Jeszcze tylko w przyszłym tygodniu można zgłaszać wnioski do konkursu w ramach Białostockiego Funduszu Filmowego. Twórcy filmowi promujący nasze miasto mogą się starać maksymalnie o 130 tys. zł.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jak informuje Anna Kowalska z departamentu komunikacji społecznej białostockiego magistratu, budżet konkursu to 200 tysięcy złotych. Konkurs obejmuje produkcje filmu fabularnego (pełnometrażowego, tj. o długości ponad 55 minut), filmu dokumentalnego, serialu telewizyjnego lub filmu animowanego.

Może być kilku laureatów

Wyprodukowany materiał powinien być związany z Białymstokiem. Ma przyczynić się do kulturalnej, turystycznej i gospodarczej promocji miasta, a także budowania jego pozytywnego wizerunku.

– Tym razem na wnioski czekamy do 28 lipca. Liczymy na zainteresowanie twórców, na nowe pomysły i różnorodność zgłaszanych projektów – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Zwycięzcy konkursu nawiążą z władzami Białegostoku współpracę promocyjną. Pieniądze – maksymalnie 130 tys. zł na jeden projekt – zostaną przeznaczone na wykonanie usług promocyjnych podczas realizacji produkcji filmowych. Możliwe jest wyłonienie jednego lub kilku laureatów. Wsparcie finansowe nie może przekroczyć połowy kosztów realizacji produkcji.

– W konkursie może wziąć udział każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji filmowej. Jednocześnie musi posiadać niezbędną wiedzę i doświadczenie oraz potencjał techniczny i osobowy umożliwiający realizację projektu – informuje Anna Kowalska.

Kryteria oceny wniosków

Wnioski są dostępne na bip.bialystok.pl. Można je składać osobiście lub przesyłać pocztą na adres Urzędu Miejskiego w Białymstoku przy ul. Słonimskiej 1 (z dopiskiem na kopercie „Konkurs Produkcji Filmowych na 2017 rok”). Zgłoszone do konkursu produkcje jury oceni pod kątem: znaczenia filmu dla promocji Białegostoku, dotychczasowego dorobku uczestnika (w przypadku debiutantów – promotora), walorów artystycznych, poznawczych, humanistycznych i etycznych filmu, harmonogramu realizacji projektu, a także jakości strategii finansowania i potencjału produkcyjnego, zaangażowania rozpoznawalnych osobowości branży filmowej i artystycznej w realizację produkcji. Na tej podstawie jury wyłoni najlepsze prace konkursowe i rekomenduje je prezydentowi Białegostoku wraz z proponowaną kwotą.

Do ubiegłorocznej edycji konkursu filmowego zgłoszono jedenaście propozycji filmowych. Wyłoniono trzech laureatów. Przyznano wsparcie finansowe w wysokości 200 tys. zł. Realizowane są trzy produkcje filmowe: „Rock and Roll Eddie” (reż. Tomasz Szafrański), „Czarna Dama” (reż. Bartek Tryzna) oraz „17 dni, które zadecydowały o Polsce” (reż. Leszek Staroń).

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem