57 milionów złotych - tyle pieniędzy trafi do firm na Podlasiu, które postanowiły zainwestować w działalność badawczo-rozwojową. Do 22 przedsiębiorstw - zarówno tych dużych i znanych, jak i do takich, które od niedawna są na rynku.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Przetwarzają zioła, budują, stawiają na innowacje. 57 mln dla podlaskich firm

57 milionów złotych – tyle pieniędzy trafi do firm na Podlasiu, które postanowiły zainwestować w działalność badawczo-rozwojową. Do 22 przedsiębiorstw – zarówno tych dużych i znanych, jak i do takich, które od niedawna są na rynku.

50 firm w końcówce minionego roku złożyło wnioski o wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego w pierwszym takim konkursie. Teraz wiadomo, że 22 z nich otrzymają dotacje na tworzenie lub rozwój zaplecza badawczo-rozwojowego, prowadzenie prac badawczo-rozwojowych ukierunkowanych na ich wdrożenie oraz na samo wdrożenie do etapu pierwszej produkcji włącznie własnych lub kupionych wyników prac badawczo-rozwojowych.

Firmy dają drugie tyle

Wartość wszystkich zaplanowanych przez firmy inwestycji wynosi 111,6 mln zł, przy dofinansowaniu rzędu 57 mln zł.

– Jednym z tych obszarów ważnych dla nas, ale też dla całej Unii Europejskiej jest stawianie na innowacyjność w przedsiębiorstwach, przez to, aby je wzmacniać dając szansę na badania i rozwój. W tej chwili wprowadzamy w obieg naszego regionu ponad 100 milionów, które przyczynią się do jego rozwoju. dajemy 57 mln zł, a drugie wyciągamy od przedsiębiorców, aby zainwestowali w swój własny rozwój – mówi Maciej Żywno, wicemarszałek województwa.

Podkreślał, że w ten sposób buduje się konkurencyjność firm, które mogą stworzyć lepsze produkty, utrzymać dotychczasowe miejsca pracy i stworzyć nowe, to także wpływy z podatków do budżetu samorządów.

– Jesteśmy zadowoleni, że z tego wsparcia skorzystają przedsiębiorstwa z całego regionu, nie tylko z Białegostoku, ale także z powiatów białostockiego, bielskiego, siemiatyckiego, łomżyńskiego czy zambrowskiego – podkreśla Anna Naszkiewicz, wicemarszałek województwa.

22 firmy, różne branże

Wśród wybranych firm ze wsparciem na poziomie od blisko 350 tys. zł do nawet 10,5 mln zł, są firmy z wielu różnych branż – najwięcej projektów dotyczy przetwórstwa spożywczego i produkcji suplementów diety, ale reprezentowane jest też budownictwo, a konkretnie to modułowe, branża jachtowa, innowacji w medycynie. Są prężne, kojarzone już na Podlasiu i w kraju firmy, ale też dość młode. White Hill, która chce wprowadzać innowacje w rolnictwie czy DGI, która planuje prace nad dwoma systemami alternatywnego zasilania pojazdów. Paweł Kozioł, prowadzący dotąd aptekę w Nowogrodzie, zamierza podejść stworzenia innowacyjnej jednostki pływającej. Wśród dużych graczy są m.in. Dary Natury, KAN, Greenvit, AC, Unibep czy Medgal. Projekty musiały wypisać się w tak zwane inteligentne specjalizacje województwa, wśród których są ekoinnowacje, przemysł rolno-spożywczy, metalowo-maszynowy czy medyczny.

– Myślę, że zainteresowanie konkursem było dość spore, bo nie oszukujmy się, nasze województwo nie jest pionierem, jeśli chodzi o wielkość nakładów na badania i rozwój – zaznacza Emilia Malinowska, dyrektor Biura Innowacyjności Przedsiębiorstw urzędu marszałkowskiego.

Każdy przedsiębiorca ma obowiązek wdrożenia wyników badań w ciągu 3 lat od zakończenia realizacji projektu.

Kolejny konkurs w sierpniu

Kolejny konkurs dla przedsiębiorstw zostanie ogłoszony w sierpniu – z pulą aż 75 mln zł. Nabór wniosków rozpocznie się we wrześniu. Nawet te przedsiębiorstwa, którym nie udało się zdobyć pieniędzy w tym drugim rozdaniu, mają ponowną możliwość ubiegania się o środki.

– Te projekty, które nie dostały teraz dotacji, mają drugą szansę. Wnioskodawcy poznali reguły gry, wiedzą, co i jak mają zrobić lepiej – zachęcą do udziału Maciej Żywno.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem