Dzisiaj (12.07) w województwie podlaskim trwają uroczystości poświęcone pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. W Białymstoku złożono już kwiaty przy pomniku żołnierzy AK, zaś w Augustowie obchody zaplanowano na popołudnie. Głównym ich punktem będzie happening "Przywróćmy im twarze i imiona".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W Białymstoku dyrektor oddziału IPN w Białymstoku dr hab. Piotr Kardela w towarzystwie wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego i przedstawicieli urzędów oraz służb mundurowych złożyli kwiaty przy pomniku żołnierzy Armii Krajowej okręgów Wileńskiego, Nowogródzkiego i Białostockiego.

– 9 lipca 2015 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął Ustawę o ustanowieniu Dnia Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 roku. W jej uzasadnieniu stwierdzono m.in. „Państwo Polskie ma nadal moralny dług do pilnego spłacenia, a uhonorowanie Ofiar specjalnym Dniem Pamięci o Nich ustanowionym przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej jest ważnym krokiem w tym kierunku”. Datę 12 lipca przyjęto ze względu na to, że „data ta była początkiem operacji wojskowej 3. Frontu Białoruskiego, przygotowanej przez Sztab Generalny Sił Zbrojnych Związku Sowieckiego na polecenie Dowódcy Naczelnego” – przypomina białostocki IPN.

W programie obchodów w Augustowie poza mszą świętą i złożeniem kwiatów w miejscach pamięci tamtych wydarzeń, będzie okazja do zgłębienia wiedzy na temat tzw. małego Katynia. Zaplanowano spacer po mieście śladami Ofiar Obławy Augustowskiej oraz wykład prezentujący obecny stan wiedzy na temat tych tragicznych wydarzeń. Później, o godz.19, odbędzie się happening na Rynku Zygmunta Augusta pod hasłem „Przywróćmy im twarze i imiona”. Każdy może wziąć plakietkę z imieniem i nazwiskiem osoby zamordowanej, odczytać na głos jej imię i nazwisko, i zamocować na specjalnie przygotowanej „ścianie pamięci” pod kolumną Zygmunta Augusta. A ta, po zapełnieniu tabliczkami, ukaże się w barwach narodowych. Całość zwieńczy koncert wiolonczelowy.

Program uroczystości upamiętniającej rocznicę Obławy Augustowskiej
Program uroczystości upamiętniającej rocznicę Obławy Augustowskiej  Materiały prasowe

Obława Augustowska jest uznawana za największą zbrodnię na Polakach po II wojnie światowej. Celem tej operacji było rozbicie oddziałów partyzanckich operujących na pograniczu polsko-litewskim – w Puszczy Augustowskiej i na terenach do niej przyległych.

Pacyfikacja Suwalszczyzny przez NKWD i Armię Czerwoną rozpoczęła się 12 lipca 1945 roku. W jej wyniku zatrzymano 2 tys. osób; 592 podejrzewane o powiązania z podziemiem niepodległościowym wywieziono i zamordowano w nieznanym do dziś miejscu. Historycy uważają te wydarzenia za największą po II wojnie światowej niewyjaśnioną dotąd zbrodnię dokonaną na Polakach. Śledztwo w sprawie tego mordu prowadzi pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem