Dawny psychoterapeuta, dziś poczytny pisarz. Rumun, który zamieszkał w Szwajcarii, gdzie dostaje nagrody za swoje opowieści. Oficyna Pogranicze wydała właśnie jego książkę, a w środę (12.07) zaprasza na spotkanie z autorem. Catalin Dorian Florescu będzie gościem Kawiarni "Piosenka o porcelanie" w Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie. Początek - godz. 19. Wstęp wolny.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Powieść „Jacob postanawia kochać” jest sagą rodziny Obertinów, osadników zwanych w Banacie Szwabami, choć od schyłku XVIII wieku przybywali tam z różnych regionów Europy zachodniej, tworząc barwny krąg kulturowy z Niemcami, Rumunami, Węgrami, Serbami, Cyganami.

Lato w Pograniczu. Sejny i Krasnogruda pełne dźwięków i słów [PROGRAM]

Wszystko zaczyna się od wielkiej burzy w lipcu 1924 roku, kiedy to nikomu nie znany Jakob bez nazwiska, „wyłania się z nawałnicy”, przybywając do wsi Triebswetter, by się tam osiedlić, z mocnym postanowieniem, że zdobędzie upragnioną kobietę, ziemię i dom, co mu się udaje.

Ale historia Triebswetter sięga w jeszcze dalszą przeszłość, aż do roku 1772, kiedy to wieś „powstała z niczego”, a kończy się już po drugiej wojnie światowej przeprowadzoną przez rumuńskich komunistów deportacją osadników jako wrogów ludu, ich wywózką na „koniec świata”, czyli na puste, nieurodzajne tereny Rumunii, gdzie będą musieli zaczynać wszystko od nowa.

Słowo o autorze

Catalin Dorian Florescu urodził się 27 sierpnia 1967 roku w Timisoarze. Dzieciństwo i młodość spędził w Banacie, bogatym w wielokulturowe tradycje regionie Rumunii, który w przeszłości był częścią monarchii habsburskiej. W 1982 roku razem z rodzicami uciekł Rumunii.

W Zürichu studiował psychologię i terapię Gestalt. W latach 1995-2001 pracował jako psychoterapeuta uzależnionych od narkotyków. Po sukcesie swojej pierwszej powieści całkowicie poświęcił się twórczości literackiej.

Autor powieści „Wunderzeit” („Czas cudów”, 2001), „Der kurze Weg nach Hause” („Krótka droga do domu”, 2002), „Der blinde Masseur” („Ślepy masażysta”, 2006), „Zaira” (2008), „Jacob beschliesst zu lieben” (2008).

Laureat nagród Adelberta von Chamisso (2002) i Anny Seghers (2003). Powieść „Jacob postanawia kochać” nagrodzona została w 2011 roku najbardziej prestiżową literacka nagrodą szwajcarską Schweizer Buchpreis. W 2012 roku pisarz otrzymał literacką nagrodę im. Josefa von Eichendorffa za całokształt twórczości.

Twarz Grządzielki była stara jak świat. O lekcji babci Oli opowiada Krzysztof Czyżewski

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem