Kolejne ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody chlewnej wykryto w Polsce. Gospodarstwo, w którym je wykryto położone jest w gminie Goniądz (powiat moniecki). Hodowano tu blisko tysiąc sto świń.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jak poinformował w piątek (7.07) Główny Lekarz Weterynarii, jest to pięćdziesiąte ognisko tej choroby u świń domowych od początku występowania ASF w Polsce (od 17 lutego 2014 r.), a dwudzieste siódme w bieżącym roku. Ognisko to stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 5 lipca z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, (Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach) w gospodarstwie, w którym utrzymywano 1066 świń. Wdrożone tu zostały procedury związane z likwidacją choroby. Wokół gospodarstwa wyznaczono dziesięciokilometrową strefę z ograniczeniami, a w niej trzykilometrową strefę zapowietrzoną i siedmiokilometrową strefę zagrożoną.

Dotychczas ogniska ASF wykryto w województwach podlaskim, lubelskim i mazowieckim. Odnotowano też blisko 390 przypadków ASF u dzików. Choroba jest niegroźna dla ludzi. W związku z nowymi ogniskami ASF wojewoda podlaski wydał rozporządzenia w sprawie zwalczania wirusa ASF m.in dla powiatów grajewskiego, łomżyńskiego, monieckiego.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Bartosz T. Wieliński poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem