę, stałym punktem będzie na pewno gościnny występ czeczeńskiego zespołu Lowzar oraz występy tatarskich zespołów wokalno-tanecznych z Podlasia.

Podlaskie Muzeum Wsi. Festiwal Kultury TatarskiejPodlaskie Muzeum Wsi. Festiwal Kultury Tatarskiej Fot. Grzegorz Dąbrowski

Dla miłośników koni, wojskowości i dobrej kuchni

Przez cały czas trwania festiwalu będą odbywają się warsztaty strzelania z łuku w stylu wschodnim, warsztaty i nauka posługiwania się szablą i rohatyną, pokazy kaligrafii arabskiej, zwiedzanie wnętrza jurty tatarskiej, pokazy filmów o Tatarach polskich, wykłady historyczne, stoiska z potrawami kuchni tatarskiej oraz kulinariami lokalnych producentów, kramy lokalnych twórców ludowych i wiele innych atrakcji.

Ponieważ kuchnia jest jedną z najbardziej charakterystycznych cech tatarskiej kultury, organizatorzy zadbali, by nie zabrakło tatarskich specjałów, takich jak pierogi, kibiny, czebureki, halwa.

Festiwal Kultury Tatarskiej był finalistą konkursu Podlaskiej Marki roku 2016.

Podlaskie Muzeum Wsi. Festiwal Kultury TatarskiejPodlaskie Muzeum Wsi. Festiwal Kultury Tatarskiej Fot. Grzegorz Dąbrowski

Pielęgnują więzi i zwyczaje

Cykliczny festiwal jest imprezą skierowaną do całych rodzin. Jego organizatorzy przyznają, że gromadzi zarówno społeczność tatarską, dla której stanowi płaszczyznę do budowania więzi etnicznych, ale też przyciąga zwiedzających spoza tej grupy i daje im możliwość poznania kultury autochtonicznej grupy Tatarów polskich. Powstał po to, by przybliżyć dziedzictwo kulturowe tej grupy etnicznej, zamieszkującej od XVII wieku obszar znajdujący się w obecnych granicach województwa podlaskiego.

Festiwal to nieustanna zabawa, atrakcje o charakterze artystycznym i kulturalnym połączone z widowiskową rywalizacją sportową. Dla Tatarów to szansa na promocję ich muzyki, tańca, pielęgnowanych przez stulecia obyczajów i wyśmienitych kulinariów, a dla całego województwa – na rozpowszechnienie bogactwa kulturowego Podlasia.

W tym roku widzowie będą mogli podziwiać nie tylko występy tatarskich zespołów wokalno-tanecznych z Podlasia, ale gościnnie wystąpią też Tatarzy z Kaliningradu oraz czeczeński zespół Łowzar.

Festiwal w niedzielę

Niedziela, 30 lipca:

10.00 Występy taneczno-wokalnych zespołów tatarskich oraz gościnnie czeczeńskiego zespołu Łowzar

11.00 Warsztaty kuchni tatarskiej – nauka wykonania pierożków DUCZMAK (kartoflaniki)

12.00 Pokaz wyszkolenia strzeleckiego w wykonaniu łuczników konnych

13.00 Pokaz Szwadronu Kawalerii im. X Pułku Ułanów Litewskich

14.00 Występy taneczno-wokalnych zespołów tatarskich oraz gościnnie czeczeńskiego zespołu Łowzar

Podlaskie Muzeum Wsi. Festiwal Kultury TatarskiejPodlaskie Muzeum Wsi. Festiwal Kultury Tatarskiej Fot. Grzegorz Dąbrowski

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.