Na rzece stanęła scena i leżaki. Za sceną - neon z napisem Biała. Na brzegu przysiedli słuchacze. A nad rzeką poniosły się piękne głębokie pieśni: wiosenne, żniwne, weselne, miłosne, dziadowskie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Kolejny koncert z cyklu Biała Czysta Kulturalna, i kolejne miły dla ucha i oczu wieczór. Dzięki grupce zapaleńców rzeka w centrum miasta, dotychczas lekceważona, nie zwracająca uwagi, staje się przestrzenią muzyczną, wspólnotową. W sobotni wieczór (29.07) na scenie niedaleko Galerii Jurowiecka i pływalni pojawili się Maniucha i Ksawery. Piękny głęboki głos, jazzowe dźwięki kontrabasu – już po jednej kompozycji publiczność była ich.

'Biała Czysta Kulturalna'. Koncert duetu Maniucha i Ksawery.
'Biała Czysta Kulturalna'. Koncert duetu Maniucha i Ksawery.  Fot. Grzegorz Dąbrowski

Duet Maniucha Bikont i Ksawery Wójciński znaleźli sposób jak jazzową improwizację połączyć z tęsknym brzmieniem ginących pieśni wiejskich ukraińskiego Polesia. To (w przeciwieństwie do poprzedniego wieczora, gdy skoczne mazurki, kujawiaki i przyśpiewki Trio Woźniak/Wachowiak/Kinaszewska porwały publikę do tańca) był kameralny wieczór – do zasłuchania się i kontemplacji.

Za tydzień – kolejne spotkanie nad rzeką. Rytmy się zmienią – 6 sierpnia nad rzeką popłynie ambient – Dziesiąty Białostocki Salon Ambientu, dotąd krążący po mieście i szukający różnych miejscówek, realizowany przez ekipę Up To Date, tym razem wyląduje nad Białą.

Projekt „Biała Czysta Kulturalna – rzeka dla mieszkańców” do końca września zaprosi jeszcze na kilkanaście wydarzeń w wykonaniu blisko 70 artystów.

Program jest bardzo ciekawy, różnorodny, m.in. z dużą ilością tradycyjnego folku, aranżowanego przez młode kapele sięgające do tradycji. Będą koncerty, potańcówki, trochę jazzu, a nawet dwa spektakle i warsztaty. Warto szykować mocne buty, koce, piknikowe kosze.

Projekt organizują zapaleńcy z Teatru Latarnia pod wodzą Mateusza Tymury. To dzięki ich determinacji oraz wszystkich głosujących – białostocki projekt znalazł się wśród zwycięskich projektów konkursu Lechstarter.

A teraz zaczyna żyć własnym życiem.

'Biała Czysta Kulturalna'. Koncert duetu Maniucha i Ksawery.
'Biała Czysta Kulturalna'. Koncert duetu Maniucha i Ksawery.  Fot. Grzegorz Dąbrowski

– Nawet najmniejsza rzeka w mieście to prawdziwy skarb. Czas odzyskać ją dla miasta i mieszkańców. Biała będzie prawdziwą rzeką – zapraszają organizatorzy: Magdalena Balewicz, Magdalena Dąbrowska, Łukasz Krysiewicz, Krystian Różycki, Mateusz Tymura oraz Fundacja Teatr Latarnia.

Przyciągnęli nawet łódkę – jak na prawdziwą rzekę przystało. Na rzece ustawili scenę. Przed sceną (też na rzece) – podest na leżaki. Za sceną – neon Biała...

Rzeka ożyła.

'Biała Czysta Kulturalna'. Koncert duetu Maniucha i Ksawery.
'Biała Czysta Kulturalna'. Koncert duetu Maniucha i Ksawery.  Fot. Grzegorz Dąbrowski

Program:

Sierpień 2017

06.08 – Dziesiąty Białostocki Salon Ambientu | koncert

10.08 – TEATR LATARNIA „Mała Pasja...” | spektakl

18.08 – Chłopcy z Nowoszyszek | potańcówka

19.08 – Jachna / Mazurkiewicz / Buhl | koncert

25.08 – warsztaty tańców tradycyjnych / Dariusz Kryszpiniuk

25.08 – Kapela Niwińskich i Andrzej Malik | potańcówka

26.08 – Balquemia | potańcówka, balfolk

27.08 – Slawek Jaskulke | koncert

31.08 – Grupa Etyka Kurpinaa | koncert

31.08 – T'ien Lai | koncert

Wrzesień 2017

1-2.09 – Warsztaty nad rzeką Białą

08.09 – Warszawski Duet Sentymentalny | koncert

09.09 – Kooperacja Flug „Puszczańskie opowieści” | spektakl

10.09 – nika_kima | koncert

16.09 – Balonique | potańcówka, balfolk

22.09 – Adam Strug | koncert, potańcówka

24.09 – kapela Batareja / kapela Bałamuty | białostocki pograj i potańc

Partnerzy i przyjaciele: Białostocki Ośrodek Kultury / Wschód Kultury, Galeria Arsenał, Up To Date Festival, WOAK Białystok, Rękociało, Balfolk, Forma Koloru oraz Galeria Jurowiecka oficjalnie!

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem