Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Największy festiwal rocka białoruskiego w Polsce po raz 28. odbędzie się na polanie Boryk w Gródku (30 km od Białegostoku). Pod gołym niebem za darmo przed dwie noce można słuchać zespołów, jednak nie tylko z Białorusi, lecz także z Polski i innych krajów. W tym roku m.in. z Serbii i Ukrainy. Przez lata na Festiwal Muzyki Młodej Białorusi „BASowiszcza” przyjeżdżali młodzi Białorusini, którzy właśnie tu, kilkadziesiąt kilometrów od granicy, mogli poczuć się wolni. Słuchacze mogli (i nadal to robią) szaleć pod sceną z białoruskimi flagami (tymi historycznymi, zakazanymi przez władze w Mińsku), a rockmani – wykrzyczeć ze sceny niezgodę na to, co dzieje się na Białorusi. Dziś festiwal stracił już tak mocny wydźwięk polityczny i charakter protestu. Ale BASowiszcza to nadal miejsce dobrej muzycznej i towarzyskiej zabawy. Na której słuchacze dobrze się bawią, słuchają ukochanych zespołów albo dowiadują się o nowych.

Zazwyczaj jest rockowo, punkowo, bluesowo. Nie brakuje też rytmów ska, dub, grunge, folk fusion, często ze sobą się przenikających.

Łona & WebberŁona & Webber FRANCISZEK MAZUR

Średniowiecze i Metallica

W tym roku będzie trochę muzycznych niespodzianek, jak choćby występ białoruskiego folkowego zespołu Stary Olsa, opierającego swoją twórczość na muzyce epoki średniowiecza i renesansu. I na starych instrumentach grającego, przywiązując dużą uwagę do tego, by były jak najbardziej zbliżone do tych, jakich używano w danej epoce. Takich jak m.in.: szarpana cytra, drumla, lira korbowa, mandolina, gęśle, tamburyn, harfa... choć perkusja też ma w tej wyliczance swoje miejsce. Muzycy potrafią zaśpiewać z pasją „Bogurodzicę” czy covery Metalliki, AC/DC i Red Hot Chilli Peppers.

Do archaicznych białoruskich utworów sięga także białoruski zespół Naugal, który przerabia je w awangardę, nieco surrealistycznie i szamańsko. Mistycznie zabrzmi folklorystyczny Vuraj, który też sięga po archaiczne brzmienia i przetwarza je w folk ethno music za pomocą m.in. kontrabasu, akordeonu, fletu, skrzypiec.

Ska i hip-hop

Na festiwalu zagrają m.in. ukraińskie Vagony (muzycy mówią, że propagują elektroniczną ekologię) i białoruskie kapele: Rel1kt i ILO&Friends, Vuraj, radosny Naviband, The Superbullz, Daj Darogu,.K, mroczne Akute.

Z Serbii przyjedzie kapela Neozbiljni Pesimisti, która swoim etno punkiem podrywa słuchaczy do tańca. A polskim akcentem będą Łona & Webber – przedstawiciele porządnego polskiego hip-hopu.

Łona & WebberAGNIESZKA SADOWSKA

Festiwal zacznie się w piątek (5.06) o godz. 17 konkursem młodych kapel. W tym roku to białoruskie grupy BarRokka, Leibonik, SnouSnou, Teleport. Ta, która okaże się najlepsza, swoim występem rozpocznie drugi dzień festiwalu.

Prócz mocnego grania w ramach festiwalu w sobotnie popołudnie wystąpi też grupa Manietny Dvor ze spektaklem „Bajki Szlachcica Zawalni - Czarny Kogut i Smok". Spektakl wykorzystuje szopkę, która jest elementem narodowego teatru lalkowego. Projekt tworzą artyści z Polski i Białorusi, jak mówią, chcą przekazać dawne podania, w których odzwierciedlają się charaktery Białorusinów.

Po koncertach granie się nie skończy. Do białego rana didżejskie sety serwować będą: Warsaw Balkan Madness i DJ Fahadzinski. Wstęp na festiwal jest bezpłatny, na terenie festiwalu działa pole namiotowe, koszt 30 zł od osoby.

Program:

Piątek (14 czerwca)

*godz. 17 – Konkurs młodych kapel

*godz. 19 – Nagual

*godz. 20 –.K

*godz. 21 – Ilo & Friends

*godz. 22 – Neozbiljni Pesimisti

*godz. 23.15 – Rel1kt

*godz. 00.30 – Daj Darogu

*godz. 1.30 – Superbullz

*godz. 2.30 – Dj Fahadziński

Sobota (15 czerwca)

* godz. 18.30 – Laureat konkursu

* godz. 19 – Manietny Dvor

* godz. 20 – Stary Olsa

*godz. 21 – Vuraj

*godz. 22 - Łona i Webber & The Pimps

*godz. 23.15 – Naviband

*godz. 00.30 – Vagony

*godz. 1.30 – Akute

*godz. 2.30 – Warsaw Balkan Madness

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.