Nacjonaliści z nieformalnej grupy Narodowa Hajnówka powiązanej z Obozem Narodowo-Radykalnym organizują - jak to określają - narodowe patrole w Puszczy Białowieskiej. Mają walczyć z obrońcami puszczy przed masową wycinką, których określają jako terrorystów.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Narodowa Hajnówka to nieformalna grupa, która skupia młodych hajnowskich nacjonalistów, którzy już dwukrotnie z ONR organizowali w Hajnówce marsze ku czci "żołnierzy wyklętych", w tym zwłaszcza Romualda Rajsa „Burego”, którego żołnierze spacyfikowali białoruskie prawosławne wsie na Białostocczyźnie. Na ich czele stoi Dawid P. pochodzący spod hajnowskich Teremisek. Ma wyrok (skazany był na prace społeczne), m.in. za wykrzykiwanie w 2012 roku, po obchodach Święta Konstytucji: „Polska dla Polaków! My ich załatwimy, jak nie, to powróci Hitlerjugend i oni to zrobią".

Będą blokować ekologów

Na Facebooku Narodowa Hajnówka zapowiada:

Facebookowy profil Narodowa Hajnówka
Facebookowy profil Narodowa Hajnówka  Fot. Print Screen

Pod zapowiedzią pojawiły się wpisy: „Brawo Narodowa Hajnówka! Czekałem na Waszą reakcję”.

Jak rozryte kartofliska

Aga Jakoniuk, działaczka nieformalnej grupy działającej w obronie Puszczy Białowieskiej „Lokalsi”, w spokojnym tonie skomentowała wpis narodowców na ich profilu:

– Niestety, jak nie zrobimy żadnego kroku w stronę ochrony Puszczy, to obudzimy się któregoś dnia w Hajnówce i Puszczy już tu nie będzie, bo zostanie w końcu cała wycięta i wywieziona w siną dal. Tak się dzieje teraz. Cały czas jadą wypakowane drewnem tiry na rejestracjach z innych województw. W Hajnówce nie mamy takiego szczęścia, jak ma Białowieża, mająca w swoich granicach i park narodowy i rezerwat ścisły, do których tłumnie przyjeżdżają turyści. Obecna skala wycinki w pięknych ponadstuletnich drzewostanach martwi mnie bardzo! To, co zrobiono koło Sacharewa, to jakaś masakra, gdzie się podziały piękne dęby, które tam rosły jeszcze kilka miesięcy temu? Suche świerki stoją, dębów nie ma... Miejsca, w których bawiłam się jako mała dziewczynka, przestały istnieć, zostały zamienione w rozryte „kartofliska". To my, mieszkańcy, zostaniemy w przyszłości obarczeni winą za to, że dopuściliśmy do wycinki Puszczy i wywózki naszego dziedzictwa. Jestem tym, co się dziś w puszczy dzieje, przerażona, te harvestery wycinające i obrabiające w kilka minut jedno ogromne drzewo! Trzeba to zobaczyć na własne oczy, żeby zrozumieć.

Straż Leśna używa siły. Zaostrzony protest w Puszczy Białowieskiej

Zgodnie z tradycją ochrony

Do zapowiedzi Narodowej Hajnówki w rozmowie z „Wyborczą” odniósł się Adam Bohdan z Fundacji Dzika Polska, jeden ze współorganizatorów i uczestników protestów:

– To, co robimy w ramach obrony Puszczy Białowieskiej, jest w istocie tym, co zainicjował prezydent Lech Kaczyński. Chciał ją chronić i powiększyć na jej terenie park narodowy. To był właśnie prawdziwie rozumiany patriotyzm. I w takim sensie my jesteśmy patriotami, opowiadając się za ochroną naszego narodowego i światowego dziedzictwa, jakim jest puszcza. To, co się w tej chwili dzieje w Puszczy, mam na myśli skalę i sposób pozyskania drewna, to jest nic innego jak kontynuacja rabunkowej gospodarki, której dokonywali Niemcy. Lepiej byłoby sięgać do tradycji i ochrony Puszczy, którą kontynuowali kolejni polscy królowie. To byłby właściwy model ochrony Puszczy.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Tanio, bardzo tanio sprzedajecie mosci patryjoci historyczne narodowe dobra w postaci Puszczy Bialowieskiej. Wystarczy, ze kacze pacholki poglaszcza was po lysych lebkach, pochwala, posciemniaja, jakimi to niby jestescie straznikami pamieci o zolnierzach wykletych i innych - i juz wam kuska z radosci stoi, i juz ogonkami machacie, i juz gotowi jestescie leciec na kaczy rozkaz i lac po pyskach - obojetnie kogo. I ch.j z Puszcza, ch.j z dobrami narodowymi, ch.j z naszym krajem. Byle chwalili. To sie fachowo nazywa "pozyteczny idiotyzm". A ta swoja "cholote" to sobie wiecie gdzie wsadzcie, niepismienne tluki.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Członkowie i elektorat PiS to ludzie słabo wykształceni, mało inteligentni, z widocznymi wadami fizycznymi i/lub psychicznymi, nieudacznicy życiowi, doświadczeni traumami, odrzuceni przez społeczeństwo. Takim ludziom wystarczy, że znajdzie się zbawiciel 150 cm wzrostu, który powie im, że są częścią jakiegoś wielkiego przedsięwzięcia, że mają do zrealizowania jakiś szczytny cel, jak obrona ojczyzny czy religii i nada ich nędznemu życiu jakiś sens. Stąd popularność sloganu "bóg honor ojczyzna" wśród kalek intelektualnych... 80% elektoratu PiS to moherowe babcie z niepełnym podstawowym, zaczadzone kościelnym kadzidłem, łysi nazi-kibole i menele spod budki z piwem kupione za 500+.
  @m_j_1977_byd 200% zgoda!!! Nie ujęłabym tego lepiej. Takimi "inteligentnymi inaczej" bardzo łatwo się steruje, co skrzętnie i namiętnie wykorzystuje watykańska mafia i jej pisie sługusy
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Założę się, że dobre 2/3 tych "narodowców" ma nazwiska kończące się na -ciuk albo -niuk.
  @everettdasherbreed Dobrze , że ty nie masz żadnej końcówki !
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @aagaj A może zainteresuje Cię moja "końcówka"?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Wytnijcie puszcze,zasypcie wisle,odre i warte,sprzedajcie baltyk rosji,a z wysadzonych w powietrze tatr zbudujcie wielki kosciol dla ojca rydzyka oraz mauzoleum dla obu kaczorow. A potem zapijcie sie na smierc .....LACHY nieudacznicy i marnotrawcy!
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  W razie okupacji partyzanty niezłomne będą mogli kryć się w tej puszczy jak za Niemca bywało...
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Ja pierxxxę. W jakim my teraz kraju żyjemy???
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  I dobrze. Zgubią się w lesie to może nabiorą właściwej perspektywy.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Jeśli nauka poszła w las, to może ONR chce pomóc wyciąć drzewa, żeby było łatwiej jej szukać?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0