Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

To niepowtarzalna okazja, by w pięknych plenerach, miejscach na swój sposób wyjątkowych – np. w synagodze, albo nad jeziorem w dawnym majątku rodziny Miłosza, zetknąć się z artystami różnych pokoleń. W synagodze usłyszeć muzykę klezmerską w wykonaniu miejscowych młodych muzyków z Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego, którzy grają -również jazz – tak fantastycznie, że to z nimi Mikołaj Trzaska postanowił przygotować muzykę do filmu „Wołyń”.

W dawnej jesziwie (czyli szkole talmudycznej, w której odbywały się kiedyś konferencje najważniejszych rabinów) w czasie Lata w Pograniczu pobrzmiewa jazz, chasydzkie niguny, blues. A podziemiach odrestaurowanego krasnogrudzkiego dworu posłuchać można pisarzy. Kiedyś Miłosz przyjeżdżał tu do ciotek na wakacje, szukał inspiracji do poezji, teraz, w Kawiarni Literackiej „Piosenka o porcelanie” grupują się ludzie pióra. Tegoroczne literackie spotkania ostatniego dnia czerwca zainaugurowano m.in. zbiorowym czytaniem Traktatu teologicznego Czesława Miłosza w amfiteatrze parku krasnogrudzkiego.

Literatura

Na dwa miesiące w kawiarni literackiej w Krasnogrudzie (godz. 19) zaplanowano mnóstwo spotkań literackich, m.in. z nowojorską poetką, tłumaczką literatury jidysz, działaczką na rzecz praw kobiet, Ireną Klepfisz (7.07), Catalinem Dorianem Florescu, rumuńskim pisarzem autorem książki „Jacob postanawia kochać”(12.07), redaktorką serii dzieł Józefa Rotha Elżbiety Jogałła oraz wydawcy Wojciecha Ornata (19.07), Ryszardem Krynickim (24.07), Timothym Snyderem, profesorem Yale University (26.07), Weroniką Parfianowicz-Vertun, autorką książki „Europa Środkowa w tekstach i działaniach. Polskie i czeskie dyskusje” (2 sierpnia), Pawłem Pieniążkiem, autorem książki „Donbas-ukraińska lekcja” (3 sierpnia), Krzysztofem Czyżewskim autorem książki „Małe centrum świata. Zapiski praktyka idei” (9 sierpnia).

W krasnogrudzkiej kawiarni literackiej odbędzie się też kilkakrotnie koncert pieśni międzywojennych kabaretów żydowskich do słów poetów jidysz „Ejbike Mame” w wykonaniu Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej i Kameralnej Orkiestry Klezmerskiej (16, 23, 30 lipca, 6, 13 sierpnia, godz. 20)

Teatr i muzyka

Sejneńska orkiestra klezmerska, ale już w większym składzie zagra tradycyjnie w Białej Synagodze w Sejnach. Muzycy przygotowali nowy program „Bliskość Dwejkus” (11, 13, 15, 18, 20, 22, 25, 27, 29 lipca, 1, 3, 5, 8, 10, 12 sierpnia godz. 20).

Koncerty zaplanowano też w dawnej jesziwie w ramach Sejneńskiej Spółdzielni Jazzowej (godz. 20). Marycha River Brass Band zagra 14 lipca, Rafael Rogiński – 21 lipca, Mikołaj Trzaska – 28 lipca, Frank London i Michael Alpert (4 i 11 sierpnia). Na finał sierpniowych spotkań Lata w Pograniczu i w rocznicę śmierci Miłosza w Krasnogrudzie zaplanowano „Pamiętanie Miłosza” (14 sierpnia). W programie m.in. zbiorowe czytanie „Traktatu moralnego” Miłosza. Wokół Miłosza będą się toczyć też duchowe rozmowy – na 30 i 30 lipca zaplanowano rekolekcje wokół „Traktatu teologicznego” Czesława Miłosza, prowadzone przez o. Tomasza Dostaniego i Krzysztofa Czyżewskiego. 22 sierpnia zaś o godz. 20.30 na koniec wakacji w Pograniczu odbędzie się widowisko w amfiteatrze parku krasnogrudzkiego „Misterium mostu”.

W lipcu w Białej Synagodze w Sejnach też coś dla miłośników teatru – spektakl „Kroniki Sejneńskie” (1, 4, 6, 8 lipca, godz. 20). To przejmujące widowisko przygotowane przez kolejne już pokolenie młodych sejnian, którzy zbierali opowieści swoich dziadków i sąsiadów, a potem – pod wodzą Bożeny Szroeder – sporządzili z nich spektakl. Grają go nad ręcznie wykonaną makietą sejneńskich domków.

Na spotkania literackie – wstęp wolny. Wszystkie zwykle rozpoczynać się będą o godz. 19. Koncerty w sejneńskiej synagodze i jesziwie oraz krasnogrudzkiej kawiarni literackiej – kosztują 20 i 25 zł, początek – godz. 20. Spotkanie „Pamiętanie Miłosza” oraz rekolekcje wokół „Traktatu teologicznego” Miłosza w Krasnogrudzie rozpoczynać się będą o godz. 18. Widowisko „Misterium Mostu” w amfiteatrze w Krasnogrudzie – o godz. 20.30.

Program

LIPIEC

4 (wtorek): „KRONIKI SEJNEŃSKIE” – spektakl teatralny

6 (czwartek): „KRONIKI SEJNEŃSKIE” – spektakl teatralny

7 (piątek): „Irena Klepfisz – poetka pogranicza”. Spotkanie z nowojorską poetką, tłumaczką literatury jidysz, działaczką na rzecz praw kobiet. KAWIARNIA „PIOSENKA O PORCELANIE”.

8 (sobota): „KRONIKI SEJNEŃSKIE” – spektakl teatralny

10 (poniedziałek): KINO POGRANICZA – Bruno Schulz, reż. Adam Sikora.

11 (wtorek): ORKIESTRA KLEZMERSKA TEATRU SEJNEŃSKIEGO. „Bliskość czyli Dwejkus” – nowy program.

12 (środa): „Catalin Dorian Florescu – pisarz pogranicza”. Spotkanie z autorem książki Jacob postanawia kochać, pochodzącym z Banatu (Rumunia), żyjącym w Szwajcarii. KAWIARNIA „PIOSENKA O PORCELANIE”.

13 (czwartek): ORKIESTRA KLEZMERSKA TEATRU SEJNEŃSKIEGO. „Bliskość czyli Dwejkus” – nowy program.

14 (piątek): Marycha River Brass Band – koncert SEJNEŃSKA SPÓŁDZIELNIA JAZZOWA:

15 (sobota): ORKIESTRA KLEZMERSKA TEATRU SEJNEŃSKIEGO. „Bliskość czyli Dwejkus” – nowy program.

16 (niedziela): Ejbike Mame – koncert pieśni międzywojennych kabaretów żydowskich, do słów poetów jidysz, w wykonaniu Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej i Kameralnej Orkiestry Klezmerskiej. KAWIARNIA „PIOSENKA O PORCELANIE”.

17 (poniedziałek): MOSZE KULBAK – Pisarz Pogranicza. Spotkanie z autorem przekładu Krzysztofem Czyżewskim. Dom Pogranicza, godz. 18.00.

18 (wtorek): ORKIESTRA KLEZMERSKA TEATRU SEJNEŃSKIEGO. „Bliskość czyli Dwejkus” – nowy program.

19 (środa): „Józef Roth – pisarz pogranicza”. Spotkanie z udziałem Elżbiety Jogałła redaktorki serii dzieł Józefa Rotha oraz wydawcy Wojciecha Ornata (Austeria). KAWIARNIA „PIOSENKA O PORCELANIE”.

20 (czwartek): ORKIESTRA KLEZMERSKA TEATRU SEJNEŃSKIEGO. „Bliskość czyli Dwejkus” – nowy program.

21 (piątek): TRATWA MUZYKANTÓW. Raphael Rogiński – koncert SEJNEŃSKA SPÓŁDZIELNIA JAZZOWA

22 (sobota): ORKIESTRA KLEZMERSKA TEATRU SEJNEŃSKIEGO

23 (niedziela): Ejbike Mame – koncert pieśni kabaretów żydowskich, do słów poetów jidysz, w wykonaniu Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej i Kameralnej Orkiestry Klezmerskiej. KAWIARNIA „PIOSENKA O PORCELANIE”.

24 (poniedziałek): „Ryszard Krynicki – poetyckie tradycje pogranicza”. Wieczór autorski KAWIARNIA „PIOSENKA O PORCELANIE”.

– godz. 18.00 – KINO POGRANICZA – Nadal wracam. Portret Ryszarda Krynickiego, reż. Adam Sikora.

25 (wtorek): ORKIESTRA KLEZMERSKA TEATRU SEJNEŃSKIEGO. „Bliskość czyli Dwejkus” – nowy program.

26 (środa): „Timothy Snyder – historyk zaangażowany”. Spotkanie z profesorem Yale. University, autorem O tyranii. KAWIARNIA „PIOSENKA O PORCELANIE”.

„UCHO WEWNĘTRZNE” – film, reż. Magdalena Gubała, Szymon Uliasz – Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa, godz.17.00

27 (czwartek) ORKIESTRA KLEZMERSKA TEATRU SEJNEŃSKIEGO. „Bliskość czyli Dwejkus” – nowy program.

28 (piątek): TRATWA MUZYKANTÓW. MIKOŁAJ TRZASKA – koncert, SEJNEŃSKA SPÓŁDZIELNIA JAZZOWA

29 (sobota): ORKIESTRA KLEZMERSKA TEATRU SEJNEŃSKIEGO. „Bliskość czyli Dwejkus” – nowy program.

30 (niedziela): Ejbike Mame – koncert pieśni kabaretów żydowskich, do słów poetów jidysz, w wykonaniu Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej i Kameralnej Orkiestry Klezmerskiej. KAWIARNIA „PIOSENKA O PORCELANIE”.

*Rekolekcje wokół „Traktatu teologicznego” Czesława Miłosza – prowadzenie o. TOMASZ DOSTATNI OP, KRZYSZTOF CZYŻEWSKI, godz. 18.00, Dwór Miłosza

31 (poniedziałek): KINO POGRANICZA – Miłosz. reż. Katarzyna Gondek.

*Rekolekcje wokół „Traktatu teologicznego” Czesława Miłosza – prowadzenie o. TOMASZ DOSTATNI OP, KRZYSZTOF CZYŻEWSKI, godz. 16.00, Dwór Miłosza

SIERPIEŃ

1 (wtorek): ORKIESTRA KLEZMERSKA TEATRU SEJNEŃSKIEGO. „Bliskość czyli Dwejkus” – nowy program.

2 (środa): „Europa Środkowa – żywe pogranicze". Spotkanie z Weroniką Parfianowicz-Vertun, autorką książki Europa Środkowa w tekstach i działaniach. Polskie i czeskie dyskusje. KAWIARNIA „PIOSENKA O PORCELANIE”.

*Koncert zespołu HoTS w ramach festiwalu Podlasie Slow Fest, godz. 21.00

3 (czwartek) ORKIESTRA KLEZMERSKA TEATRU SEJNEŃSKIEGO. „Bliskość czyli Dwejkus” – nowy program.

3 (czwartek): „Donbas – ukraińska lekcja”. Spotkanie z Pawłem Pieniążkiem, autorem książki „Wojna, która nas zmieniła”. Prowadzenie Jarosław Hrycak. KAWIARNIA „PIOSENKA O PORCELANIE”.

5 (sobota): ORKIESTRA KLEZMERSKA TEATRU SEJNEŃSKIEGO. „Bliskość czyli Dwejkus” – nowy program.

6 (niedziela): Ejbike Mame – koncert pieśni kabaretów żydowskich, do słów poetów jidysz, w wykonaniu Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej i Kameralnej Orkiestry Klezmerskiej. KAWIARNIA „PIOSENKA O PORCELANIE”.

7 (poniedziałek): KINO POGRANICZA – „Wiera Gran”, reż. Maria Zmarz-Koczanowicz.

8 (wtorek): ORKIESTRA KLEZMERSKA TEATRU SEJNEŃSKIEGO. „Bliskość czyli Dwejkus” – nowy program.

9 (środa): „Pogranicze – etos i działanie". Spotkanie z Krzysztofem Czyżewskim, autorem książki Małe centrum świata. Zapiski praktyka idei. Prowadzenie Timothy Snyder. KAWIARNIA „PIOSENKA O PORCELANIE”.

10 (czwartek): ORKIESTRA KLEZMERSKA TEATRU SEJNEŃSKIEGO. „Bliskość czyli Dwejkus” – nowy program.

12 (sobota): ORKIESTRA KLEZMERSKA TEATRU SEJNEŃSKIEGO. „Bliskość czyli Dwejkus” – nowy program.

13 (niedziela): Ejbike Mame – koncert pieśni kabaretów żydowskich, do słów poetów jidysz, w wykonaniu Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej i Kameralnej Orkiestry Klezmerskiej. KAWIARNIA „PIOSENKA O PORCELANIE”.

14 (poniedziałek): „Traktaty moralne Josepha Conrada i Czesława Miłosza. Spotkanie z cyklu PAMIĘTANIE MIŁOSZA. KAWIARNIA „PIOSENKA O PORCELANIE”

-Zbiorowe czytanie Traktatu moralnego Czesława Miłosza, amfiteatr parku krasnogrudzkiego.

20 (niedziela): KAWIARNIA „PIOSENKA O PORCELANIE”.”RPA – lekcja praw człowieka versus nowi imigranci”. Spotkanie z prof. Elżbietą Matynią z New School University z Nowego Jorku oraz reżyserem Richardem Adamsem.

– godz. 18.00 – KINO POGRANICZA – Sanctuary, reż. Richard Adams.

22 (wtorek): MISTERIUM MOSTU – widowisko w amfiteatrze parku krasnogrudzkiego.

Gdzie, kiedy, za ile

SEJNY

* Spektakl teatralny „KRONIKI SEJNEŃSKIE”: Biała Synagoga, godz. 20.00, bilety: 25 zł, 20 zł (ulgowy)

* ORKIESTRA KLEZMERSKA TEATRU SEJNEŃSKIEGO: Biała Synagoga, godz. 20.00, bilety: 25 zł, 20 zł (ulgowy)

* SEJNEŃSKA SPÓŁDZIELNIA JAZZOWA: Dawna Jesziwa, godz. 20, bilety: 25 zł, 20 zł (ulgowy)

* WYSTAWA „MIASTECZKO” -Fragmenty powieści „Mesjasz z rodu Efraima” Mosze Kulbaka; Litografie Issahara Ber Rybaka z cyklu „Sztetl, mój zburzony dom, wspomnienie”; Fotografie i rzeźba Wiesława Szumińskiego w poszukiwaniu śladów żydowskiej przeszłości miasteczek Podlasia – Dom Pogranicza, poniedziałek – piątek, godz. 10.00 – 17.00, bilety: 5zł, 3 zł (ulgowy),

* WYSTAWA „LOT”. ANDRZEJ STRUMIŁŁO – Biała Synagoga, codziennie, godz. 10.00 – 18.00, bilety: 7 zł, 5 zł (ulgowy)

* KSIĘGARNIA POGRANICZA W BIAŁEJ SYNAGODZE: codziennie, 10.00 – 18.00, wstęp wolny

DWÓR MIŁOSZA W KRASNOGRUDZIE

* WYSTAWA „MIŁOSZ | SZUKANIE OJCZYZNY” – codziennie, godz. 10.00 – 18.00, bilety: 10 zł (z przewodnikiem), 5 zł (bez przewodnika), 7 zł (grupowy z przewodnikiem)

* „POWRACAJĄCY” – sala w przestrzeni wystawy „Miłosz | Szukanie ojczyzny”

– projekcje filmowe KINO POGRANICZA z komentarzem, godz. 18.00, wstęp wolny

* „LATO W NASZYCH LASACH” – wystawa fotografii pracowników Nadleśnictwa Pomorze – Ptaszniki – lipiec-sierpień, codziennie, godz. 10.00 – 18.00; spotkanie z leśnikiem – 18, 25 lipca, 1, 8 sierpnia, godz. 17.00, wstęp wolny

KAWIARNIA „PIOSENKA O PORCELANIE” W KRASNOGRUDZIE

* spotkania autorskie, godz. 19.00, wstęp wolny

* koncert „Ejbike Mame” z cyklu Warsztat Pogranicza, godz. 20.00, bilety: 25 zł, 20 zł (ulgowy)

* PAMIĘTANIE MIŁOSZA – spotkanie w rocznicę śmierci poety – godz. 18.00, wstęp wolny

* „MISTERIUM MOSTU” – widowisko – amfiteatr w Krasnogrudzie, godz. 20.30, wstęp wolny

* KSIĘGARNIA OFICYNY POGRANICZE WE DWORZE – codziennie, 10.00 – 18.00

Dla posiadaczy KARTY DUŻEJ RODZINY bilety tańsze o 50%.

Szczegóły: pogranicze.sejny.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.