Pochodz帷a z Bia貫gostoku Karolina Cicha - kompozytorka, wokalistka i multiinstrumentalistka - nagra豉 nowy album "P造ta tatarska". Nawi您uje on do dziedzictwa muzycznego Tatar闚 polskich. Miasto Bia造stok sfinansowa這 produkcj teledysku do pochodz帷ego z tej p造ty utworu "Kirfiklere" - b璠帷ego tradycyjn pie郾i Tatar闚 nadwo鹵a雟kich.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Oryginalna muzyka Tatarów przybyłych na Podlasie w XV wieku nie zachowała się. I choć Tatarzy polscy przez wieki kultywowali swoją orientalną kuchnię, obyczaje i religijną odrębność, muzyka, z którą przyjechali, zamilkła wraz z ich językiem. Nikt dziś nie wie, co i jak grali, gdy przybyli do Polski. Muzycy – Karolina Cicha i Bart Pałyga – postanowili wskrzesić tę zapomnianą muzykę.

Z Tatarstanu i Krymu

Poszukiwania materiału na płytę trwały trzy lata. Artyści podążali śladami żywych do dziś tradycji tatarskich w Tatarstanie i na Krymie. Na ich płycie zabrzmiał kobyz, obciągnięty skórą kozła, orientalny saz czy dotar, na którym można grać podczas jazdy konnej. Nie zabrakło śpiewu gardłowego, dźwięku drumli czy rytmu końskich kopyt.

Teledysk „Kirfiklere” jest pocztówką pokazującą wiele elementów polskiej kultury tatarskiej związanych z Podlasiem i Białymstokiem. Jednocześnie jest klipem promującym całą „Płytę Tatarską”.

 

– To niezwykle wartościowy projekt. Poprzez swoją płytę uznana już artystka Karolina Cicha przybliża temat obecności Tatarów na naszych ziemiach. A jednocześnie przyczynia się do promocji Białegostoku i regionu – mówi zastępca prezydenta miasta Rafał Rudnicki.

Opowieść o przemijaniu i dorastaniu

Łucznicy na koniach, tatarskie melodie i kołduny na warsztacie [ZDJĘCIA, WIDEO]

W klipie udział wzięli młodzi artyści z Tatarskiego Zespołu Dziecięco-Młodzieżowego „Buńczuk” – jako główni bohaterowie Emilia i Selim, a także: Wiktoria, Dżemila, Adam, Elwira i Stefan. Poza białostockimi Tatarami, wystąpił też Michał Sanczenko, łucznik z klubu łucznictwa konnego AMM Achery. W wideoklipie wykorzystano też motyw z okładki płyty Cichej i Pałygi przedstawiający muhir tatarski z XIX wieku, który został odnaleziony pół wieku temu w Bohonikach. Teraz znajduje się w bogatych zbiorach tatarianów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Do teledysku stworzono gipsową replikę tego muhiru. Wideoklip do „Płyty tatarskiej” to opowieść o przemijaniu i dorastaniu.

Suchowola: pomost w dialogu międzykulturowym. Tatarzy zapraszają

Twórczość Cichej

Droga twórcza Karoliny Cichej rozpoczęła się od koncertów solowych i teatru „Gardzienice”. W 2009 roku wokalistka zaczęła swą przygodę z muzyką rockową. Od tego debiutu, podążając coraz bardziej w kierunku muzyki tradycyjnej, wydała kilka płyt, m.in. „Wieloma językami” (2013) poświęconą językom mniejszości narodowych województwa podlaskiego, „Jidyszland” (2015) – twórczości poetów żydowskich tworzących w języku jidysz czy ostatnio „Poland-Pakistan” (2016) – fusion z pieśniarzem quawwali Shafqatem Ali Khanem. Laureatka wielu nagród ze swoją muzyką odwiedziła kilkadziesiąt festiwali w Europie, Azji i Ameryce.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Wi璚ej
    Komentarze
    Zaloguj si
    Chcesz do陰czy do dyskusji? Zosta naszym prenumeratorem