Trzy firmy są zainteresowane wykonaniem stanu surowego budynku Muzeum Pamięci Sybiru przy ul. Węglowej. W czwartek (6.07) w magistracie urzędnicy zapoznali się z ofertami, które wpłynęły w ramach przetargu.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Najniższa kwota zaproponowana w przetargu wynosi blisko 29 mln 790 tys. zł, najwyższa – 34 mln 418 tys. zł. Miasto przeznaczyło na sfinansowanie inwestycji kwotę 45 mln zł. Wkrótce rozpocznie się analiza ofert.

Przebudowana bocznica

Jak informuje Anna Kowalska z departamentu komunikacji społecznej białostockiego urzędu miejskiego, prace mają objąć przebudowę istniejącego magazynu o powierzchni ok. 3,1 tys. mkw. na potrzeby ekspozycji Muzeum Pamięci Sybiru. Wybudowana zostanie także nowa część o powierzchni prawie 2,4 tys. mkw. na potrzeby zaplecza techniczno-administracyjnego placówki. Ponadto przebudowana zostanie istniejąca bocznica kolejowa i wybudowana infrastruktura techniczna tj. sieć ciepłownicza, kanalizacja deszczowa, sanitarna i wodociągowa oraz sieć energetyczna. Wykonawca zadba także o zagospodarowanie terenu wokół muzeum i budowę parkingów. Będzie to drugi etap tej inwestycji. Wszystkie prace – w ramach pierwszego etapu budowy – obejmowały będą m.in. prace rozbiórkowe, w tym rozbiórkę torów kolejowych kolidujących z budową, usunięcie istniejących nawierzchni z asfaltu i bruku. Wyłoniony w przetargu wykonawca był zobowiązany do wykonania ścian piwnic wraz ze stropem.

Budowa Muzeum Pamięci Sybiru
Budowa Muzeum Pamięci Sybiru  Urząd Miejski w Białymstoku

Budowanie pamięci

– To dla nas szczególnie ważna inwestycja – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Dążymy do wybudowania placówki, która będzie miejscem dokumentowania przeżyć i losów Polaków zsyłanych na Syberię i do Kazachstanu. Zależy nam na tym, aby było to muzeum o zasięgu ogólnopolskim.

Kolejnym etapem tej inwestycji będzie wyłonienie wykonawcy ekspozycji Muzeum Pamięci Sybiru. Prace związane z jej wykonaniem powinny zostać zakończone w roku 2020.

Budowa Muzeum Pamięci Sybiru
Budowa Muzeum Pamięci Sybiru  Urząd Miejski w Białymstoku

Obecnie Muzeum Pamięci Sybiru znajduje się w tymczasowej siedzibie przy ul. H. Sienkiewicza 26 w Białymstoku. Docelowo będzie mieściło się w dawnym kompleksie wojskowym przy ulicy Węglowej 8. Misją Muzeum Pamięci Sybiru jest dokumentowanie i upamiętnianie losów obywateli polskich na ziemiach dawnego Imperium Rosyjskiego i ZSRR od XVII wieku do czasów współczesnych. Placówka będzie budowała pamięć o Sybirze jako symbolu carskich i stalinowskich represji, ale również będzie to przestrzeń aktywności naukowej, kulturalnej i gospodarczej.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem