Pewnego razu Michael przyjeżdża do Polski z Kanady razem z mamą. Chce odnaleźć miejscowość, z której pochodzili jego żydowscy dziadkowie, ocaleni z Holocaustu. Kilka lat później z tej podróży zrodzi się spektakl. A 15 lipca przedstawienie zobaczyć można będzie w Białymstoku. Z Michaelem i jego mamą w rolach głównych.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W trasę po Polsce wyruszył kanadyjski Teatr Selfsconscious. Po sukcesie na Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie w ubiegłym roku, powraca do Polski ze sztuką: „We Keep Coming Back” [My wciąż powracamy]. Odwiedza pięć miast, w Białymstoku kończy swoją podróż.

Szukanie przeszłości

Stworzony przez międzynarodowy zespół artystów spektakl opowiada prawdziwą historię pierwszej podróży Michaela Rubenfelda oraz jego matki Mary Berchard do Polski. Na miejscu towarzyszy im Katka Reszke (badaczka kultury polsko-żydowskiej, dokumentalistka i autorka książki „Powrót Żyda”).

Projekt 'We keep coming back'
Projekt 'We keep coming back'  Materiały prasowe

– Decydując się na tę podróż Michael ma nadzieję, że zmierzenie się z bolesną historią jego przodków – ocalonych z Holokaustu, pomoże jemu i jego matce zbliżyć się do siebie i odbudować rodzinne relacje. Historia przybiera niespodziewany kierunek, kiedy Michael i Mary zaczynają poznawać Polaków, którzy tak samo jak oni poszukują utraconych wątków tożsamości oraz odkrywają odradzający się świat kultury żydowskiej w Polsce – opowiada Marta Szarzyńska, producentka, współorganizująca spektakl w Białymstoku. – Spektakl „We Keep Coming Back”, prezentowany jest w niebanalnej multimedialnej oprawie, w której wykorzystano materiały audiowizualne oraz nagrania archiwalne. Spektakl prezentowany jest w języku angielskim i polskim wraz z tłumaczeniem na żywo.

 

Spotkanie z twórcami

W spektaklu w reż. Sarah Garton Stanley występują: Mary Berchard, Katka Reszke, Michael Rubenfeld.

15 lipca będzie można go zobaczyć w Uniwersyteckim Centrum Kultury (campus uniwersytecki, ul. Ciołkowskiego 1). Początek – godz. 18. Po spektaklu odbędzie się dyskusja z udziałem twórców.

Wedle Sławomira Grunberga, zdobywcy nagrody Emmy, reżysera filmu „Karski i władcy ludzkości” – „We Keep Coming Back” – to „najlepszy multimedialny, wielojęzykowy i uniwersalny spektakl opowiadający prawdziwą historię jaki widziałem. Prawdziwe teatralne doświadczenie”.

Autorem scenografii jest Trevor Schwellnus, za dźwięk odpowiada Lyon Smith?. Producent wykonawczy: Kalina Janik. Video: Katka Reszke. Produkcja: Michael Rubenfeld, Marta Szarzyńska.

Projekt 'We keep coming back'
Projekt 'We keep coming back'  Materiały prasowe

Polska trasa spektaklu jest zorganizowana dzięki Canada Council for the Arts, The NAC English Theatre Collaborations and the Ontario Arts Council. Spektakl We Keep Coming Back został stworzony podczas rezydencji w Teatrze Kana w Szczecinie i Centrum Teatralnym w Toronto.

Następnie był rozwijany dzięki wsparciu: The NAC English Theatre Collaborations, The Canada Council for the Arts i Ontario Arts Council oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Polskiego Konsulatu Generalnego w Toronto, Polskiego Instytutu Kulturalnego w Nowym Yorku, Fundacji NADAYE, The Montreal Holocaust Foundation i wielu indywidualnych darczyńców.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Bartosz T. Wieliński poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem