Obrońców przyrody nie przestraszyły działania policji i straży leśnej. W czwartek (29.06) przed południem zaczęła się kolejna, szósta już blokada wycinki w Puszczy Białowieskiej - informują ekolodzy z Obozu dla Puszczy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W pokojowym proteście biorą udział osoby związane z Obozem dla Puszczy i fundacją Dzika Polska. Harwester został zablokowany w oddziale 701A. Osoby chcące dotrzeć do protestujących powinny się kierować do osady Topiło, a następnie w kierunku wschodnim.

– Przez parę dni w miejscu, w którym teraz jesteśmy, trwały prace ciężkimi maszynami, również na bardzo cennych, naprawdę przepięknych przyrodniczo terenach – informują protestujący. – Do pokojowych protestów w Puszczy dołączyły kolejne osoby z Polski i z zagranicy, jest też szwajcarska telewizja. Obecnie straż leśna spisuje protestujących.

Do Puszczy Białowieskiej ściągane są posiłki straży leśnej z całego kraju

Zasięg mamy tu bardzo lichy, więc o streamingu live nie mamy co marzyć, ale z siecią czy bez – nie odpuszczamy.

Fundacja Dzika Polska dodaje, że w ostatnich dniach intensywne prace wykonywane z wykorzystaniem harwesterów trwały w cennych przyrodniczo starodrzewach otaczających rezerwat Starzyna. Obszary te stanowią jednocześnie strefę UNESCO, w której pozyskiwanie drewna jest zabronione.
- To skandal, że w czasie gdy przedstawiciele całego świata szykują się do szczytu UNESCO w Krakowie, gdzie będą dyskutowali m.in. na temat Puszczy, minister Szyszko w błyskawicznym tempie z wykorzystaniem ciężkich maszyn wycina najcenniejsze fragmenty światowego dziedzictwa ludzkości. Dlatego nie czekając na wyniki rozmów, próbujemy powstrzymać rzeź starodrzewów Puszczy - komentuje Anna Błachno z Obozu dla Puszczy.
- Dewastowanie przez ministra jedynego w kraju przyrodniczego obiektu światowego dziedzictwa ludzkości nasuwa najgorsze skojarzenia z barbarzyństwem, które obserwujemy na Bliskim Wschodzie, gdzie demoluje się obiekty z listy UNESCO - mówi Adam Bohdan z fundacji Dzika Polska.icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Jak ekofiko chcą unicestwić puszczę to ja się na to nie zgadzam. Chcę aby przetrwała. Przetrwała, tyle czasu ale ekofiko może nie przetrwać. To nasz wspólna sprawa aby ją chronić. Chrońmy ją.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  2012: cieli było OK 2013 cieli było OK 2014 cięli było OK 2015 cieli było OK 2016 cieli było nie OK 2107 rany ONI chcą ciąć!!!!!!!!!!!!!!
  @ubudubu4 Pożyteczni idioci tego nie pojmą. Za dużo liczb i matematyki ;)
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Dziękuję
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Wpisanie puszczy na listę Unesco było nielegalne, bo nie zapytano się o zdanie kornika drukarza. Należało też przeprowadzić referendum wśród miejscowych drwali. Naczelny Rębajło RP tzw prof Szyszko może rżnąć co mu się podoba z błogosławieństwem szamana Rydzyka i żadna Unia mu w tym nie przeszkodzi!
  @fujrydz Proponije wpisac na liste UNESCO dom Szyszkoida, ktory od lat blokuje budowe obwodnicy Warszawy
  już oceniałe(a)ś
  0
  0