Blisko 200 obiektów analogowych dotyczących tradycyjnej kultury ludowej - nagrań, zdjęć, filmów - zdigitalizuje i udostępni bezpłatnie Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury. Będzie to możliwe dzięki dotacji na działanie "Podlaskie zbiory cyfrowe".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

WOAK otrzymał 188 tys. zł (przy wkładzie własnym z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego – 50 900 zł). Dotacja przyznana została w ramach konkursu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie „Kultura Cyfrowa”.

Jak mówi Cezary Mielko, dyrektor WOAK-u – dotacja pozwoli na zdigitalizowanie i bezpłatne udostępnienie blisko 200 tys. obiektów analogowych należących do zasobów WOAK-u oraz Książnicy Podlaskiej. Chodzi o niezwykle cenne, regionalne zbiory dotyczące kultury tradycyjnej i kultury ludowej – m.in. nagrania dźwiękowe, filmy, zdjęcia, materiały z festiwali, przeglądów, koncertów i wydarzeń kulturalnych.

Podlaski Pomost Kultury. Przyznano pieniądze na projekty kulturalne

– To kolejny duży projekt, na który WOAK uzyskał dofinansowanie. Prócz niego instytucji udało się w tym roku pozyskać ponad milion złotych z dotacji zewnętrznych, w tym ponad 600 tys. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Centrum Kultury, Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich oraz Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku – mówi Izabela Dąbrowska, kierownik Działu Promocyjno-Edytorskiego WOAK-u.

Targi Rzeźby Ludowej, Kowalstwa i Tkaniny Dwuosnowowej na Rynku Kościuszki
Targi Rzeźby Ludowej, Kowalstwa i Tkaniny Dwuosnowowej na Rynku Kościuszki  MARCIN ONUFRYJUK

Dofinansowane projekty

Wśród kluczowych projektów, na które WOAK pozyskał fundusze z zewnątrz, znalazły się:

* Opracowanie dokumentacji technicznej projektu Centrum Animacji i Edukacji Kulturalnej” w ramach konkursu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie „Infrastruktura Domów Kultury” w kwocie 109 000 zł (UMWP 115000 zł);

* „Kraina wątku i osnowy – konkurs i warsztaty” w ramach programu Kultura Ludowa i Tradycyjna Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – 30000 zł (UMWP 26460);

* „Podlaski Pomost Kultury” – w ramach programu Bardzo Młoda Kultura z Narodowego Centrum Kultury – 135000 zł (UMWP 95260zł );

* „Paleta Kultur Podlasia” – w ramach programu Kultura Interwencje Narodowego Centrum Kultury – 108 000 zł (UMWP 70000zł, Gmina Supraśl 20000);

*„Etno Design 2016” – w ramach KSOW – 8 290 zł;

*„Piękno naszych babć” – w ramach KSOW – 12 818 zł;

* „Eko Kulturalni” – w ramach Programu Edukacji Ekologicznej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku – 19 620 zł (UMWP 10000)

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem