Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W dwie dekady od śmierci wybitnego barda, na którego twórczości wychowały się miliony Polaków, festiwal pod hasłem „Miłość, Wiara, Nadzieja” po raz czwarty organizuje Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Granie bez granic” prowadzone przez Anatola Borowika, poetę i muzyka. Stowarzyszenie nie zapomina o twórczości Bułata, promuje ją, zachęca młodych artystów do śpiewania fantastycznych refleksyjnych ballad. A słuchaczy zaprasza na kilka festiwalowych imprez. To już nie tylko główny koncert w amfiteatrze w Hajnówce (odbędzie się 9 lipca), nie tylko konkurs dla próbujących swoich sił w piosence (8 lipca), ale też koncerty dodatkowe w różnych miejscowościach, m.in. w Białymstoku, Szepietowie, Lublinie i Warszawie.

II Międzynarodowy Festiwal Piosenki Poetyckiej im. Bułata Okudżawy w operowym amfiteatrze. Paweł Sokołowski i Izabela Szafrańska z Białegostoku zajęli II miejsce II Międzynarodowy Festiwal Piosenki Poetyckiej im. Bułata Okudżawy w operowym amfiteatrze. Paweł Sokołowski i Izabela Szafrańska z Białegostoku zajęli II miejsce  TOMASZ MARKOWSKI

Przyjedzie żona Okudżawy

I to właśnie w stolicy zaczną się pierwsze koncerty towarzyszące w ramach Bułatowskiego Taboru Poezji – 5 lipca w sali koncertowej Związku Literatów Polskich (godz. 18). Następnego dnia piosenki Okudżawy rozbrzmiewać będą na zamku w Lublinie (godz. 18). 7 lipca artystów śpiewających utwory Bułata posłuchać będzie można w Białymstoku w amfiteatrze Opery i Filharmonii Podlaskiej (godz. 18). 8 lipca w Hajnówce odbędzie się konkurs na wykonanie pieśni Okudżawy – najlepsi wystąpią podczas koncertu galowego w Hajnówce. A ten odbędzie się 9 lipca w hajnowskim amfiteatrze (godz. 18). Ostatnie spotkania z twórczością Okudżawy odbędą się zaś w MDK-u w Szepietowie (również o 18).

Na wszystkie koncert wstęp wolny.

Udział w festiwalu zapowiedzieli znani pieśniarze Rosji, Ukrainy, Białorusi oraz wykonawcy piosenki poetyckiej z Polski. Tradycyjnie honorowy patronat nad festiwalem sprawuje Olga Okudżawa, żona pieśniarza, która odwiedza Polskę przy okazji festiwalu. I tak będzie też tym razem – znów gościć będzie m.in. w Hajnówce.

Trochę taka chaplinada

– Ludzie rozumieją jego pieśni, one dają siłę i nadzieję. Bułat podnosi na duchu – kilka lat temu, podczas pierwszej edycji festiwalu mówiła nam Olga Okudżawa, gdy zapytaliśmy ją, skąd się bierze taki odbiór pieśni najsłynniejszego rosyjskiego barda w Polsce. – Bułat ironizował, ale bez zadęcia. Nie moralizował, nie wymądrzał się. Był ludzki. To ludzi ujmowało i ujmuje nadal. Śpiewał o życiu tak, jakie ono jest. W którym i śmieszno, i straszno, trochę taka chaplinada. A przy tym Bułat miał szczęście do tłumaczy – m.in. Ireny Lewandowskiej i Witolda Dąbrowskiego, którzy jego twórczość tłumaczyli fantastycznie. W ten sposób poezja Bułata mogła dotrzeć do wszystkich i przemawiała głęboko: była humanistyczna, przekraczająca granice, pełna refleksji o życiu, rodzinie, miłości -tłumaczyła fenomen swego męża Olga Okudżawa.

O plenerowej (w amfiteatrze) prezentacji pieśni Okudżawy zaś mówiła:

– To, gdzie artyści śpiewają pieśni Bułata, nie ma znaczenia. Czy w eleganckiej sali, czy na ulicznym święcie. Wykonanie jego pieśni może mieć bardzo różne formy. Ważny jest talent i to, że pieśń śpiewa się głęboko, od serca. I to, że ludzie chcą tego słuchać. Taki uliczny „prazdnik” jak w Hajnówce też ma sens, nawet biegające pod sceną dzieci mi nie przeszkadzają, to staje się bardzo demokratyczne – śmieje się pani Olga. – Bułatowi pewnie by się podobało.

Zaśpiewaj pieśni barda

Organizatorzy czekają ciągle na zgłoszenia chętnych, którzy chcieliby wziąć udział w konkursie i zmierzyć się z twórczością Okudżawy. To propozycja dla solistów i duetów oraz zespołów wokalnych, z której mogą skorzystać osoby, które ukończyły 16 rok życia (lub młodsi z opiekunami). Przesłuchania odbędą się 8 lipca od godz. 10.00 w Hajnowskim Domu Kultury. Laureaci wystąpią podczas Koncertu Galowego, a także podczas koncertów towarzyszących.

Uczestnicy muszą zaprezentować dwa utwory z gatunku piosenki poetyckiej (poezji śpiewanej), w tym jeden obowiązkowo z repertuaru Bułata Okudżawy (mogą być dwie piosenki Okudżawy).

Międzynarodowy Festiwal Piosenki Poetyckiej im. Bułata Okudżawy w Hajnówce: 'Wiara, Nadzieja, Miłość'Międzynarodowy Festiwal Piosenki Poetyckiej im. Bułata Okudżawy w Hajnówce: "Wiara, Nadzieja, Miłość" AGNIESZKA SADOWSKA

Warunki uczestnictwa są następujące:

*uczestnicy konkursu korzystają z własnego akompaniamentu lub akompaniamentu w formie półplaybacku zarejestrowanego na płycie CD;

*należy dokładnie opisać dostarczony wcześniej krążek CD, a na płycie powinny znajdować się wyłącznie utwory wykonywane przez uczestnika;

*zgłoszenia do konkursu przyjmowane są na podstawie wypełnionej karty zgłoszeniowej (wszystkie informacje znajdują się na stronie Hajnowskiego Domu Kultury: www.hdk.hajnowka.pl), którą należy przesłać do 8 lipca 2017r. drogą elektroniczną lub pocztową na adres Biura Organizacyjnego (Hajnowski Dom Kultury, ul. Tamary Sołoniewicz 4, 17-200 Hajnówka, tel./faks 85 682 48 08, 682 32 03, e-mail: hdk@hdk.hajnowka.pl);

* jurorzy pod przewodnictwem kultowej piosenkarki polskiej Joanny Rawik, brać będą pod uwagę: intonację, interpretację, ogólny wyraz artystyczny, warunki głosowe i umiejętności wokalne, dobór repertuaru.

*po zakończeniu przesłuchań będą ogłoszone wyniki i lista osób biorących udział w Koncercie Galowym.

Pula nagród to 5 tys. zł.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.