Dziś (12.07) mija dokładnie 76 lat od dnia, w którym został wzięty przez faszystów jako zakładnik Jakub Szapiro, a następnie rozstrzelany. Esperantystę, dziennikarza, literata i nauczyciela, założyciela Białostockiego Towarzystwa Esperantystów im. Ludwika Zamenhofa będą wspominać kontynuatorzy jego idei.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Zapraszamy o godz. 15. do „Esperanto-Libraro” – filii nr 14 Książnicy Podlaskiej w Centrum im. L. Zamenhofa. Będziemy wspominali działalność Jakuba Szapiro oraz czytali jego „Opowieści wesołego esperantysty” – zaprasza Elzbieta Karczewska z Białostockiego Towarzystwa Esperantystów. – O godz. 17.30 spotkajmy się na ul. Lipowej 31/33 pod tablicą upamiętniającą tego niestrudzonego animatora uniwersalnego języka esperanto.

Ulica Jakuba Szapiro juz oficjalnie i z tablicą

Jakub Szapiro został rozstrzelany wraz z 3000 innych mężczyzn narodowości żydowskiej w lesie na Pietraszach. Białystok uczcił jego pamięć czyniąc go jedną z postaci na muralu przy u. Zamenhofa, a w roku 2017 patronem jednej z ulic w dzielnicy Bagnówka

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Jarosław Kurski poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem