Nieznani sprawcy zamalowali tablice drogowe z nazwą miejscowości Reduty w cyrylicy. To kolejna dewastacja dwujęzycznych nazw w tej jedynej gminie w Polsce, która wprowadziła polsko-białoruskie nazwy. Poprzednie takie zdarzenia miały miejsce w odniesieniu do tablic polsko-litewskich i polsko-niemieckich.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Nazwę miejscowości Reduty napisaną cyrylicą (obok polskojęzycznych) na drogowskazie i słupku informującym o szlaku turystycznym „Drzewo i Sacrum” zamalowano niebieskim sprejem. Słupek wyrwano z ziemi i przewrócono.

Próba poróżnienia?

W poniedziałek (3 lipca) zauważył to radny Bielska Podlaskiego, działacz organizacji mniejszości białoruskiej w Polsce Tomasz Sulima. W rozmowie z „Wyborczą” powiedział:

– To już kolejny przypadek w ostatnich latach, kiedy w okresie wakacyjno-letnim zamazywane są dwujęzyczne nazwy w gminie Orla. Oczekiwałbym odpowiedniej reakcji nie tylko od policji, ale i od autorytetów, którzy promują wielką Polskę katolicką.

Zniszczenie skitu ojca Gabriela. Sprawcy nieznani, sprawa umorzona

Dodał: – To próba wprowadzania elementów wrogości w społeczeństwie wielokulturowym Białostocczyzny. Ktoś nas próbuje poróżnić, ale to się nie uda. Będziemy odnawiali te polsko-białoruskie tablice i je stawiali.

Piotr Selwesiuk, wójt gminy Orla, stwierdził:

– Myślę, że to był akt wandalizmu, i mam nadzieję, że policja znajdzie sprawców i ich ukarze, bo tylko kara będzie prowadzić do tego, że takich sytuacji nie będzie. Nie mamy wiedzy, kto to zrobił i w jakim celu, więc trudno jest mówić o przyczynach na tle narodowościowym.

Reduty. Zniszczone tablice drogowe z nazwą miejscowości w cyrylicy
Reduty. Zniszczone tablice drogowe z nazwą miejscowości w cyrylicy  Tomasz Sulima

Wójt zapowiada szybkie przywrócenie tablic do stanu poprzedniego, jak to miało miejsce także poprzednio. Elżbieta Zaborowska z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku poinformowała, że zgłoszenie o zdarzeniu do dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Bielsku Podlaskim wpłynęło w poniedziałek około godz. 13.30. Zapowiedziała:

– Trwają czynności zmierzające do ustalenia sprawców i okoliczności zdarzenia. Po zebraniu materiału dowodowego zostanie podjęta decyzja, w jakim kierunku zmierzać będą dalsze czynności, o jakiego typu odpowiedzialności może tu być mowa.

Zgodnie z ustawą

W ostatnich latach w województwie podlaskim nieznani sprawcy kilkakrotnie zamalowywali polsko-litewskie tablice z nazwami miejscowości w gminie Puńsk (powiat Sejny) oraz polsko-białoruskie w gminie Orla (powiat Bielsk Podlaski). Polsko-niemieckie tablice niszczono też na Opolszczyźnie. Policja nie ustaliła sprawców.

W Podlaskiem przybędzie dwujęzycznych tablic? Projekt ustawy

Możliwość wprowadzenia nazewnictwa geograficznego w językach mniejszości istnieje w Polsce zgodnie z ustawą z 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym na terenach zamieszkanych przez mniejszości narodowe, etniczne lub posługujące się językiem regionalnym. Dodatkowe nazwy w językach mniejszości można wprowadzać dla obiektów fizjograficznych, miejscowości i ich części oraz dla ulic i placów tylko w gminach, w których mniejszość, w której języku ma być ustanowiona nazwa, stanowi co najmniej 20 procent mieszkańców. Gmin z dwujęzycznymi nazwami miejscowości jest w Polsce około 60. 2011 r. W gminie Orla wprowadzono 25 białoruskich nazw dla wsi i kolonii w styczniu 2011 r. Kilka miesięcy później wprowadzono kolejne dwie nazwy. Obecnie są we wszystkich miejscowościach.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  białostockie łoenery w lakierkach i przykrótkich porciętach w akcji :-)
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Rosyjska agentura w akcji.
  @pawlaka12 Prawdziwi Polacy w akcji.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0