Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Bo Wertep to festiwal absolutnie niezwykły, z atmosferą nie do podrobienia. Jedzie tam, gdzie na co dzień teatru nie ma – do kilku miejscowości w okolicy Puszczy Białowieskiej. Tak sobie przed dekadą wymyślili Dariusz Skibiński i Agata Rychcik-Skibińska ze Stowarzyszenia Pocztówka, i swojej idei się konsekwentnie trzymają.

A widzowie korzystają, miejscowi i przyjezdni, radując się teatralnym dniem wypełnionym ciekawymi historiami od południa do wieczora. To widowiska najróżniejsze – zrealizowane w konwencji teatru przedmiotu, pantomimiczne humoreski, kameralne opowiastki pacynkowe, parady.

Objazdowy Festiwal Teatralny 'Wertep 2017'. Teatr Barnaby - 'Tymoteusz wśród ptaków'Objazdowy Festiwal Teatralny 'Wertep 2017'. Teatr Barnaby - 'Tymoteusz wśród ptaków' Fot. Paweł Nowicki

Na kocu, na trawie

Impreza jest plenerowa, bezpłatna, pełna ciekawych spektakli z kraju i zagranicy, pokazywanych (średnio od godz. 14 do 21) w większości pod gołym niebem. Repertuar podczas jednego weekendu jest zazwyczaj taki sam, w kolejnych, jako że dojeżdżają nowe teatry, sporo się zmienia.

Cały dzień mija w błogiej, piknikowej atmosferze. Kto chce – ogląda spektakl, kto chce – robi sobie przerwę i wyleguje się na kocu (większość spektakli odbywa się w miejscu, gdzie można się z kocem rozłożyć – to parki, tereny nad zalewem, okolice domów kultury, przystań). I ta niespieszność, rodzinność, kameralność, swojskość – poza teatralnym wymiarem – jest siłą Wertepu.

Ten rok jest niezwykły, bo festiwal zagarnia nie dwa weekendy jak dotychczas, ale trzy. Wertepowe terminy to : 28-30 lipca (Stary Dwór, Narew, Bielsk Podlaski), 3-6 sierpnia (Policzna, Dubicze Cerkiewne, Orla, Hajnówka) i 12-13 sierpnia (Kleszczele, Białowieża). W sumie – 9 dni, 9 miejscowości, 18 teatrów z Polski i zagranicy, 22 przedstawienia dla dzieci i dorosłych.

Objazdowy Festiwal Teatralny 'Wertep 2017'. Teatr Mimo - 'Komedianci'Objazdowy Festiwal Teatralny 'Wertep 2017'. Teatr Mimo - 'Komedianci' Fot. Paweł Nowicki

Jest publiczność!

W piątkowe popołudnie tegoroczny Wertep zaczął się w Starym Dworze nad Siemianówką. Na ładnie zagospodarowanym terenie, gdzie jest miejsce i na namioty, i na grę w siatkówkę, i kort, i inne formy wypoczynku, każdy kawałek przestrzeni mógł być miejscem, gdzie da się ciekawie opowiedzieć jakąś historię. Czy to o Pchle Szachrajce, czy o Czerwonym Kapturku, czy o misiu Tymoteuszu, któremu przyszło wysiadywać jajka kukułki.

Aktorzy teatrów zmieniających się co godzina przemieszczali się z jednego miejsca w drugie, a publiczność za nimi. Zwijała kocyki, leżaki, siedziska, przenosiła się kilkadziesiąt metrów dalej. I znów zanurzała się w historie.

Objazdowy Festiwal Teatralny 'Wertep 2017'. Le Cirque Jafarson 'Scaena' (Francja)Objazdowy Festiwal Teatralny 'Wertep 2017'. Le Cirque Jafarson 'Scaena' (Francja) Fot. Paweł Nowicki

W swoją taneczną scenę niewielki kort zamienili Francuzi z kompanii Le Cirque Jafarson. Trójka tancerzy-akrobatów, trzy osobowości, trzy choreografie, jeden performance, ale za każdym razem inny. Wynurzyli się z trawy, w dynamicznych akrobacjach wirowali przed publicznością, odgrywali rozmaite interakcje.

Potem w świat cyrkowej trupy widzów zabrali artyści z Teatru Mimo. Zabawny spektakl „Komedianci” opowiada historię ulicznych aktorów, którzy – choć w ich wewnętrznym światku aż buzuje od emocji, zazdrości, niesnasek – mimo wszystko próbują zagrać spektakl, bo przecież właśnie się trafiła okazja: w końcu jest publiczność!\

Objazdowy Festiwal Teatralny 'Wertep 2017'. Teatr Mimo - 'Komedianci'Objazdowy Festiwal Teatralny 'Wertep 2017'. Teatr Mimo - 'Komedianci' Fot. Paweł Nowicki

Efekt jest przezabawny – bohaterskie próby ukrycia tego, co jest za kulisami w połączeniu z tym, co próbują zagrać na scenie – tworzy odrębny spektakl. Pantomimiczny – spektakl zagrany jest bez ani jednego słowa. Urocze przedstawienie z elementami arlekinady, sugestywne kreacje, mnóstwo humoru – śmieją się i dorośli, i dzieci.

Charlie biega

A już po zmroku nieme kino z biegającym Chaplinem funduje Teatr HOM. Na pierwszym planie – teatr i żywy plan, na drugim – prawdziwe kino i taśma filmowa. Publiczność przez chwilę ogląda spektakl z perspektywy wnętrza sklepu, w którym ekspedientka próbuje zachować jako taki ład, ale sklep i jego wnętrze żyje własnym życiem.

Objazdowy Festiwal Teatralny 'Wertep 2017'. Teatr Hom - 'Monsieur Charlie'Objazdowy Festiwal Teatralny 'Wertep 2017'. Teatr Hom - 'Monsieur Charlie' Fot. Paweł Nowicki

W tym wszystkim próbuje się odnaleźć ubogi elegancik w dziurawych butach... Czarno-biały niemy świat, muzyka na żywo, przedwojenny sznyt – spektakl ma swój klimat. W sam raz na wieczór.

Na Wertepie goszczą teatry polskie – m.in. A3Teatr, Teatr Feta, Muzikanty, Teatr Mimo, Teatr Barnaby, Teatr HOM. Są goście z zagranicy: m.in. Deborah Hunt z Nowej Zelandii, mieszkająca w Puerto Rico (pierwszy spektakl „Dance Macabre” – paradę z wykorzystaniem wielkich marionetek i barwnych masek, oswajających śmierć – pokaże w niedzielę w Bielsku Podlaskim).

Z Rosji przyjedzie The Theatre Company Mr Pejo’s Wandering Dolls z Rosji (zobaczymy spektakl bez słów o dziewczynie żyjącej w szafce-klatce), z Ukrainy – Lwowski Teatr Voskresinnia z Ukrainy ze spektaklem z „Mewą” Czechowa (do swojej czechowowskiej opowieści twórcy wplotą fajerwerki, ogień i projekcje wideo. Jak przypominają organizatorzy – spektakl „Mewa” zdobył Grand Prix na XXI Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Biała Wieża” w Brześciu. W 2010 roku Grand Prix tego Festiwalu Teatr Woskresiennie otrzymał za spektakl „Wiśniowy Sad").

Objazdowy Festiwal Teatralny 'Wertep 2017'. Teatr Mimo - 'Komedianci'Objazdowy Festiwal Teatralny 'Wertep 2017'. Teatr Mimo - 'Komedianci' Fot. Paweł Nowicki

Śpiewy w synagodze, spotkanie przy stole

Wśród propozycji jest m.in. spektakl gdańskiego Teatru FETA – „Mane, tekel, fares („Policzono, zważono, rozdzielono”) inspirowany „Sądem Ostatecznym” Hansa Memlinga.

– Wybitne dzieło malarstwa gotyckiego, najcenniejszy eksponat Muzeum Narodowego w Gdańsku, o niezwykle burzliwej historii stał się pretekstem do zastanowienia, co dla współczesnego człowieka znaczą takie słowa, jak „piekło”, „niebo” – opowiada Skibiński.

Spektaklom towarzyszą też m.in. koncert i wystawa. W synagodze w Orli pieśni inspirowane wielokulturowością i różnymi religiami zaśpiewają Karolina Cicha i Elżbieta Rojek w projekcie „Jeden/Wiele”. Z kolei w Policznej – bazie stowarzyszenia Pocztówka odbędzie się tradycyjne spotkanie przy stole – „Długi stół – kultywowanie dziedzictwa i tradycji Podlasia” – z opowieściami, kulinariami, dobrymi emocjami. W Policznej zostanie też otwarta wystawa „Historie utkane z nici – stare rękodzieło dla przyszłości”.

– Pokażemy na niej przepiękne kapy i tkane ręczniki, które udało się nam albo wypożyczyć, albo kupić. Mieszkańcy, którzy nam zaufali, otworzyli przed nami nie tylko swoje serca, ale i szafy. I okazało się, że mają tam nieprzebrane skarby – mówi Agata Rychcik -Skibińska.

Dariusz Skibiński dodaje: – Pracownik z Muzeum Etnograficznego, który przyjechał do nas, by nam pomóc w dokumentacji złapał się za głowę z zachwytu. Skąd wy macie takie skarby? Rzeczywiście, te prace są niezwykłe, wręcz egzotyczne, wzorami przypominają pasiaki z Ameryki Łacińskiej. Naprawdę warto je zobaczyć.

Skibińscy zgodnie przyznają, że dostają dużo serca od mieszkańców, do których Wertep dociera. Niektórzy, prowadząc małe kameralne firmy starają się wspomóc festiwal jak mogą.

– Bardzo się cieszymy, gdy mówi się już o nas: „Nasz Wertep”, na nasze ulotki – „wertepki” – mówi Agata Skibińska.

Organizatorzy mogą spokojniej myśleć o festiwalu dzięki trzyletniej dotacji od Ministerstwa Kultury.

PROGRAM

29.07 (sobota) NAREW

Miejsce: przystań kajakowa nad rzeką Narew

15:00 „Historia Czerwonego Kapturka” Teatr Barnaby / PL – spektakl familijny (50 min., plener)

15:30 „Impresje z baniek mydlanych” Sztuka Tworzenia / PL (cyklicznie do 18:00, plener)

16:00 „Futerko z obłoków” A3Teatr / PL – spektakl familijny (45 min., plener)

17:00 „Taka Pchła” Teatr Malutki / PL – spektakl familijny (50 min., plener)

18.00 „Tymoteusz wśród ptaków” Teatr Barnaby / PL – spektakl familijny (50 min., plener)

19:00 „Scaena” Le Cirque Jafarson / FR (30 min., plener)

19:30 „Monsieur Charlie” Teatr HOM / PL (50 min., plener)

20:30 „Komedianci” Teatr Mimo / PL (60 min., plener)

30.07 (niedziela) BIELSK PODLASKI

Miejsce: Park Królowej Heleny, „Muszla”

14.00 „Historia Czerwonego Kapturka” Teatr Barnaby / PL – spektakl familijny (50 min., plener)

14:30 „Impresje z baniek mydlanych” Sztuka Tworzenia / PL (cyklicznie do 18:00, plener)

15.00 „Futerko z obłoków” A3Teatr / PL – spektakl familijny (45 min., plener)

16.00 „Taka Pchła” Teatr Malutki / PL – spektakl familijny (50 min., plener)

17.00 „Tymoteusz wśród ptaków” Teatr Barnaby / PL – spektakl familijny (50 min., plener)

18.00 „Dance Macabre” Deborah Hunt / PR – parada (30 min., plener)

18.30 „Scaena” Le Cirque Jafarson / FR (30 min., plener)

19.00 „Monsieur Charlie” Teatr HOM / PL (50 min., plener)

20.00 „Komedianci” Teatr Mimo / PL (60 min., plener)

3.08 (czwartek) POLICZNA

Miejsce: świetlica wiejska

15.00 „Futerko z obłoków” A3Teatr / PL – spektakl familijny (45 min., plener) *

16.00 „Jak smakuje sztuka?” – familijny warsztat kulinarny; Animacje familijne *

17.30 „DŁUGI STÓŁ – kultywowanie dziedzictwa i tradycji Podlasia” – konkurs

„Historie utkane z nici – stare rękodzieło dla przyszłości” – wystawa

19.30 „Dance Macabre” Deborah Hunt / PR – parada (30 min., plener)

20.00 „Mignone” The Theatre Company Mr Pejo’s Wandering Dolls / RU (60 min., plener)

4.08 (piątek) DUBICZE CERKIEWNE

Miejsce: Zalew Bachmaty

15.00 „Historia Czerwonego Kapturka” Teatr Barnaby / PL – spektakl familijny (50 min., plener)

15.30 „Impresje z baniek mydlanych” Sztuka Tworzenia / PL (cyklicznie do 18:00, plener)

16.00 „Taka Pchła” Teatr Malutki / PL – spektakl familijny (50 min., plener)

17.00 „Tymoteusz wśród ptaków” Teatr Barnaby / PL – spektakl familijny (50 min., plener)

18.00 „Przejście” Teatr Pian / PL (40 min., plener)

19.00 „Objazdowe Nieme Kino – Bajki” Muzikanty / PL (60 min., plener)

20.00 „Scaena” Le Cirque Jafarson / FR (30 min., plener)

20.30 „Mignone” The Theatre Company Mr Pejo’s Wandering Dolls / RU (60 min., plener)

5.08 (sobota) ORLA

Miejsce: Gminny Ośrodek Kultury, Synagoga

14.00 „Historia Czerwonego Kapturka” Teatr Barnaby / PL – spektakl familijny (50 min., plener)

14.30 „Impresje z baniek mydlanych” Sztuka Tworzenia / PL (cyklicznie do 18:00, plener)

15.00 „Taka Pchła” Teatr Malutki / PL – spektakl familijny (50 min., plener)

16.00 „Tymoteusz wśród ptaków” Teatr Barnaby / PL – spektakl familijny (50 min., plener)

17.00 „Przejście” Teatr Pian / PL (40 min., plener)

18.00 „Objazdowe Nieme Kino – Bajki” Muzikanty / PL (60 min., plener)

19.00 „Scaena” Le Cirque Jafarson / FR (30 min., plener)

20.00 „Mignone” The Theatre Company Mr Pejo’s Wandering Dolls / RU (60 min., plener)

21.00 „Jeden / Wiele” Karolina Cicha i Elżbieta Rojek / PL – koncert (60 min., synagoga)

6.08 (niedziela) HAJNÓWKA

Miejsce: Hajnowski Dom Kultury

13.00 „Dance Macabre” Deborah Hunt / PR – parada ulicami miasta (60 min., plener)

15.00 „Historia Czerwonego Kapturka” Teatr Barnaby / PL – spektakl familijny (50 min., plener)

15.30 „Impresje z baniek mydlanych” Sztuka Tworzenia / PL (cyklicznie do 18:00, plener)

16.00 „Taka Pchła” Teatr Malutki / PL – spektakl familijny (50 min., plener)

17.00 „Tymoteusz wśród ptaków” Teatr Barnaby / PL – spektakl familijny (50 min., plener)

18.00 „Objazdowe Nieme Kino – Bajki” Muzikanty / PL (60 min., plener)

19.00 „Przejście” Teatr Pian / PL (40 min., plener)

20.00 „Scaena” Le Cirque Jafarson / FR (30 min., plener)

21.00 „Mewa” Lwowski Teatr Woskresinnia / UA (60 min., plener)

12.08 (sobota) KLESZCZELE

Miejsce: Park, Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji

16.00 „Futerko z obłoków” A3Teatr / PL – spektakl familijny (45 min., plener)

16.30 „Impresje z baniek mydlanych” Sztuka Tworzenia / PL (cyklicznie do 18:00, plener)

17.00 „Gość z planety 326” Teatr Feta / PL – spektakl familijny (45 min., plener)

18.00 „Objazdowe Nieme Kino – Bajki” Muzikanty / PL (60 min., plener)

19.00 „Dance Macabre” Deborah Hunt / PR – parada (30 min., plener)

20.00 „Plan lekcji” A3Teatr / PL (60 min., plener)

13.08 (niedziela) BIAŁOWIEŻA

Miejsce: Park Pałacowy, Ośrodek Edukacji Przyrodniczej

15.00 „Futerko z obłoków” A3Teatr / PL – spektakl familijny (45 min., plener) *

15.30 „Impresje z baniek mydlanych” Sztuka Tworzenia / PL (cyklicznie do 18:00, plener)

16.00 „Gość z planety 326” Teatr Feta / PL – spektakl familijny (45 min., plener)

17.00 „Punch i Judy” A3Teatr / PL – spektakl familijny (60 min., plener) *

18.00 „Dance Macabre” Deborah Hunt / PR – parada (30 min., plener)

19.00 „Objazdowe Nieme Kino – Bajki” Muzikanty / PL (60 min., plener)

20.00 „Policzono, zważono, rozdzielono” Teatr Feta / PL (45 min., plener)

21.00 „Plan lekcji” A3Teatr / PL (60 min., plener) *

* prezentacje w ramach projektu „Wyspy Kultury – kultura w drodze” realizowanego z programu Kultura – Interwencje, finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

IX Międzynarodowy Festiwal Teatralny WERTEP objęty jest Honorowym Patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Jerzego Leszczyńskiego, Marszałka Województwa Podlaskiego.

(Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie).

OPISY SPEKTAKLI

[Według organizatorów]

A3TEATR / PL „Futerko z obłoków”

W ostatnie cieple jesienne dni las i jego mieszkańcy przygotowują się do zimy. Osiołek też chce zrobić sobie futerko, tylko nie z futra leśnego zwierzątka, ale z czegoś specjalnego, żeby nikt nie mógł go poznać i nie był on w czyjejś „skórze”. Prosi swojego przyjaciela Prosiaczka o pomoc. Nie wiedząc ile przygód na nich czeka, wyruszają na poszukiwania. Spektakl grany lalkami i w żywym planie uczy dużych i małych, że nieważne jak wyglądasz, ważne co masz w środku.

(45 min. plener)

A3TEATR / PL „Plan Lekcji”

Szalona lekcja grana bez słów, jakby trwała poza czasem i uwięziła uczniów. Aktorzy żyją oddzielnie w kantorowskich ławkach-pułapkach – obszarach zwykłych czynności i sztubackich żartów. Pochłonięci własnymi wspomnieniami znanych wszystkim lekcji – biologii, gimnastyki… tylko na chwilę przebiegają wąskimi pomostami do sąsiedniej ławki, by – celebrując gest i sytuację – wywoływać coraz nowsze historie… Spektakl grany bez słów, emocjami i ruchem.

(60 min, plener)

A3TEATR / PL – „Punch i Judy”

Punch – rozbrykany wisus i wrzaskliwa matrona Judy toczą walkę podjazdową o dowodzenie w sytuacjach, które zdarzają się wszystkim i na co dzień. Ponieważ do akcji wkraczają postaci Konia, Psa, Policjanta i Doktora – historia nabiera rozpędu, rozmachu i rubaszności. Spektakl bawi publiczność ironią, ripostą, humorem, wartką akcją, lekką fabułą z podtekstem. Tworzy świat żartu i komizmu sytuacji wciągający dzieci i dorosłych.

(60 min., plener)

DEBORAH HUNT / PR „Dance Macabre” – Parada

Dance macabre to nie strach, śmierć, makabryczne maski. To dźwięki, taniec i energia życia. Feeria barwnych masek, mega marionety oraz wielkie dłonie, które mogą dotknąć niespodziewanie każdego i wszędzie. Wszystko jest zaskakujące i niecodzienne, jakby nie z tego świata, ale nie przerażające. Do zabawy w tworzenie masek zaprasza artystka pochodząca z Nowej Zelandii, mieszkająca w egzotycznym Puerto Rico. Zapraszamy do parady, która przejdzie ulicami miasta i wciągnie do zabawy.

(30 min., plener)

KAROLINA CICHA I ELŻBIETA ROJEK / PL „Jeden / Wiele”

Koncert to połączenie wielowiekowej obecności na Podlasiu wielu wyznań Wschodu i Zachodu w jeden spójny, bliski rytuału, żywiołowy program. Należy się zatem spodziewać raczej muzyki pełnej energii, ekstatycznej, a nie świątobliwych pień w dewocyjnym stylu. Muzykę dopełni mozaika języków sakralnych skoncentrowanych na afirmatywnych elementach poszczególnych religii. Muzyka jest językiem, który jest w stanie porozumieć ludzi ponad różnicami doktryn.

(60 min., synagoga)

LE CIRQUE JAFARSON / FR – „Scaena”

Trójka tancerzy-akrobatów, trzy osobowości, trzy choreografie, jeden performance, ale za każdym razem inny.

Artyści zawsze wplatają w choreografię elementy nowego otoczenia, w którym prezentują show. Ta formuła powstała z pragnienia twórców, by powrócić do formy dostępnego, czystego i wszechstronnego widowiska wrażliwego na miejsce. Spodziewajmy się spontanicznej akcji, dynamicznych akrobacji oraz spektaklu realizowanego w miejscach publicznych, który przekształca pustą przestrzeń w unikalną scenografię.

(30 min., plener)

LWOWSKI TEATR WOSKRESINNIA / UA – „Mewa”

Sentymentalna sztuka A. Czechowa zmienia się w komedię o przemijaniu czasu, o młodości i idealizmie udaremnionych sarkastycznie przez starość i doświadczenie. To bardzo aktorski spektakl o młodych artystach, o odmiennym spojrzeniu na życie, o starszym pokoleniu, gorliwie strzegącym swoich dawnych stanowisk, o niesłychanej miłości, o poszukiwaniu sensu życia, także w sztuce. To także wielkie widowisko plenerowe, a zatem fajerwerki, ogień i projekcje wideo.

(60 min., plener)

MUZIKANTY / PL – „Objazdowe Nieme Kino – Bajki”

Przyczepa kinematograficzna, z obsługą do złudzenia przypominającą tę, która uprowadziła Pinokia. Porywają jednak dzieci nie po to, by zmienić je w osiołki – ale, by wciągnąć w świat bajkowych dźwięków. Szalona fuzja bajek – znanych i nieznanych, do których trio Muzikantów gra muzykę na żywo, a widownia musi pomóc bohaterom z ekranu grając, śpiewając i aktywnie uczestnicząc w tworzeniu zupełnie niespodziewanych zwrotów akcji.

(60 min., plener)

SZTUKA TWORZENIA / PL – „Impresje z baniek mydlanych”

Duet cyrkowców i animatorów kultury. Tworzą bańki, warsztaty żonglerki, które wciągają w interakcje wielopokoleniową widownię. Gigantyczne i maleńkie, pachnące i kolorowe bańki puszczają ze specjalnej siatki. Dużo zabawy i śmiechu. Pokazy, warsztaty żonglerki i tworzenia baniek pojawią się kilkakrotnie każdego dnia podczas Wertepu, po każdym spektaklu.

(cyklicznie, plener)

TEATR BARNABY / PL – „Historia Czerwonego Kapturka”

Wszystkim znana historia małej dziewczynki, której udaje się pokonać złego wilka. Jeden aktor i wiele lalek i pacynek, które wyglądają jakby z zaczarowanej budki i zapraszają do wspólnej przygody. Przewrotne piosenki, zawrotna akcja oraz wspaniała muzyka sprawiają, że dzieci i dorośli bawią się świetnie.

Czy wiemy jakie przygody spotkają Czerwonego Kapturka? Czy będzie tak jak zawsze? Zdecydowanie będzie inaczej – skocznie, muzycznie i do śmiechu.

(50 min., plener)

TEATR BARNABY / PL – „Tymoteusz wśród ptaków”

Miś Tymoteusz z Rymcimcimowa jest jeszcze malutkim zwierzakiem, ale pomimo młodego wieku może pochwalić się mnóstwem przygód. Tym razem Tymek znajduje w lesie porzucone kukułcze jajo i postanawia je wysiedzieć. Tacie Tymoteusza bardzo się to nie podoba, ponieważ to nie jest zadanie dla misia. Tymoteusz nie daje za wygraną i stawia na swoim. Co dalej stanie się z jajeczkiem? Może wpadnie w ręce zgłodniałego lisa? A może się coś z niego wykluje? Żeby się o tym dowiedzieć, trzeba koniecznie zobaczyć przedstawienie!

(50 min., plener)

TEATR FETA / PL – „Gość z planety 326”

Podróż wśród gwiazd, podróż po planecie Ziemia, podróż wyobrażona. Trochę dla dzieci, trochę dla dorosłych. Rzecz o wyobraźni, przyjaźni, o podróżach w kosmosie. O czymś co zdarzyło się naprawdę, albo wcale się nie zdarzyło, ale przecież zdarzyć się może. Mieniące się gwiazdy, kuliste planety a wśród nich kosmita – taki „Mały Książę”, który przybył z jeszcze nie odkrytej planety, zadziwił się Ziemią, ale powrócił do swojego, ukrytego wśród gwiazd świata. Warto czasem zapatrzeć się w gwiazdy i chociaż przez chwilę pomilczeć, żeby usłyszeć dzwonki gwiazd.

(45 min., plener)

TEATR FETA / PL – „Policzono, zważono, rozdzielono”

„Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga, obraz o burzliwej historii, był inspiracją do stworzenia spektaklu i do zastanowienia się nad tym, co dla współczesnego człowieka znaczą pojęcia „piekło”, „niebo”. Tak jak na obrazie anioły są kolorowe, z pięknymi skrzydłami pokrytymi pawimi piórami. Urodą diabły – uosobienie ludzkich grzechów – nie ustępują aniołom. Trąby anielskie zapowiadają sąd. Rozpoczyna się walka dobrego ze złem, walka o każdą duszę. Baczenie na wszystko ma złoty Archanioł Michał, na którego wadze można sprawdzić wartość duszy, ludzkiego żywota.

(45 min., plener)

TEATR HOM / PL – „Monsieur Charlie”

To utrzymana w konwencji kina niemego humoreska pantomimiczna, nawiązująca do twórczości filmowej Charliego Chaplina: uparta godność ubogiego obdartusa w wyświechtanym fraku i dziurawych butach, w konfrontacji z płochością kobiet i brutalnością mężczyzn. Charlie przy dźwiękach fortepianu tapera wciąga widza na kilka chwil, do tego prawie zapomnianego czarno białego, niemego świata. Sentymentalna podróż emocji, obrazów.

(50 min., plener)

TEATR MALUTKI / PL – „Taka Pchła”

Spektakl zrealizowany w konwencji teatru przedmiotu. Akcja rozgrywa się w kuchni, a poszczególne sceny są ilustrowane przy pomocy przedmiotów kuchennych, które stają się bohaterami opowieści i rekwizytami. Spektakl pobudza wyobraźnię dzieci, sugerując, że przy odrobinie wyobraźni z przedmiotów codziennego użytku można stworzyć bohaterów różnych opowieści. Spektakl jest przepełniony dowcipem i radosną zabawą teatralną. Adresowany jest do najmłodszych widzów, choć w zasadzie widzowie w każdym wieku bawią się na nim znakomicie.

(50 min., plener)

TEATR MIMO / PL – „Komedianci”

Spektakl opowiada historię grupy ulicznych artystów, którzy od dawna nie mieli możliwości prezentowania swych umiejętności. Podróżują jedynie z miejsca na miejsce wozem, w którym mieszkają. Pewnego dnia całkiem niespodziewanie pojawiają się widzowie, zaczyna się spektakl, w którym rzeczywistość sceniczna miesza się z ich osobistymi relacjami tworząc zaskakujące sytuacje. Spektakl pantomimy, ale odnajdziemy w nim też elementy komedii dell arte, arlekinady, humoreski.

(60 min., plener)

TEATR PIAN / PL – „Przejście”

Spektakl o poszukiwaniu przejścia. Gdzie znajduje się ten portal, przez który można dostać się na lepszą stronę samego siebie? Jak go znaleźć i w jaki sposób przejść tam, gdzie nie będzie już naszych ograniczeń. Co zrobić, aby uwolnić się z nałożonych sobie samym niepotrzebnych pęt i zanurzyć się wreszcie w pięknie istnienia.

Zapraszamy do podróży wewnątrz siebie, do spojrzenia w lustro wyobraźni, podążania wąską ścieżką własnych pragnień. Jak zwykle spektakl płynie spójnym nurtem emocji i obrazów.

(40 min., plener)

THE THEATRE COMPANY MR PEJO’S WANDERING DOLLS / RU – „Mignone”

Grana bez słów historia o nastoletniej dziewczynie – dziwnej, upartej, która zamieszkuje w samotnym świecie. Żyje w szafce-klatce, pełnej dziecięcych wspomnień, lecz także dziwnych i fantazyjnych postaci. Chce zdobyć miłość, przyjaźń i rodzinę, ale mimo tego, dostaje jedynie oklaski od publiczności. Rozbija więc szafkę, wychodzi na zewnątrz. Nakrywa stół, kładąc na nim talerze, jedzenie i tworzy swoją własną rodzinę z publicznością. Jedynie niszcząc swą klatkę, Mignone może dotrzeć do świata. To opowieść o utracie i odnalezieniu, duszy i muzyce, szczęściu i samotności.

(60 min., plener)

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.