W środę (28.06) o godz. 9.30 po ciężkiej chorobie zmarł w szpitalu arcybiskup Szymon, ordynariusz prawosławnej diecezji łódzkiej i poznańskiej. Duchowny był związany z Podlaskiem- pochodził z Guszczewiny niedaleko Narewki, w latach 60-tych był nauczycielem języków w Michałowie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w katedralnej cerkwi św. Aleksandra Newskiego w Łodzi (ul. Kilińskiego 56 ) w sobotę 1 lipca – początek godz. 9. Ciało zmarłego spocznie na cmentarzu prawosławnym przy ul. Telefonicznej 4 w Łodzi (cmentarz na Dołach). Abp Szymon (Szymon Romańczuk) urodził się 12 sierpnia 1936 r. we wsi Guszczewina nieopodal Narewki. W 1955 r. ukończył liceum pedagogiczne w Bielsku Podlaskim i podjął studia filologiczne w Mińsku. Ukończył je obroną pracy poświęconej życiu i twórczości Elizy Orzeszkowej. Po powrocie do Polski został nauczycielem języka rosyjskiego, białoruskiego oraz łaciny w liceum w Michałowie. Studiował na teologii prawosławnej w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.

Abp Szymon
Abp Szymon  Materiały Katedralnej Parafii Prawosławnej św. Aleksandra Newskiego w Łodzi

W lutym 1970 r. został kierownikiem kancelarii metropolity warszawskiego i całej Polski i złożył wieczyste śluby mnisze, następnie otrzymał święcenia diakońskie, a potem kapłańskie. Był przewodniczącym komisji ds. wydawnictw i prasy przy Radzie Metropolitalnej oraz jej sekretarzem. W 1973 r. został podniesiony do godności ihumena, a w listopadzie 1979 r. – archimandryty. 26 listopada 1979 r. w soborze św. Marii Magdaleny w Warszawie odbyła się jego chirotonia biskupia z tytułem biskupa lubelskiego, wikariusza diecezji warszawsko-bielskiej. 18 sierpnia 1981 r. przeniesiony do katedry łódzkiej i poznańskiej. W czerwcu 1993 r. podniesiony został do godności arcybiskupa. Był wykładowcą Uniwersytetu Łódzkiego.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem