Przed nimi ostatnie przygotowania, potem starty na europejskich torach wyścigowych: we Włoszech, w Czechach i na Węgrzech. Drużyna Cerber Motorsport wyjeżdża na zawody Formula Student, które odbywać się będą na torze Ricardo de'Melegari, Varano we Włoszech.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Formula Student to międzynarodowa seria prestiżowych zawodów organizowana co roku przez organizację SAE International (Stowarzyszenie Inżynierów Motoryzacji funkcjonujące od 1905 roku). Studenci z najlepszych uniwersytetów i politechnik z całego świata projektują, konstruują i budują bolid wyścigowy, aby po odbytej fazie testów, ścigać się na największych i najsłynniejszych torach wyścigowych na świecie.

Bolid CMS-04. Drużyna Cerber Motorsport
Bolid CMS-04. Drużyna Cerber Motorsport  Fot. Politechnika Białostocka

Studenci Politechniki Białostockiej szlifują auto

W poprzednim sezonie na tym torze bolid Politechniki Białostockiej zajął 2. miejsce w 3 konkurencjach dynamicznych: Skid Pad, Acceleration, Endurance. Sumarycznie zespół PB uplasował się w klasyfikacji generalnej zawodów na 2. miejscu – to historyczny wynik: najlepszy jaki w zawodach Formula Student osiągnął zespół z Polski.

– Białostocka drużyna testowała bolid CMS-04 na torze w Białej Podlaskiej. Teraz przygotowujemy się do konkurencji statycznych i szlifujemy nasze auto – mówi Ewelina Moczulska, studentka Wydziału Mechanicznego pracująca w zespole Cerber Motorsport.

Konkurencje statyczne obejmują: ocenę bolidu ze strony technicznej, prezentację kosztów przed sędziami oraz prezentację biznesową – konkurencję, która nie dotyczy technicznych aspektów auta, a umiejętności jego zaprezentowania, zareklamowania.

Bolid CMS-04. Drużyna Cerber Motorsport
Bolid CMS-04. Drużyna Cerber Motorsport  Fot. Politechnika Białostocka

Gotowi do startu

Zespół Cerber Motorsport jest aktualnie najwyżej sklasyfikowanym polskim zespołem w rankingu globalnym. Zajmuje 35. miejsce na 547 zespołów z całego świata.

– Taki wynik udało się osiągnąć po pełnym sukcesów roku 2016, kiedy to nasi studenci z bolidem CMS-03 z powodzeniem wystartowali na europejskich torach wyścigowych: w Anglii, Czechach, we Włoszech i na Węgrzech. Zaraz po powrocie studenci zajęli się projektowaniem i budową nowego, ulepszonego bolidu. Praca trwała 8 miesięcy, a w projekcie uczestniczyło aktywnie 27 osób – przede wszystkim studentów Wydziału Mechanicznego – dodaje Dorota Sawicka, rzecznik Politechniki Białostockiej.

Studenci pracowali głównie nad zmniejszeniem masy pojazdu, zwiększeniem jego mocy i niezawodnością auta. Nowy pojazd waży ok. 200 kg, a przyspieszenie od 0 do 100 km/h osiąga w czasie poniżej 3,5 sekundy.

Ekipa CMS-04 wystartuje w trzech edycjach Formula Student 2017: Formula SAE Italy 2017 – 19-23 lipca 2017 r.; Formula Student Czech Republic 2017 – 1-5 sierpnia 2017 r.; Formula Student Hungary 2017 – 17-20 sierpnia 2017 r.

Wyjazd na zawody Formula Student możliwy jest dzięki wsparciu Prezydenta Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem