Po podpisaniu w miniony piątek (30.06) w Gdańsku przez prezydentów 12 miast - w tym Tadeusza Truskolaskiego - deklaracji o współdziałaniu w obszarze migracji wewnętrznych i zewnętrznych, zagrzmieli białostoccy reprezentanci środowiska narodowo (nacjonalistyczno) - prawicowego Białegostoku.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

12 prezydentów miast – zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich – w deklaracji powołało zespół roboczy do spraw migracji i integracji (zdystansował się potem od zapisów deklaracji prezydent Katowic). W opinii prezydentów zachodzi konieczność monitorowania zjawiska zarówno wewnętrznej, jaki i międzynarodowej mobilności, oraz – jak napisali w deklaracji – umiejętności zarządzania tymi procesami, właściwego wykorzystania potencjału ludzkiego: ekonomicznego i kulturowego przedstawicieli innych narodowości, a jednocześnie zadbania o równy dostęp do usług publicznych dla wszystkich mieszkańców bez względu na ich status.

Prezydenci polskich miast chcą współpracować przeciw wykluczeniu cudzoziemców

Do faktu podpisania deklaracji – zwłaszcza przez prezydenta Tadeusza Truskolaskiego – odnieśli się w tonie trąb jerychońskich białostocki radny Dariusz Wasilewski i podlaski poseł Adam Andruszkiewicz. Obaj wyrośli z jednego pnia – wszechpolskiego i endeckiego.

Wasilewski: Prezydent naraża

Radny Wasilewski (obecnie niezależny; mandat uzyskał startując w 2014 r. z komitetu wyborczego Tadeusza Truskolaskiego) to były prezes białostockiej Młodzieży Wszechpolskiej, zadeklarowany endek, zabiegający od lat o powstanie w Białymstoku pomnika Romana Dmowskiego, zawzięcie walczący z ideami głoszonymi przez białostoczanina Ludwika Zamenhofa.

Zamenhof jak Hitler. Radny Wasilewski nie widzi różnicy?

W przesłanym „Wyborczej” oświadczeniu napisał, nie przebierając w słowach i rozsiewając zagrożenie, że prezydent Truskolaski podpisując deklarację w sprawie przyjęcia uchodźców jakoby „naraża bezpieczeństwo mieszkańców Białegostoku i wpisuje się w samobójczy, bezmyślny nurt niszczenia Europy”. Zagrzmiał: „Poprzez ten akt opowiedział się za skrajnie nieodpowiedzialną polityką pomieszania kulturowego (Mulit-kulti), oficjalnie popierając chęć przyjmowania emigrantów, co miałoby być przejawem odpowiedzialności za wspólnotę lokalną. Trzeba mocnymi słowami sprzeciwić się tej antypolskiej deklaracji. Jej treść to totalny bełkot, przejaw upartyjnienia, które jak widzimy zabija zdrowy rozsądek. Tą odezwą, prezydent ostatecznie pokazał, że jego niezależność była iluzją a jest zwykłym żołnierzem politycznym, gotowym na partyjny rozkaz podpisać każdą, nawet bezzasadną deklarację. Jest to zerwanie z misją samorządowca. Prezydent nie miał żadnego upoważnienia ze strony mieszkańców, by składać podpis pod takim dokumentem. Przekroczył radykalnie swoje kompetencje. Zapewnienie prezydenta, że otwarcie się na migracje, sprawi by Białystok prężniej się rozwijał, by był bardziej innowacyjnymi i konkurencyjnymi, jest niczym niepopartym „chciejstwem” i stanowi szczyt intelektualnej niemocy”.

Apeluje do prezydenta, „by porzucił pokusę politycznego wikłania się za wszelką cenę”. Usiłuje podpowiadać prezydentowi Truskolaskiemu, aby zajął się biednymi mieszkańcami miasta, uregulował kwestie mieszkań socjalnych, bezdomnych i pochylił się nad realną pomocą prawdziwie potrzebującym, a mają być nimi – jak wymienia – choćby Polacy z Kazachstanu. Dodaje w tonie nakazowym: „Decyzja o przyjęciu migracji muzułmańskiej i otwarciu się na multikulturowość, wymaga co najmniej opinii samych mieszkańców, która najpełniej uzyskana by była poprzez referendum. Niestety prezydent postanowił w szale zatracenia politycznego, porzucić zdrowy rozsądek i stanąć na czele frontu niszczenia bezpieczeństwa swego miasta, swego kraju”.

Andruszkiewicz nie da zgody

Z kolei o pokolenie młodszy ideowy brat radnego Wasilewskiego – 27-letni podlaski poseł klubu Kukiz 15, były prezes Młodzieży Wszechpolskiej, a obecnie stowarzyszenia Endecja Adam Andruszkiewicz na facebooku oświadczył: „Z całym szacunkiem panowie, ale zaprosić to sobie możecie najwyżej sąsiada na herbatę. Nie macie żadnych uprawnień do przyjmowania islamskich imigrantów, takie uprawnienia mógłby nadać Wam jedynie Sejm Rzeczypospolitej. A ja jako poseł wybrany i popierany przez tysiące Polaków deklaruję publicznie, że takich uprawnień wam nie przyznamy. Miasta i mieszkańcy miasta nie są waszą własnością. I nie macie prawa działać w ten sposób, a każda taka próba powinna być zgłaszana do organów ścigania. Także nie radzę wam nawet próbować zapraszać islamskich imigrantów do Polski bez zgody Polek i Polaków. A takiej zgody nie dostaniecie!”.

Przy okazji, zaraz potem w tym samy facebookowym wpisie podziękował za złożone mu życzenia urodzinowe.

Ani samochodu, ani prawka, a kasa za paliwo jest. Burza wokół Andruszkiewicza

Komentarz:

Radny Wasielewski i poseł Andruszkiewicz, odnosząc się do gdańskiej deklaracji prezydentów, wykazują się ewidentnym niezrozumieniem słów, które w niej zawarto. Można by to określić wtórnym analfabetyzmem. Bynajmniej nie chodzi o ich umiejętność samego czytania litera po literze, ale o absorpcję tekstu ze zrozumieniem, intencji i o wiedzę w temacie – elementarną.

Sygnatariusze gdańskiej deklaracji nikogo nie zapraszają. Wielu z nich na razie wyraziło gotowość przyjęcia w swoich miastach migrantów-uchodźców z krajów ogarniętych wojną, w tym uczynił tak białostocki prezydent – i chodzi o jedną rodzinę. Prawo w Polsce nie pozwala na przyjmowanie przez samorządy uchodźców ot tak sobie. Prezydenci w swojej deklaracji troszczą się jedynie o zapewnienie godnych warunków wszystkim – nie tylko muzułmanom, ale i chrześcijanom np. z Ukrainy, czy Białorusi, którzy w ramach migracji pojawiają się i będą się pojawiać w polskich miastach, czy się to panom Wasielewskiemu i Andruszkiewiczowi podoba czy nie.

Radnemu i posłowi wyimaginowana islamizacja Polski przesłoniła wyraźne postrzeganie świata, a do swoich ocen nie mają prawa w imieniu wszystkich białostoczan i szerzej Polek i Polaków, a co najwyżej – swoich wyborców. Pan poseł: 15 tys. 668 mieszkańców podlaskiego, a pan radny: 406 mieszkańców Białegostoku. Do popisania tej deklaracji uprawnia natomiast Tadeusza Truskolaskiego prezydencki mandat, trzykrotnie już potwierdzony w wyborach bezpośrednich, którego nie ma środowisko panów Wasilewskiego i Andruszkiewicza w żadnym większym polskim mieście.

I warto tu przywołać słowa obecnego metropolity białostockiego, abp. Tadeusza Wojdy, bo tak chętnie środowisko obu panów podpiera się Kościołem katolickim. Pytany czy jest miejsce w Polsce dla uchodźców, metropolita stwierdził:

– Polska zawsze była krajem tolerancyjnym, który przyjmował wielu uchodźców. Obecnie mamy w Polsce około miliona Ukraińców, Białorusinów czy Czeczenów. Nie wiem, czy ci uchodźcy, o których się mówi w tej chwili, w ogóle chcą przyjechać do Polski. Wiem jeszcze z ostatniego okresu, kiedy przebywałem we Włoszech, że oni chcą do Szwecji, Niemiec, Anglii czy Holandii. Stoi pytanie więc: czy przenoszenie ich do Polski na siłę to jest rozwiązanie? Uważam, że ten problem powinien być rozwiązywany w tych miejscach, z których oni pochodzą. Tam trzeba im pomagać: wspierać ich kulturę, dawać im możliwości pracy, godnego życia. Europa nie jest w stanie wszystkich przyjąć. Emigracja była zawsze. Polacy też w różnych okresach historii byli uchodźcami, a Polska była zawsze krajem, w którym znajdowało się miejsce dla wszystkich i myślę, że i w tym przypadku zostaną znalezione rozwiązania.

Metropolita Wojda o puszczy, ONR, uchodźcach, homoseksualistach

Prezydenci polskich metropolii szukają rozwiązania.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Andruszkiewicz i Wasilewski - to porażka! Kto na nich głosował? Ludzie, nacjonaliści (nazywający siebie narodowcami) prowadzą nas do przepaści! Pora się obudzić i dać odpór tej skrajnej hołocie! Inaczej ulicami będę maszerować podgolone łby i decydować o naszej rzeczywistości. Od kiedy to kibole i skrajni nacjonaliści są wzorem patriotyzmu? I gdzie jest kościół? Dlaczego nie grzmi? Jak to się ma do nauki Chrystusa?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  PiSiory, po co chodzicie do kościoła, skoro zgodnie z Pismem Świętym czeka was na Sądzie Ostatecznym miejsce po lewej stronie Pana wśród kozłów? Co tam napisano? Ano: "byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie;" - ale to nie do was, to do owieczek po Pana stronie prawej :) "Wszystko, czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tegoście i Mnie nie uczynili" - o, to to. Macie jak w banku czyściec i piekło. :DDDDDDDDDDD
  @pavise Z nieobciętym łbem w piekle będziesz się prezentował wyśmienicie.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @sorrry "Piekła jeszcze nikt nie widział" - ot, cała ta PiSiorska wiara, o kant d... "a ofiary muzułmańskich morderstw..." - tak, głowy leżą na chodnikach polskich miast, widuje się też wielbłądy trzygarbne z wieżyczkami strzelniczymi
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @endgame222 Logika prosta. Prosta jak cep. Czy czasem nie logika cepa?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  z Polski w w XIX i XX wieku wyemigrowalo okolo 20 milionow ludzi
  @oloros11 I wszyscy w krajach docelowych przyjmowali ich z otwartymi rękami.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @kapitan.kirk A co, gonili ich jak psy? Jakoś nie widać, żeby ci emigranci albo ich potomkowie wracali do kraju ogarniętego "dobrą zmianą". Ale pisim trollom wszystko jedno, byle się wypłata zgadzała.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Podpowiadam , za darmo , niszowy , dobry i z perspektywą rozwoju biznes w Polsce dla początkujących biznesmenów polskich : produkcja drewna opałowego na stosy dla ogarniętych szałem walki z islamem zidiociałych dewotów katolickich.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Nasi-katolska, a właściwie nazi-katolska swołocz przyrządowa na znak cesarstwa zawyła.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Jak widać 12 prezydentów miast postanowiło przegrać najbliższe wybory samorządowe. Cóż, krzyż im na drogę, albo ch.... im w d...., w zależności od upodobań ;-)
  @pankracypanasiuk
  i co przegrali? xD

  prawica i ich mokre, niespełniające się nigdy sny... dlatego tacy chodzą sfrustrowani...
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Wasilewski, tłuku, zanim zaczniesz cokolwiek pisać, opanuj język polski w stopniu chociaż podstawowym. Tymczasem bowiem dukasz w narzeczu wolskim jak małpa jakaś czerwona ogonkiem do drzewa przywiązana moskiewskiego.
  @homo_lupus Wasilewski, Andruszkiewicz - obaj ultra-Polacy mają białoruskie nazwiska, co świadczy, że są potomkami jakichś uchodźców.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0